Bildiğiniz üzre Yunanistan’da yapılan seçim sonucunda sosyalist Aleksis Çipras güzel bir şekilde seçimleri kazandı. Sert söylemleri mevcut. Yunanistan’da yapılan bu seçim Türkiye’deki bir çok kişiyi heycanlandırdı. Gelin biraz seçimi ve Aleksis Çipras’ı, değişimleri ve farklı yönlerini inceleyelim.

Yunanistan seçim sonuçları Syriza - aleksis Çipras

151 milletvekili ile tek başına iktidar olabilme ihtimalini 2 koltukla kaçırdı. Koalisyon için ANEL partisiyle (Bağımsız Yunanlar) anlaştı.

Aleksis Çipras ve İlginç Detaylar

Bildiğiniz üzre Aleksis Çipras anti kapitalist (yani liberal ekonomi politikalarına kaşıt). Avrupa Birliğine resmen “Almanya’nın borçlarını sildiniz, bizim de sileceksiniz” dedi. Ancak ilginç detaylar bununlada kalmıyor.

Çipras, yemin töreninde “ateist” olduğunu söyleyerek bilinenin aksine İncil’e el basarak, din adamlarıyla birlikte yemin etmedi. Din adamı istemedi, ancak gelen din adamına da saygı göstererek nasihatlerini dinledi [1]. Ayrıca bütün bu süreçte de kravatsızdı. Sürekli olarak kravatsız dolaşıyor.

Sevgilisi ile 20 yıldır birlikte ve evli değil. 2 çocuğu mevcut. Anlaşma ile çocukların ebeveynliğini kabul etmiş durumda.

Aleksis Çipras (Aleksis Tsipras) ve eşi Baziana

Aleksis Çipras (Aleksis Tsipras) ve çocuğu

 

Seçimlerde ilginç olan başka bir şey ise Türkiye’ye karşı tutumuydu. Türk televizyonları barıştan ve sosyalizmden korktuğu (yada korkutulduğu) için yayınlamadığını tahmin etsem de; Çipras seçim süresince çok ilginç bir afiş kullandı.

“Deniz bizi ayırır, saygınlık birleştirir. Türk halkıyla birlik/beraberlik!” demişler.

turkish

Yunanistan seçimlerinde Aleksis Çipras'ın kullandığı afiş - Berkin Elvan - Syriza partisi

 

Bu da bonus ! Berkin Elvan’da mitingler sırasında unutulmamış sanıyorum. Zira Gezi Parkı eylemlerine destek vermişti.

Aleksis Çipras’ın Seçim Vaatleri Şimdi Neler Olacak ?

Aleksis Çipras’ın; yoksulluk sınırı altında yaşayanlara elektrik ve ısınma hizmetini ücretsiz verilmesi, zenginlerden alınan vergilerin geri getirilmesi, ihtiyacı olanlara gıda ve kira yardımı yapılması, vatandaşların ödenemeyecek boyuttaki banka borçlarının silinmesinin yanı sıra emekli maaşları ve asgari ücrete zam, zenginlerden daha çok vergi alınması gibi vaatleri mevcut.

Ayrıca AB’den Yunanistan’ın 320 milyar euro olan borcunun yarısının silinmesini, geri kalanı için de “şartlar elverdikçe ödeme yapmayı” isteyeceğini açıkladı.
Almanya’dan 2’nci Dünya Savaşı için tazminat talebinde (Atina’da yapılan gayri resmi hesaplara göre 150 milyar Euro’nun üzerinde) bulunacağını da açıklayan SYRIZA’nın Yunan halkı için boyutu 16-18 milyar Euro’luk “kemer gevşetme” programı öngörüyor[2].

Avrupa Birliği ve Yunanistan’ın Geleceği

Türkiye’de ve Dünya’da bir çok sosyalist heycanlansa da, sakin olun demek gerek. Zira Avrupa Birliği içinde “borç silme”, “AB’den ayrılma”, “AB’nin koyduğu kurallara uymama” gibi hareketler bu kadar kolay uygulanamaz.

Fakat Yunanistan içinde ve Avrupa’da ciddi değişim olacak, liberaller sıkıntı çekecek, sistem değişecektir. Çünkü sosyal demokrat değil, direkt olarak komünizmi savunan bir sosyalisttir. Yinede günümüzde bu kadar kolay sistem değişikliği olabileceğini düşünmüyorum.

Ancak belirtmekte yarar var “Hitler’de ekonomik bunalımı fırsat bilerek başa geldi ve dünya tarihinde çok büyük bir değişimi yaptı”. İyi yada kötü tartışılır ancak büyük değişimler, büyük bunalımlardan sonra gelir. Eğer iyi birisiyse, iyi bir değişim gelebilir.

Türkiye’de Sol

Bazıları heycanlandı, Türkiye’de de sol kazanacak dedi. Türkiye’de 14 tane komünist parti var (yasal) ve yasal olmayan 9 hareket var. Buna rağmen tek ses alabilmiş ve seçimlerde toplamda %1’i bulabilmiş değiller. 2011 seçimlerinde TKP %0,15 gibi komik bir rakama ulaştı. 2015’te yükselse de daha fazla olmayacaktır. Bazıları HDP’yi söylüyor, doğru HDP sosyalist demokrasiyi savunuyor. Fakat HDP’ye sosyalist nedenlerden çok başka nedenlerle oy gitti. (Sosyalizm, komünizm, liberal ekonomi, kapitalizm nedir?)

Komünizmi geçtim, sola bakalım. Defalarca belirttim, Türkiye’de tek sol parti var o da HDP. Çünkü post-modernizm kavramını belirledi. Bu kavramda ; anti-ırkçılık, çevre, feminizm, ayrımcılığa karşıtlık gibi birleştirici şeyler var. MHP’nin bunlardan haberi yok, AKP’nin işine gelmiyor, CHP nasıl geçeceğini bilemedi. HDP o yüzden 2015 seçimlerinde barajı geçecektir.

CHP Solcu Değildir

Bazı CHP’liler Türkiye’de CHP’nin iktidara gelebileceğini de ima ederek heycanlanıyor. Sakin olun, CHP sol parti değildir. Eskiden öyleydi. Cumhuriyeti kurdu, devrimleri yaptı. Ancak CHP, en önemli ilkesi olan “devrimcilik” ilkesini kaybetti ve kendi ilkelerinde, kendi içinde devrimler yapamadı. Bu yüzden sistemi savunan, “muhafaza”kâr parti oldu. Buradaki muhafazakârlık yobazlık anlamında değil, sistemi ve kültürü muhafaza etme anlamındadır.

Sol, bütün dünyada yenilik, devrimler, ilerleme demektir. Ancak CHP Atatürkçülük akımını izleme isteğiyle birlikte kendini Atatürkçü olmayanlara kapattı ve onları görmedi, duymadı ve onlarla konuşmadı. Bu yüzden soldan çıkıp, ortanın sağına kaymıştır.

Kemal Kılıçdaroğlu solculaşma çabaları içine girerken, Atatürkçü kitlesinide kaybetmiş ve parti tamamiyle sersemlemiştir. Yunanistandan etkileneceksek, sola geçiş olur ancak bu sol HDP, DSP, TKP gibi partilere olur. MHP, AKP, CHP’ye değil.

Aleksis Çipras Birilerinin Adamı Mı ?

Banu Avar’ın sayfasında bir takım analizler gördüm. Bu analizler Çipras ve ABD’nin bağını açıklamaya çalışıyordu. Ancak Rusya’nın güçlenme nedeniyle ve “sosyalist” akım, “AB-Rusya kavgası” nedenlerle acaba ardında Rusya olabilir mi dedim. Zira konu politika ise her şey olabilir.

Size bir kaç haber yazısı ekliyorum[3] ;

Alman haftalık iş dergisi WirtschaftsWoche’de çıkan bir makalede Amerikalı milyarder yatırımcı George Soros’un Yunanistan’ın ikinci popüler partisi SYRIZA’ya parasal destek sağladığı haberi var. Dergideki yazıya göre Amerikalı sermayedar, SYRIZA koalisyonunun aşırı sol görüşlü lideri Alexis Cipras’ın Amerikan’ın “yerleşik politik güçleri” ile tanıştığı ABD ziyaretinin organizasyonuna yardımcı oldu. Cipras, bu ziyarette onlardan açık olarak, “tamam, sen yürüt” sözünü aldı.

Makalenin yazarına göre Soros, Cipras’ın partisini Almanya üzerinde baskı oluşturmada kullanmak istiyor. Alman karşıtı konuşmalarıyla tanınan SYRIZA koalisyonunun ABD’ye giden ekibi de orada Angela Merkel’in politikasını sert bir dille eleştirdi.
“Soros, Almanya’yı devamlı eleştiren Cipras gibi kapitalizm karşıtı elebaşlarına neden parasal destek sağlıyor? Güçlü milyarderden korktukları için kimse bu konuda sesini çıkaramıyor. İsmini vermeyen yöneticilerden biri, ‘Soros Almanya’dan intikam almak istiyor’ düşüncesinde.

ABD, diğer bir güç olan Avrupa Birliğini baskılamaya çalışıyor. AB’nin lideri ise kuşkusuz Almanya. Bu bağlamda Amerika iyi bildiği şeyi yaparak Almanya’yı içten karıştıracak (neo-Nazi ve Türkler-islam) ve Avrupa’yı yıkmaya çalışacak. Ancak ilişkileri de iyi olmak zorunda. AB ile kontrollü ilişkileri var. Hem Rusya’ya karşı hem de bu taraftaki topraklara karşı (diğer bir ülkede Türkiye aslında). Türkiye içinde de hem karmaşıklık var, hem de NATO vs gibi birlikler. Fakat Türkiye Rusya’ya yaklaştıkça işler karışacak. Neyse…

Çipras’ın durumunu bakıp göreceğiz.

Sonuç Olarak

Avrupa’da sosyalist akım başlıyor ki Yeşiller ile ve Avrupa’daki mantıksal yapı itibarıyla zaten sosyalist hareketleri bekliyordum. Bir çok uzmanda bekliyordu. Fakat Çipras Avrupa’yı dünyayı değiştirecek bir Che, Fidel Castro falan değil. Sakin olun.

Hitler gibi olmasın iş! Politikada söylemler yumuşak, hareketler sert olmalıdır. Hem söylemler hem hareketler sert olduğu zaman işler gerilir. Rusya’ya, Putin’e bakın; söylemler barışçıl, anlaşmadan yana ancak yaptıkları….

Sonuç olarak mı ? Tekrar sözümü hatırlatıyorum;

Söylemleri, düşünceleri ve kökeni ne olursa olsun; koltuğa oturduğunda herkes politikacıdır!

Bekleyip göreceğiz…