Andıç: Bu yazıyı, Rus uçağı düşürülmeden önce yazmıştım. Bu yazı, Türkiye’nin “politikası” ile ilgiliydi. Uçağın düşürülmesi ise Türkiye’nin Suriye’deki askeri adımlarını kısıtlamıştır ve sadece Türkiye’nin değil, NATO’nun adımları kısıtlanmıştır. İlgili konum: Düşürülen Uçak Rusya’ya Yaradı ve Suriye’de Eli Güçlendi

Türkiye’nin Suriye’de istediği her şey İMKANSIZ hâle geldi. Rusya tarafından. Rusya tek adımıyla Türkiye ve Batıyı saf dışı bıraktı.

Uzun süredir Putin’in ve Erdoğan’ın beden diliyle, medya üzerinden yayınlanan resimleriyle aradaki gerilimi sunmaya çalıştım. Bakın Türkmen Milli Hareket Partisi Genel Başkanı ne diyor[1]:

Birçok bölgeyi kaybettik. Kalan yerlerde mücahitlerimiz ağır mücadele veriyor. İnsanlar çok kötü durumda, Rus uçakları 10’ar 10’ar geliyor. Bayırbucak Türkmenleri çok perişan halde, durum vahim. Yerleşim yerlerin yerle bir oldu.Bizim tek umudumuz Allahtan sonra Türkiye’dir. Elimizde kalan bir stratejik bölge var o da giderse Türkmen bölgesi biter

Olaylar başladığında Türkiye meşru organ olan Suriye hükümeti ile görüşmek, yaptırımlarla zorlamak yerine Batı gibi Esad gitmeli dedi ve çeşitli hareketlere destek verdi. Türkmenlerin bir kısmı Esad’ın karşısında durdu. Şimi Rusya, İran ve Esad bastırıyor. Silahlar sadece IŞİD’i değil, Türkmenleri de vuruyor.

TÜRKİYE’NİN SURİYE’DEKİ BÜTÜN PLÂNLARI BİTMİŞTİR! BİTTİ!

**

Erdoğan-Putin Gerilimi

Size uzun süredir Putin-Erdoğan çekişmesini anlatmaya çalışıyordum.

Resimler üzerinden çekişmeyi burada belirttim. Putin orduyu kafa selamıyla, saygıyla selamlarken “bak işte tüm dünya eğilecek” falan diye gaza gelmekle olmaz bu işler.

Putin’in Erdoğan’a Suriye’deki ayarını ise burada yazmıştım. Kısaca hatırlamak gerekirse; Erdoğan Moskova’daki cami açılışından döndüğünde şunları söylemişti [2]:

Rusya’nın henüz Suriye’ye bakışında doğrusu bir netlik göremiyorum …. Temenni ederiz ki Rusya bu süreçte dün yaptığımız görüşmelerin gereğini yerine getirir.

**

Rusya’nın yaptığınız görüşmeleri hiç bir yerlerine takmadığını açıkça görüyoruz. Geçtiğimiz 4 günde, günlük 143 sorti yapılmış ve 826 hedef 1.4 ton bombayla vurulmuş[3]. Rusya, devlet karşıtı ve silahlı her grubu (aslında politik olarakta devlet karşıtı olanları) terörist olarak tanımlıyor ve vuruyor. IŞİD’in yanında Türkmen, Arap, Kürt ne varsa yok ediyor.

G20’de Durumun Gergin Olduğunu Söylemiştim

Putin eski KGB ajanıdır, propaganda konusunda uzmandır. Bazı ufak detaylara dikkat edip bunları göstermiştim [4]. Aranın gergin olduğunu, Putin’in G20 zirvesi sonunda yaptığı “IŞİD’e 40 ülke destek veriyor ve bazıları G20 üyesi” açıklamasıda oldukça sertti.

Bakın toplantıdan bir kare:

Erdoğan Putin G20 toplantısı Turkey

Bacakların açık olması saldırganlıktır. Putin baskın ve saldırgan tavrını gösteriyor. Avuçların kapalı olması, bir şeyler sakladıkları anlamına geliyor. Putin, kolunu Erdoğan ile arasında tutuyor ki bu da “mesafeli davranmak”.

İki liderinde ellerine bakarsanız; Putin’in biraz da ellerini belinde tuttuğunu görürsünüz. Bu, saldırganlık içerir. Tabi toplantı boyunca incelesem daha rahat konuşurdum ancak tek kareden bunlar çıkıyor.

Bakın saldırıya hazır erkeklerde şu tavır vardır (elleri bel kısmına gider) :

tehditkar erkek bedeni

**

G20 izletileriyle de açıklamaya çalışmıştım.

Putin gelince Erdoğan’ın kafasını çevirmesi ve karşılamada Putin’in önünü iliklememesi (ki Putin’in proapganda, psikolojik savaş, beden dili konularında KGB’den bir şeyler öğreneceğini hatırlayın).

**

Türkiye’nin Yapabileceği Bir Şey Yok!

Rusya, İran ve Esad; hükümet karşıtı her grubu sıkıştırıyor, yok etmek için vuruyor. Türkiye’nin yapabileceği tek şey, temsilciyi dışişlerine çağırmak. Yarın Rusya açıklama yapar, bu sırada vurmaya devam ederler, Esad güçleri bölgeyi ele geçirir (ki Türkmen dağı ele geçirildi[5]), ardından dururlar ve Rusya “gereken mesaj alınmıştır, Türkiye bizim için önemlidir” falan der. Bir kaç hafta boyunca başka yerlere odaklanırlar, sonrasında dönüp kaldıkları yerden devam ederler ve Türkiye yine temsilciyi dışişlerine çağırır.

Putin sınırları zorlamayı sever. Zorluyorda. Peki ne olacak? Türkiye ne yapabilecek ?

Muhaliflere silah yardımı mı yapacak ? Şu an muhalifler kafasını kaldıramıyor.
Batıdan ve NATO’dan yardım mı isteyecek ?
Ne Amerika ne Avrupa Rus uçakları ile karşılaşmak istemez.
Kaldı ki Rusya, Fransa ile birlikte çalışıyor[6]. Almanya’nın da katılması muhtemel.

Sonra? Türkiye Rus uçaklarını mı vuracak?

NATO ve ABD’nin “gazıyla” TSK’nın güvenli bölge için Suriye’ye girmesi ise bambaşka bir krizi tetikler.
Kerry, Türkiye ile Suriye’ye operasyon düzenleyeceğiz falan demişti. Umarım doğru değildir.

Rusya’yı durdurabilecek bir gücü göremiyorum. Amerika ve Avrupa çözüm arıyordur haftalardır ancak bulamadıkları ortada. Bu iş “sakinlikle” çözülmeyecek gibi. İş sertlikle çözülmeye başlanırsa, şiddet ve gerilim daha da yükselecek…

İzleyeceğiz.

Ateşkes – ABD ve Rusya

Viyana’da Suriye konusu görüşülmüş; anayasa taslağı hazırlanmış, 18 ay içinde “adil seçim” kararı verilmişti[7].

Suriye’de 19 Kasım’da saat 6.00’da Esad güçleri ve muhalifler arasında ateşkes başlayacaktı[8]. APEC zirvesinde Obama, “Suriye’de savaşın bitmesi için Esad gitmeli” demiştir (Viyana’da alınan karara rağmen)[9]. Çok gemeden Rus Dışişleri Bakanı Lavrov ise “Esad’ın katılımı olmadan barışçıl bir çözüm bulmak mümkün değil.” demiştir[10].

Tabi ki bu açıklamalar 19’unda gelmiş ve sonrasında ateşkes uygulanmamıştır.

Rusya ise İran ve Esad ile birlikte “temizlik” operasyonunda. Durdurulamaz şekilde… Esad masaya oturduğunda elini güçlendirmek için yapıyorlar olabilirler… Göreceğiz.

***

Sergey Lavrov Türkiye’ye Geliyor

25 Kasım’da Sergey Lavrov Türkiye’ye geliyor[11]. Sorunu çözmek üzere…

Rusya’yı ve Putin’i karakter özelliklerine kadar inceliyorum… Eğer bir şey söylemem gerekiyorsa; “Putin bir şey almadan bir şey vermez”… Türkmenlere karşı saldırıların durması için Türkiye’den kesinlikle bir şey isteyecek.

Göreceğiz.

Suriye’de çatışmalar durmadan ne bu bölgeye, ne Türkiye’ye, ne de Avrupa’ya rahat yok. Rusya ve Amerika’nın “tuzu kuru”. Ne mülteci kriziyle boğuşuyorlar ne de yanı başlarında çatışmalar oluyor.

Kategori: Genel - Hayat - Politika - Tarih
Etiketler: , , , ,