Gürcistan, Suriye, Ukrayna derken Rusya güçlendi ve Amerika bir nevi susmak zorunda kaldı. KGB ajanı Putin, iktidara geldiğinde önce ülkesini sömüren Oligarkları yerle bir etti; ardından dünyaya el attı. Peki bu günümüzdeki ilişkilere nasıl yansıyacak ?

Putin NATO için şansını denedi ancak gelen cevap “her ülke gibi sıraya girmelisiniz” oldu. Putin, karakteri gereği “başkalarınında olduğu yerde Rusya’nın sıraya girmesine gerek yok” diyerek reddetti. Bitti mi ? Tabi ki hayır. Putin’in planları vardı.

Ortadoğu’daki Karışıklık ve IŞİD

IŞİD gerçekten karışık. Uçağa, tanka sahip olan ve devlet gibi davranan ilk terör örgütü. İki teori var.

1- IŞİD’in komutanları, Saddam’ın Cumhruiyet muhafızları. Amerika ülkeye geldiğinde dağıldılar, örgütlendiler ve el-Nusra ile saldırılara başlayıp devamında IŞİD oldular. Kaldı ki tekerlek yakmadan tutun, taktikleri fazlasıyla profesyonelce olduklarını gösteriyor. Olabilir.

2- Amerika Irak’a yaptığı gibi birden Suriye’ye savaş açamazdı. Hem Suriye buna değmez, hem güçlenen Rusya izin vermez, hemde Amerika eski gücünde değil. Irak’ı kabul ettirememişken, üzerine Suriye zordu. Peki ne yaptı ? Irak’tan Amerikan askerlerini çekti ve bölgede terörist eylemleri besledi. Bu hem güç için gereken “kaos çıkmadan önce sahneden ayrılın ki yokluğunuz karmaşayı simgelesin” kuralına uyuyordu hemde IŞİD’in kurulması işine geliyordu.

Nasıl ?

IŞİD şu anda Irak’ın %30’una, Suriye’nin %35’ine kontrol ediyor. Amerika önce koalisyonu kurdu, ardında “ABD askerleri Irak’a gidebilir” söylentileri çıktı. Eğer Amerika Suriye ve Irak’ta IŞİD’e karşı savaşsa, savaşı kazandıktan sonra bu bölgeleri elinde tutacak ve “Irak’ta gittik, neler olduğunu biliyorsunuz” diyerek orada kalacak. Böylece Irak’tın “şu an katledilen Türkmenlere ait olan kısmı” dahil olmak üzre %30’u Kürtlere verilecek ve normalde alamayacağı Suriye’nin %35’ini de böyle yaparak kontrol edip, onu da Kürtlere verecektir. Olay bundan ibaret.

Bu farklı konu.

Avrupa Birliğine Karşı Avraysa Birliği

Avrasya Ekonomik Birliği Putin

Avrupa Birliği dediğimiz birlik, ekonomik ve siyasi bir birliktir. Putin’de bunu adımını atarak; Rusya, Beyaz Rusya, Kazakistan, Ermenistan ile Avrasya Ekonomik Birliğini kurdu.

Şangay İş Örgütü

* Türkçe yaz, Türkçe konuş ! Nasıl millet Mustapha Kemal diyorsa, bizde Vaşington demeliyiz, tıpkı 1980 öncesi gibi. Neyse…

şangay iş örgütü Türkiye Rusya Putin

NATO’ya karşı Varşova Paktı kurulmuştu. Şangay İş Örgütü’ne (ŞİÖ) bunun modern versiyonu diyorlar. İçinde Türkiye’de mevcut. Tabi ki tam üye değil.

BRICS (Brezilya Rusya Hindistan Çin Güney Afrika Cumhuriyeti)

Bitti mi ? Bitmez. Putin reyiz bir adım daha attı ve BRICS organizasyonunu kurdu.

BRICS (Brazilya Rusya Hindistan Çin Güney Afrika

Bu ülkelerin 5 tanesi (Güney Afrika C. Harici) G-20 yani en gelişmiş 20 ekonomi üyesidir.

***

Hafızanızı tazelemek istiyorum ; Rusya, eski Sovyet ülkelerinin NATO’ya girmesine şiddetle karşı çıkıyor. En son Gürcistan NATO’ya katılmak istemişti. Rusya karşı çıktı ve Gürcistan’ın üzerine gelmeye başladı. Amerika desteğini açıkça gösterdi ancak Rusya’nın tepkisi sert oldu ve 2 gün içinde Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e 40 kilometre kala Rus kuvvetleri durdu. Amerika bundan sonra daha dikkatli oldu.

Amerika ile Rusya gerilimler yaşadıkça Amerika AB’yi kullanmaya çalıştı, Rusya gaz ve enerji tehdidinde bulundu. Yada 160 bin asker, 1.000 tank, 130 uçak, 70 gemi ile tarihinin en büyük tatbikatlerini yaparak gözdağı verdi [1].

Putin her fırsatta tek kutuplu dünya kabul edilemez diyor. Bu sefer Rusya sağlam geliyor. İran, Suriye ile müttefik olmakla kalmayacak. Pakistan ve Hindistan birliğe katılmak istiyor. Çember daralıyor, Rusya güçleniyor.

2. Soğuk Savaş kapıda. Bu sefer Amerika’nın sağ çıkacağını düşünmüyorum. Bir öncekisinde Sovyetler dağıldı, bu sefer Amerika…

Kaldı ki Ortadoğu için görünen tek umut ışığı Rusya’dır.