Malum ABD’nin direktifleriyle Rusya’ya yaptırım kararı alan AB’de ve ABD’de durum nedir ?

Daha önce “Yeni Soğuk Savaş” adlı konumda bahsettiğim üzre; Putin ve Rusya’sı “Avrasya Birliği”, Şangay İş Örgütü (evet evet Şanghay) ve BRICS adlı birlikleri kurmuştu. Bugün yayınlanan habere göre [BRICS Kalkınma Bankası];

Uzmanlar, gelişmekte olan ekonomilerden Rusya, Brezilya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika ülkelerinin işbirliğiyle kurulan BRICS Kalkınma Bankası’nın, 2014 yılının en önemli olayı olduğuna inanıyor.
BRICS grubunun projesi, Batı’ya meydan okuyor. Birliğe üye ülkeler, yeni kurulan bankanın gelişen ekonomilere mali kredi yardımı sunarak Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası’na rakip hale gelmesi gerektiğini düşünüyorlar.

Zaten olaylar buradan sonra hız kazandı ve işler değişmeye başlamıştı. Çin, Rusya, Hindistan, Brezilya, Güney Afrika Cumhuriyeti ve son olaylardan sonra Türkiye birbirine yakınlaşmaya başladı. İran ve Suriye zaten Rusya’nın üsleri. Kısaca ekonomik olarak Putin kendini sağlama alma zorunluluğunu hissetti ve gerçekleştirmeye çalıştı. Bunu gören ABD ve AB yaptırım uyguladı.

Bugün Putin’in açıklamasına göre [Putin Rusya’nın iki düşmanını açıkladı]; ABD ve NATO, Rusya’nın dıştaki iki düşmanı. İçte ise Batılı STK’lar (Sivil Toplum Kuruluşları) ise içteki en büyük düşman olarak açıklandı.

Bunların dışında ;

– Rusya yaptığı açıklamaya göre petrol fiyatını (varil) 2015 için 60 dolar olarak belirlediklerini; 60 dolar olursa büyüme durur ancak cari açık kontrol altında olur demiş. Suudi Arabistan ise 80 dolar olarak öngördü (Rusya ve Arap petrolü çekişmelidir. ABD, Arap petrolünü Rusya’ya karşı kullanıyor).

– ABD’ye ait Danılt Kuk (Donald Cook) isimli gemi Çanakkale ve İstanbul Boğazlarından geçerek Karadeniz’e ulaşmak üzere. Rusya rahatsız.

Bir süre önce bu gemi Akdeniz’deyken üzerinden Rus uçağı geçmiş ve Pentegon tarafındanda açıklanan bilgiye göre bu uçak ABD’nin bütün elektronik sistemini bozmuştu. Bunun üzerine başka bir Amerikan denizaltı uçağa füze atmak üzre kitlenmiş.

Kırım, Rusya’nın deniz üssü merkezi haline getirildi ve Danılt Kuuk, yüzlerce kilometre ötedeki hedefleri vuran sistemi taşıyor. Karadeniz’e girmek üzere

**

Derken AB’de işler karıştı ;

Yunanistan’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki tek aday seçilemeyince, ülke erken seçime gidiyor. Bu yüzden Yunan borsası %10 değer kaybetmekle kalmadı, İspanya ve İtalya’nın ekonomisinide ağır olarak etkiledi.

Seçim işi karışık. Sol parti başa gelirsem kemer sıkma politikalarını uygulamayacağım diyor ve destekleyenleri artışta. Buda demek oluyor ki; eğer AB’nin öngördüğü politikalar uygulanmazsa işler karışacak. Yani sol parti başa gelirse, AB ekonomisi için yeni sıkıntılar çıkacak.

Dünya’nın ikiye bölündüğü ve ABD’nin gazıyla Rusya’ya yaptırım uygulama kararı alan AB’nin durumuna önümüzdeki günlerde bakacağız….

**

Dünya gergin, borsalar hassas… Ben mi ? Bu konuda gergin ve heycanlıyım. Öngörülerimin doğru çıkıp çıkmayacağını test etmekle meşgulüm..

Kategori: Genel - Politika