Bir kaç gün önceye kadar IŞİD hakkında yüzeysel bilgiler biliyordum. Osman Pamukoğlu Halk Arenası’na çıktıktan sonra nedir anladım. Osman Pamukoğlu’nun anlattıklarına göre ; Irak savaşında Saddam’ım muhafızları yok olmuş. Ortadan kaybolmuş ve hatta niye savaşmıyorlar diye söylenildi dedi. Her şey bittikten sonra 2004’te örgütlenmeye başlamışlar. Yavaş yavaş ama alttan sağlam olarak gelmişler. İşte IŞİD !

Tankları, topları (ve uçakları) olan, devlet hizmetleri sunan, dünyanın bir çok ülkesinden “cihat” için insan toplayan ve onlarıda eğiten IŞİD. Türkiye sınır dışı operasyon yapmalı mı ? Suriye’ye girmeli mi ?

Suriye ve Irak karışık. Koalisyon kuruldu, bombalamalar falan var. Fakat çok ilginç bir olay var oralarda ; dünyanın dış politikası ve “üstünlük” adımları oralarda atıyor. Kimin yada kimlerin planı oralarda tutarsa, gelecek 10-15 yıl boyunca sözlerni o ülkeler geçirecektir. En azından “süpergüç” ünvanlarını sağlamlaştıracak yada yeniden kazanacaklardır.

ABD IŞİD’in bitmesini istiyor, Esad’ın gitmesini istiyor ancak önceki deneyimlerinde (Mısır vs) dinci bir oluşumun daha tehlikeli olduğunu gördüler.
Türkiye Esad’ın gitmesini istiyor ve terör örgütlerin temizlenmesini istiyor.
Kısaca AB, NATO ülkeleri IŞİD’in gitmesi konusunda hem fikir.

Öte yandan Rusya, İran, Esad var. IŞİD’in bombalanması ve zayıflaması işlerine gelir ve Esad güçlenir. Belkide planları IŞİD-ÖSO, IŞİD-PYD kavgasıdır. Böylelikle birbirleriyle savaşanlar zayıflayacak ve Esad güçlenecek. Göreceğiz.

Osman Pamukoğlu, Suriye’nin hava gücü ve füzelerinin olduğu gibi durduğunu ; çok güçlü olduklarını söyledi. Hatta Erdoğan’ın patriot istemesi nedeninin de bunu bilmesi olduğunu söyledi. Şu haritaya bakalım ;

ISIS Control in Iraq and Syria 6/16/2014

Kırmızı yerler biraz daha genişledi. Görebileceğiniz üzre gayet büyük. Devlet hizmeti veriliyor, maaşlar, sağlık, güvenlik ve diğer hizmetler. Tankları, topları var. Üzerine uçaklarıda olduğu söyleniyor.

Yani, Türkiye Cumhuriyeti’nin IŞİD’i bitirmesi gibi bir şey “söz konusu” değildir. Amerika sabahtan akşama kadar hava gücünü kullanıp bombalasa bile hiçbir önemi yok. Ancak oraları yerle bir ederler ama IŞİD’in güçleri sapasağlam kalır orada.

Türkiye tek başına buralara girmemelidir. Hatta Türkiye sınırdışına gitmemelidir. Kimin nerede derdi varsa gitsin. Hatta Türkiye Cumhuriyeti’ne baskı yapan ve etrafı yapan terör örgütü mensuplarıda bir zahmet gidip oraları yakıp yıksın.

Kobane'ye Kaçak Giren HDP'liler 1 Saat Sonra Geri Dönmek İstedi

http://www.haber7.com/guncel/haber/1205303-sinir-tellerini-yikip-kobaniye-gectiler