Recep Erdoğan’ın beğenmeyerek ucube dediği heykel… Aslında anlamı büyük. Neden mi?

7 Kasım 2005 tarihinde Kars Belediye Meclisi oy birliğiyle Ermenistan’daki Soykırım Anıtı’na karşı Sukapı Mahallesi’nde İnsanlık Anıtı yaptırılması kararını aldı.

Anıt, erkek ve kadın eşitliğini anlatıyordu. Artık Recep Erdoğan erkek-kadın eşitliğini mi yoksa Ermenistanın soykırım anıtına karşı mı bir tepkiydi karar verin. Malum Ermenilere taziye diledi[kaynak] Recep Erdoğan’ın kanına dokunmuş olabilir. Şöyle demişti:

Kadim ve eşsiz bir coğrafyanın benzer gelenek ve göreneklere sahip halklarının, geçmişlerini olgunlukla konuşabileceklerine, kayıplarını kendilerine yakışır yöntemlerle ve birlikte anacaklarına dair umut ve inançla, 20. yüzyılın başındaki koşullarda hayatlarını kaybeden Ermenilerin huzur içinde yatmalarını diliyor, torunlarına taziyelerimizi iletiyoruz.

Bu başka konu. Bırak özgürlüğü, insanlığı; heykele ve sanata kıl olan bu zihniyetin yaptığı heykel nasıl?

Ucube denilen:

İnsanlık Anıtı (Recep Erdoğan'ın ucube dediği heykel)

Ucube denilenlerce yaptırılan:

Ankara (AnkaPark) Melih Gökçek Robot Heykeli

Çok anlamlı, mükemmel ötesi bir şey değil mi?

Bir Eskişehir’li olarak ve Yılmaz Büyükerşen ile gurur duyan biri olarak şehirde heykeller nasıl yapılır göstereyim. Hoş Ankara’ya gittiğinizde parklar, metrolar ve özel alanlardaki ruhsuzluğu insan hemen görüyor. Çünkü “yapmış olmak için yapılmış”. Oysa Eskişehir’de sanat, insan, doğa, eşitlik, özgürlük gibi kavramlara değer veren bir yönetim olduğu için; yapılan her işte ince plânlama, ayrıntı ve “ruh” var. Akademisyen ile sanatçıların buluştuğu bir ruh.

Olay trafik, yol, para, pul değil; spor, sanat, insan, doğa, özgürlük gibi kavramlardır. Bu yüzden hiçbir yobaz bu tür şeyleri becerememiş ve anlayamamıştır.

Ali İsmail Korkmaz - Eskişehir heykel Eskişehir'in kültürü  - Eskişehir heykel Kurtuluş Savaşı  - Eskişehir heykel Ali İsmail Korkmaz - Eskişehir heykel Balıkçı - Eskişehir heykel Cengiz Topel - Eskişehir heykel Balıkçı - Eskişehir heykel Yunus ve kadın - Eskişehir heykel ASlan ve belediye - Eskişehir heykel Balıkçı - Eskişehir heykel Kurtuluş savaşı - Eskişehir heykel Odunpazarı işçi - Eskişehir heykel Nasreddin hoca - Eskişehir heykel Porsuk - Eskişehir heykel