Çocuk eğitimi konusunda bir millet olarak bilinçsiziz. BİLMİYORUZ! Babaanne-anneanne tecrübesiyle bakıyor, internetten vs bir şey öğrensek; ninelerin tecrübesiyle çelişince işler karışıyor.

Aileler çocuk psikolojisi, çocuk eğitimi gibi çeşitli konularda EĞİTİLMİYOR!

Peki bu iş nasıl olacak? Geleceğimiz, yarınlarımız olan çocuklarımız büyürken; bu kadar bilgisiz, cahilce, eğitimsiz şekilde yetiştirmemizin hiç mi bedeli olmayacak? Eğitim, ailede başlar. Aile bu konuda eğitimsizse?

Türkiye ekranlarında gördüğüm en yararlı program ile ilgili yazmak istedim. Sadece çocuk sahibi olanlar değil; psikoloji, beden dili, psikolojik savaş(!) gibi konularla ilgilenenler varsa (ben gibi) kesinlikle Süper Dadı’yı takip etsin.

**

Youtube’daki Süper Dadı Kanalını takip edebilirsiniz. Ben TRT’de görüyordum ancak Star TV‘ye geçmiş. Sayfasından, tüm programlara ulaşabilirsiniz. Ayrıca Facebook sayfası ve Twitter hesabı var.

Süper Dadı Nedir?

(Burcu Bakdur’a selam, yola devam),

Süper Dadı, pedagog Gözde Erdoğan tarafından ailelerin başvurusu üzerine; çocukların istenmeyen davranışları ve ailelerin bilinçsiz hareketleriyle ilgili tavsiyeler veriyor. Yani anne-baba iseniz ve çocuğunuz sözünüzü dinlemiyorsa, sorun yaşıyorsanız; bu program size çok yararlı olacak.

Her insan bir çocuktur, büyüyünce davranışları kontrol etmeyi öğreniriz. Ben bu yüzden izliyorum. Psikoloji, beden dili gibi çeşitli konulara karşı ilgiliyim ve buradaki “taktikleri” büyüklere de biraz farklı biçimde uygulayabileceğimizi biliyorum.

**

Neden en yararlısı?

Başından beri söylediğim ; çocuk yetiştirmede hiçbir eğitimimiz yok, bu konuda ancak kendi çabalarımızla bir yere geleceğiz yada ailelerin anneleri yardımıyla bu işin içinden çıkıyoruz. Fakat 21. yüzyıla uygun çocuklar yetiştirmek için haliyle bilgisayar ve internetten sonra annelerimizin bazı yöntemleri eskimiş olabilir. Bu yüzden programa bir göz atın.

Onlar Çocuk Değil Küçük Yetişkin

Bu konuda söyleyebileceğim tek söz budur. Evet çocuklar, bizim gibi değiller. Ancak insan olmayı öğreniyorlar. “Sen sus bakayım” diye konuşmanın dışına atmak yerine, sorularını cevaplandırmamız ve fikirlerini almamız gerek. Bir çocuğun bakış açısı gerçekten MÜKEMMELdir. Görünmeyeni görürler, farklı düşünürler. Toplum henüz yaratıcılıklarını, düşüncelerini, davranışlarını sınırlandırmamıştır.

Bu yüzden çocuklarınızla müzelere gidebilir, şehri dolaşabilir, orman yürüyüşlerine çıkabilir; başbaşa zaman geçirebilirsiniz ve konuşabilirsiniz. Anlatacaklar, soru soracaklar. Bilmediklerini hatırlayıp, öğrenmek için sorduklarını göz önüne alarak; güzel cevaplar vermemiz gerekmektedir. Çocukların öğrenme yetenekleri yüksektir. Lütfen çocuklarınızı susturmayın, “küçük” gözüyle görmeyin.

**

Devletin okullarda “gençlere” bu eğitimi birazcık vermesi ve aileleri bu konuda bilinçlendirecek kursları “mahallede” açması dileğiyle. Bu kadar atanamayan insan var, bu kadar mezun var. Önce bir konuda eğitilip, ardından halkı eğitmek için bu tarz kurslar vs verilebilir.

Eğitim, bilinç, saygı…