Gelişmeleri farklı basın kuruluşlarından kaygıyla izliyorum. Kaygıyla izlememin nedeni bu işin profesyonelce yürütülmemesidir.

Erdoğan’ın danışmanlarının daha bilinçli olduğunu düşünürdüm. Bakın Gezi Parkı olaylarında “türbanlı bacıma saldırdılar”, “camide içki içtiler”, “bu bir darbe teşebbüsüdür” gibi sözler çıktı. Karalamak yada iç siyaset için söylemiyorum; bu politik bir gereklilikti diyebiliriz. İnsanların Gezi Parkı’na desteğini kesmek için yaptılar ve kısmen tuttu. Üzerinden zaman geçti ve saldırının olmadığı, içki içilmediği ve mahkeme kararıyla “darbe teşebbüsü olmadığı” ortaya çıktı. Ancak süreç çok güzel şekilde yönetildi.

Peki Rusya ile ilgili krizde neden bu adımı göremiyorum? Yapılması gereken bazı şeyler vardır ve YAPILMALIDIR!

**

Bakın ne olursa olsun ortada bir gerçek var; Rus uçağı düşürüldü ve Rusya bu yüzden yaptırımlarla üzerimize gelmeye başladı. Uçak sınırımızı ihlal ettiyse, vurmak yerine Türk jetlerinin tamponlama yaparak sınırdan çıkartması gerektiğini düşünüyorum. Olan oldu. Şimdiden sonra yapılması gerek bu duruşu devam ettirmektir.

Farklı duruşlar sergilemek, yapılanın dışında farklı sözler sarf etmek yanlış mesajlar verilecek.

Neler yapılabilir?

Süreç İyi Yönetilmiyor

Örnekleyeyim: Türk Tarafı ve Rus Tarafının Açıklamaları konumda krizden bu yana önemli haberleri ve açıklamaları bildirdim. Şimdi Rus tarafına bakalım kaç isim açıklama yapmış;

Putin, Medvedev, Lavrov, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Devlet Başkanlığı sözcüsü Dimitri Peskov,Rusya Başbakan Yardımcısı Gennadiy Onişenko, Rusya Devlet Duması Başkanı Sergey Narışkin, Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, Adil Rusya partisi lideri Sergey Mironov, Kırım Başbakanı Sergey Aksenov, Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev, Mihail Gorbaçov

Çok değil mi? Daha müftü, Çeçenistan CB Kadirov falan vardı yazmadıklarım… Sayıyla kaç? 15.

Peki Türk tarafı (yine aynı yazımda):

Erdoğan, Davutoğlu, Çavuşoğlu, Numan Kurtulmuş, Ömer Çelik

Daha genelkurmayları falan katmadım…

***

Şimdi arkadaşlar aradaki farka bakın! Olacak iş değil. İçeriği geçtim, Rusların bu işi ne kadar profesyonelde yürüttüğünü gösteriyorum. Bir Putin çıkıyor, sonrasında Lavrov, ardından Medvedev sonra bakanlar konuşuyor, araya Kremlin sözcüsü Peskov…

Bizde??? Erdoğan öğretmenler resepsiyonunda konuşuyor ve öğretmenler uçağın düşürülmesine alkış tutuyor. Muhtarlara konuşuyor, Bayburtlulara konuşuyor. Hakkını yemeyeyim; CNN ve France 24 kanalına konuşması güzeldi. Ancak muhtarlar nedir be abicim ?

erdogan muhtarlar toplantisi

**

Yapılması Gerekenler

Bir Hareket Edin

Bakın psikolojik savaş konusunda TSK uzmandır (gerçekten uzmandır). Gerekirse oradaki uzmanlardan yardım alınmalı ancak BU İŞ PROPAGANDA VE PSİKOLOJİK SAVAŞLA ÇÖZÜLMELİ!

Arkada tarafta organize olunmalı ancak organize olunduğu belli olmayacak şekilde tek tek ilgili alanlarda değerlendirmeler yapılmalı.  Bakanları kullanın, uzmanları ve analizcileri kullanın. Dünya medyasına demeçler verin. Twitter’daki “trpresidency” düzgün kullanılmalı.

Dünyaya anlatılmak istenen mesaj seçilmeli (Rusyanın kabadayılığı olabilir, başka bir şey olabilir) ve bunu sıkça farklı şekilde tekrarlamak gerek.

Örnek vermem gerekirse; Putin ilk akşam “terör işbirlikçileri tarafından sırtımızdan bıçaklandık” dedi. Sonra çıktı ve dedi ki, “dost ve müttefik” sandığımız bir ülke tarafından sırtımızdan bıçaklandık. Sonra nasıl olduğunu anlattı: “Suriye’de teröristlerin uçağımızı düşüreceğini ve müttefik sandığımız ülke tarafından bu şekilde saldırı göreceğimizi düşünmedik” dedi.

Gördüğünüz üzere aynı kelimeler tekrarlandı. Bakın Rusya’nın bu kabadayılığını Ukrayna, Gürcistan gördü. Batı gördü. Bu mesajı vurgulayın ve bu kabadayılığa hâlâ devam ederek Türk vatandaşları Rusya’da zor durumda bırakıyorlar mesajlarını verin.

HEM SUÇLU HEM GÜÇLÜ OLMAK BUDUR! şeklinde basın açıklamaları verin.

Tutarsızlığı BIRAKIN!

Uçağı vurduk! Doğruydu, yanlıştı tartışmanın zamanı değildir. Şimdi yapılması gereken, bu hareketin arkasında durmaktır. “Rusların olduğunu bilsek vurmazdık” değil, “şu an o bölgede müttefiklerimiz haricinde sınırlarımızdan adım atan kim olursa vururuz” şeklinde söylenmeli.

Bakıyorum bakanlara falan “Rusyayla iyi ilişkilerimiz var, olmamalıydı, ilişkilerin bozulmayacağını umut ediyoruz”… Uçağı vurduysan, açıklamayıda ona göre yapacaksın. Rusya ile geçmişten gelen ilişkilerimiz var. Bunun egemenliğimize daha dikkat ederler diye düşündük fakat aksine bu dostluğumuzu başka türlü kullanmaya kalktılar gibi demeçler verilmeli. YAPMAYIN! .

Türklere Sahip Çıkın ve Böyle Açıklamalar Verin

Türklere karşı yapılanlar karşılıksız kalmayacaktır, ancak Rus vatandaşları hiç merak etmesin Türk milleti olarak kimseyi böyle insanlık dışı hareketlerde bulunmadık ve bulunmayız! şeklinde açıklamlar verilmeli.

Devam ettirebilir, anafikri anladınız sanırım.

Üreticileri Sahiplenin

Tavukları ve ürünleri alınmayan üreticilere ne olacak?

Neden televizyona çıkıp “sahipsiz bırakmayız, gereken yapılır” demiyorsunuz? Çıkın ve “biz üreticilerimizin yanındayız”, bütün bunları karşılayacak ekonomik gücümüz var açıklamalarını yapın artık.

Ekonomistler ve uzmanlar bilir. Vergi mi almazsınız, başka destek mi verirsiniz bilmem.

**

Rusya’ya Karşı Yaptırımlar ve Ataklar Başlatılmalı

Boğazları Ruslara Kapatın başlığı altında Boğaz kısmını söylemiştim (kapatılamayacağını biliyorum, gerekli açıklama başlık altında var).

Bunun dışında eminim bu tavuk gibi dışsatım anlaşmalarla oluyordur. Bu anlaşmaları Rusya çiğnediyse dava etmek gerek. Ancak dikkat edilmeli. Sonuçta Türklere zorluk çıkartıldı Bu tarz olaylarda “hukuksal bir suç” bulabilirsek, Rusya’yı dava etmeliyiz. Bir şey elde edilemeyecek olsa bile senelerce başlarını ağrıtacak şekilde üstüne gidilmelidir.

Yine anlaşmaları görmek gerekiyor çünkü bir kaç yerde Mersin’de yapılacak nükleer satralde Türk tarafının zayıf kaldığını okumuştum. Eğer doğru değilse; bu iş iptal edilmeli. Türk akımı ve diğer projeler iptal edilmeli.

Alternatif Enerji Kaynakları

Bakın 45 milyar metreküp doğalgaz tüketiyoruz ve bunun 26.2 milyar metreküpünü Rusya’dan alıyoruz. Türkiye’nin aldığı toplam doğalgazın yüzde 46’sı elektrik santrallerinde kullanılıyor. Elektrik için üretiyoruz. Kabaca elektrik üretimini başka şekilde sağlasak, Rusya’dan aldığımız 26,2 milyar metreküpünden 22 milyar metre küpünü bize vermeyebilirler…

Ne yapabiliriz? Türkiye sürekli olarak güneş alan bir ülkedir. Evlerin ve şirketlerin güneş enerjisi kullanması için teşvik edilebilir. Sokak lambalarının üzerine panel, altına depo konularak gündüz depoladıkları enerjiyi akşam kullanılması sağlanabilir.

Sokaklara ve alanlara Hollanda’daki gibi güneş panelleri yerleştirerek buralardan güneş üretebiliriz.

hollanda kaldirim gunes enerjisi

***

Anlatacak çok şey var ama hepsi aynı fikir üzerinden.

Türkiye bu şekilde tutarsız davranmamalı. Uçak vurulmamalıydı. Eğer vurulduysa, vurulmak istenmemiş gibi davranmamalı.

Bakın Rusya ile Türkiye bu bölgede gergin kalamaz. Gergin olsa bile gergin kalamaz. Çünkü Türkiye NATO’nun parçası ve Avrupa’nın da komşusu.

Türkiye’de olacak ekonomik sıkıntı Avrupa’yı sarsar. Türkiye’de oluşacak güvenlik olayları, Ortadoğu’daki çatışmaların Avrupa’ya gelmiş olması demektir.

ABD VE AVRUPA TÜRKİYE’YELE RUSYA’NIN ARASINI YAPMAYA MECBURDUR!

Çünkü Suriye’ye yerleştirilen S-400 sadece Türkiye’yi değil, Amerika’yı ve Avrupa’yıda hedef alacaktır. Hedef almak vurmak anlamında değil, ancak psikolojik hedeftir.

Türkiye güçlü bir ülkedir, şu tavrından vazgeçmeli.

Güç Demişken

İki sıkıntı görüyorum internette;

1- Türkiye’nin hava gücünü ve askeri disiplinini hafife alanlar.

2- Rusya’nın Türkiye’yi kötü duruma düşürmek için sadece askeri gücünü kullanacağını yada doğalgaz ile tehdit edeceğini düşünenler.

Arkadaşlar sene 2015! Artık ülkeler birbirleriyle savaşmazlar. Bunu çok pahallı(!) olduğunu biliyorlar. Artık ülkelerin destekledikleri terör örgütleri savaşır. Artık ekonomik, teknolojik, üretim ve doğal kaynaklarının savaşı vardır.

Bu yüzden sıcak savaşı kafanızdan atın.

Şunu unutmayın; Türkiye’nin tarım ve hayvancılıkta kendine yetmesi, enerjide bağımsızlığı bu çok önemlidir. Bir daha herhangi bir ülkenin Türkiye’yi bu şekilde tehdit edememesi için Türkiye gerekeni yapmalıdır.

Yatırımlar, üretim devrimleri, yüksek teknolojik ürünler, bilinçli tarım ve hayvancılık vs vs vs…

Bu iktidar yaparsa ne güzel. Yapamazsa 2030’da Emre Çetin…

Hiç merak etmeyin.