Beden dili, psikoloji, psikolojik savaş, algı yönetimi, propaganda gibi konularla ilgileniyorsanız bu konuyu ve dediklerimi dikkate alın. Yok politika ile ilgileniyorsanız, üstte saydığım konuları dikkate alın.

Liderlerin sosyal medya hesaplarını dikkatle incelemeniz gerekiyor. Resimlerden gönderilere, söylemlerden davranışlara kadar HER ŞEY ince şekilde hesaplanıp paylaşılıyor. Obama’nın Erdoğan ile görüşürken beyzbol sopası göstermesinden tutun, facebook gönderilerine kadar her şey mesaj taşıyor.

Resimler üzerinden Putin Erdoğan Çekişmesi başlıklı konumda açıklamıştım. Benzer şeyleri psikolojik savaş teknikleri : mahkeme ve hukuk gönderimde de açıklamıştım.

Bugün Vodafone Arena (Beşiktaş’ın stadı) açıldı. Erdoğan, Davutoğlu, Abdullah Gül oradaydı. Fotoğraflar gelmeye başladı. Hepsinin kendi facebook gönderilerinden alınmış resimleri paylaşayım.

Tek tek yorumlamak yerine gelen bir yorum yapacağım. Bu tarz beden dili ve “göndermeleri” yorumladığımda insanlar paranoyaklık, takıntılı olmak yada abarttığımı söylemekle üzerime gelse de; Youtube’da uçak olayından önce önünü iliklememe olayını anlatmışyım  ve millet “abarttığımı” söylemişti. Gel gelelim, uçak düşürülünce aradaki gerginliğin dediğim gibi orada bile ortaya çıktığını görmüş olduk.

Neyse…

 

Abdullah Gül

Facebook’taki Vodafone Açılış albümünden:

 

abdullah gül resim vodafone (1)

abdullah gül resim vodafone (2)

abdullah gül resim vodafone (3)

abdullah gül resim vodafone (4)

abdullah gül resim vodafone (5)

 

Recep Erdoğan

Facebook’taki gönderiden :

 

erdoğan resim vodafone (1)

erdoğan resim vodafone (2)

erdoğan resim vodafone (3)

erdoğan resim vodafone (4)

erdoğan resim vodafone (5)

 

Davutoğlu

Facebook’a da instagram’dan paylaşmış. Gönderisi:

davutoğlu vodafone resim

 

Yorumlarım

Abdullah Gül’ün bu konuda daha profesyonel olduğunu önceden bu yana düşünürdüm. Dikkat ettiyseniz Abdullah Gül’ün görsellerinde, Abdullah Gül daha ön plânda ve sanki Erdoğan-Davutoğlu ile birlikte gibi. Buradan yola çıksam, yeni parti yada siyasi oluşum düşünüyor derdim ve hatta keskin bir cesaretle; Başkanlık için adaylığını koyabilir bile diyebilirdim ancak fazla desteksiz fikir olurdu.

Görüneni yorumlarsak; Abdullah Gül, eski gücünde olduğunu göstermek ister gibi.

/* bu arada, futbol olayı fotoğrafçılar için önemli; topa sahip olan, önemli konumda bu yüzden fotoğrafçılar dikkat ediyor ve liderleri ön plâna çıkartmaya çalışıyor, görsellerden analyabilirsiniz*/

 

Erdoğan’da, Gül’ün aksine sadece Davutoğlu ile kendisinin fotoğraflarını gösterir gibi. Kurdele bölümünde Gül’den uzakta olmasından, sahadaki Gül’ün arkada kalmasına kadar; sanki Gül’ü göstermek istemiyor gibi. Durum Erdoğan açısından hoş değil sanki.

 

Davutoğlu’na bakarsak… Yada bakmayalım. Fotoğraf albümü falan olmadığı ve bu yüzden liderlik ve diğer şeyleri sorguladığım gibi, bula bula bu fotoğrafı mı koydunuz yahu…

Yani biliyorum, bu tür işlerle liderler ilgilenmez. Liderlerin özel ekipleri vardır, liderlerin politikalarını, amaçlarını bilip ona göre fotoğraf seçimi yaparlar. Ancak Davutoğlu’nun ekibi nedir abi? Nedir bu???

 

Neyse, görebileceğiniz üzere bazı şeyleri fotoğraflardan ve söylemlerden, özellikle ikili ilişkilerden kolaylıkla ayırt edebilirsiniz.