Bu yazımda biraz sert “konuşacağım”. Çünkü mevcut durumu ve yapılan aptallığı başka türlü anlatamam. Hesaplamam doğruysa, uçak sınırımızı 5,5-6 saniye kadar ihlal etmiş. Peki bu 6 saniyede nasıl 10 kez uyardık?

Size, Türkiye’nin Suriye politikasının Rusya tarafından bitirildiğini burada yazmıştım. Köşeye sıkıştı Türkiye. Yapabileceği tek şey vardı, onu da yaptı. Çok büyük bir yanlışla!

İnternette “uçağı neden vurduk” diyenler vardı. Bu konuda haklıyız : Uçağın Vurulması Doğru! Zamanlaması ve Sonrasında Yapılanlar Yanlış ayrıca ilgilenenler için : Türk Tarafı ve Rus Tarafının Açıklamaları

Sadece şunu düşünmenizi istiyorum ; Rus-Türk krizi ve gerilimi iki tarafında zararına. Ancak olası Türk-Rus müttefikliği, iki tarafın yararına olduğu kadar Ortadoğu’ya barış ve huzur getirme ihtimalini de taşır.

Rus Uçağı Sınırımızı Ne Kadar İhtlal Etti?

Genelkurmayın radar görüntülerine göre[1], Google Earth üzerinden bölgenin uzunluğunu bulmaya çalıştım ve 2,4 kilometre dedi (dik çizmedim biraz açılı şekilde aldım). Su24 uçağının en yüksek hızı 1550km/s [2]. Yukarıdan hesaplayıp saniyeye çevirebilirsiniz ancak biz metre/saniye cinsine çevirelim.

1550km/s = 430.555556 m/s olur.

2,4 kilometre = 2400 metre yapar.

Zaman = uzaklık / hız [3] formülünden yola çıkarsak ;

Zaman = 2400/430,5

Zaman = 5.57 saniye. Denilen doğruysa, sınırımızdan 5,5 (hadi 5,6) saniyede geçsin. Hadi en yüksek hızda değildi, 6 saniyede geçsin…  “Vine” süresi kadar zamanda nasıl 10 kez uyardın arkadaşım ??? Eğer daha sınırına girmemişken uyardıysan, nasıl olurda başka ülkenin sınırındayken uyarabilirsin ?

Resmi açıklama geldi: ihlal 17 saniyeymiş! Yani Vine izletisi değil, instagram izletisi kadar bir süre.

Bakın hem radar hem Google Earth görseli:

rus ucaginin dustugu bolge (2)

Bakın arkadaşlar, Rus Dışişleri Bakanı gelmeden 1 gün önce böyle bir şey yapılıyorsa ben altında mesaj ararım. Böyle olmamalıydı. Bakın size Anna Chapman olayını örnek vereyim.

Düzenleme:

Normalde sınıra 10 mil kala uyarılırken, 30 mil kala uyarılmış. 10 kez tekrarlanmış ve sınırı geçince füzeler ateşlenmiş.

düzenleme 2:

Rus genelkurmayıda görüntüleri yayınladı. İşte görüntüler:

rus gelekurmayi radar goruntuleri

rus genelkurmayi radar goruntuleri

İlgili konu : Rus Uçağı Sınırı İhlal Etti mi?

Rusya’nın Suriye’de Ne İşi Var? Rusya-Suriye İlişkileri ve Rusya’nın Suriye’de Beklentisi

Rusya Lazkiye’ye S400 Füzeleri Konuşlanırıyor

Yeni gelişme, yazıya eklemek istedim [kaynak].

Şimdi ABD-NATO-AB, herhangi bir şekilde geçti veya geçmedi dememişken; olay Türklerin ve Rusların sözlerine kalmışken, NATO: “yaşananlar bizle ilgili değil, taraflar arasındadır” diyorken:

Ruslar aynı bölgeye bir uçak daha gönderse,
Türkler uçağı vurabilecek mi?
Hadi diyelim vurdu, sonrasında S400 füzeleri ile vuran uçağımız düşürülse,
Türkiye ne yapacak?

NATO ve Amerika bu işin gerginleşmesini istemiyor. Suriye olayı konusunda uzlaşıya varılacakken Türk-Rus krizi istenmez. 1949’da NATO kuruldu ve son 50 senedir ilk kez bir NATO uçağı, Rus uçağını düşürüyor denildi.

Merak edenlere S400 füzesinin bir özelliği: “hedefi vurma kabiliyeti uçaklara karşı 1 üzerinden 0.9 ve insansız uçaklara karşı 0.8 olarak hesaplanmıştır”

s400 fuzeleri

Düzenleme : Putin bir kaç dakika sonra S300 füzesi demiş (S400’ün kardeş)

Konulacak S400’ün menzili:

Suriye'de lazkiye üssüne konulacak s400 menzili

Ajan Krizi ve Obama’nın Davranışı

Medvedev Başkanlık koltuğunda iken, Rusya’da silikon vadisi kurulma kararı almıştı. Medvedev bunun için Amerika’ya gitti. Bu sırada FBI, “iş kadını” rolüne giren Anna Chapman’ın bütün hareketlerini izliyor. Bazı şüpheliler, Medvedev gelmeden önce ülkeyi terk etme kararı almışlar…

Obama ise bu dönemde, ulusal güvenlik konseyini uyardı. Kimse casus skandalı istemiyordu. Medvedev ülkeye geldi, gitti ve ardından Anna Chapman tutuklandı. Rusya’ya döndüğünde kahraman gibi karşılandı…

***

Neyse görebileceğiniz üzere böyle durumlarda “kriz çıkartamamak” en mantıklısıdır. Rus Dışişleri Sergey Lavrov 25’inde ülkemize gelecekken bir gün öncesinde Rus uçağını vurmak ? Yani uçaklar Rus uçağına gidip tampon olabilirdi ve sınırdan dışarı çıkartabilirdi.

Düşürülmesi doğrudur yanlıştır demiyorum. Ancak Dışişleri Bakanı ülkemize gelmeden bir gün önce böyle bir şeyin yapılması, bir mesaj amacını taşır. Üzerine Putin’inde dediği gibi [4]; Türkiye’nin Rusya’yı aramak yerine NATO’yu toplantıya çağırması altında başka niyetlerin olduğuna işarettir.

Uçak düştü, pilot öldü, pilotu aramaya giden helikopter Türkmenler tarafından düşürüldü. Putin; terör işbirlikçileri tarafından sırtımızdan bıçaklandık” dedi. Türk-Rus ilişkilerine ciddi sonuçları olacaktır, dost sanıyorduk gibi sözleride var.

Propaganda ve Psikolojik Savaş Kısmı

Bakın bu konuyu propaganda ve psikolojik savaş açısından incelersek ; zaten dünya kamoyu “Türkiye ve IŞİD” bağlantısını kurmuş durumda. Vardır, yoktur demiyorum. Sadece ülkelerin imajından bahsediyorum. Rusya ise dünyaya “ben burada IŞİD’e karşı savaşıyorum” mesajı veriyordu. Putin yanlısı grupları takip ediyorum ve bunları görüyorum.

Şimdi Putin dedi ki; “terörle mücadele eden uçağımız düşürüldü”. Yani buradan, Türkiye’nin (tam söylemesede) “IŞİD’e yardım etmek için” Rus uçağını vurduğunu ima ediyor. NATO’ya da diyor ki[4],

Türkiye, Rus uçağının düşürülmesinden sonra acilen Rusya ile iletişim kurmak yerine, sanki uçağı Rusya düşürmüş gibi NATO’ya başvurdu. Türkiye ne istiyor? NATO’yu IŞİD’in hizmetine sunmayı mı?

Yani bu veriler değerlendirildiğinde, Putin’in eski KGB ajanı olduğu vs gibi veriler çerçevesinde; Türkiye’nin bu psikolojik savaştan güçlü çıkabilmesinin imkanı yok. Teröre destek veren, terörü vuran ülkelerin uçaklarını düşüren bir ülke olarak görüneceğiz.

Reuters’ın açıklamasında “muhalifleri vuran Rus uçağı” dendi. Türkmenler denmedi. Kısacası bu iş, imaj açısından Türkiye’nin başını yakacak.

Sakaşvili’nin Düştüğü Duruma Düştük

Putin zeki adamdır. Kanunları bilir, psikolojik savaş ve propaganda tecrübesi vardır (İETT çalışanı imam hatiplinin aksine!). Gerilimi tırmandırır ve asla sınırı geçmez. Karşıdakinin karakterini çok iyi okur ve “karşıdakinin kontrolünü kaybetmesini” bekler.

Putin, Sakaşviliyede aynı şeyi yapmıştı. Osetya ve Abazya konusunda Sakaşvili kontrolünü kaybetti, saldırı emri verdi. Sonrasında yaşananları şu izletide göstermiştim:

 

**

Putin Erdoğan Çekişmesi G20 adlı yazımda bazı şeylerden bahsetmiştim.  Aradaki soğukluk belliydi.

Yaşananlarda kim haklı kim haksız sorgulamıyorum. Diyorum ki; bu yaşananların bedeli Türkiye için ağır olacaktır. Hem imaj kaybı, hem dost kaybı, hem de ekonomi/güvenlik konusunda problemler ortaya çıkacak.

Türk-Rus İlişkileri

Bu konuda yeni bir gönderi yayınladım, isteyen detaylı yorumumu buradan okur: Türkiye – Rusya İlişkileri Eskisi Gibi Olmasa da Düzelecek Sakin Olun

Lavrov’un Türkiye’ye gelmesi büyük bir sorunun göstergesidir. Bakın Rusya, onca yaptırıma ve soruna rağmen Batı ile dialog kanallarını açık tuttu ve sürekli “görüşelim” dedi. Fakat bu olaydan sonra Lavrov’un gelmemesi, bana göre bazı büyük sıkıntıların habercisidir.

Putin’in açıklamalarını çok sert buldum. Gerçekten sert… Türkiye-Rusya arasındaki ekonomik ilişkiler büyük, birden kopmaz. Savaş çıkmaz ancak git gide bazı şeyler bozulacak. Bakın;

Bilgesam’ın araştırmasına göre [5] ve Cumhuriyet gazetesinin haberine göre [6]:

Dışabağımlılık petrolde %93, doğalgazda %98. 45 milyar metreküp doğalgaz tüketiyoruz. Rusya ve Rusya’nın müttefiki İran’dan aldığımız gaz toplamda 34,9 milyar metreküp (26,2 Rusya – 8,7 İran)

Alınan toplam doğalgazın yüzde 46’sı elektrik santrallerinde kullanırken, yüzde 25’i sanayide, yüzde 20’si ise konutlarda (ısınmak için) kullanıyoruz [7].

**

Ayrıca yine Cumhuriyet’in haberine göre:

  1. Doğalgaz ve LNG’nin Türkiye’nin elektrik üretimindeki payı Yüzde 37.03.
  2. 194.4 milyar kilovatsaatlik elektrik üretiminin 72 milyar kilovatsaati doğalgazla çalışan santrallardan geliyor.
  3. Geçen yılın tamamında doğalgazın elektrik üretimindeki payı yüzde 48.7’ydi.
  4. Türkiye enerji ham maddeleri ithalatı için 2014’te 54.9 milyar dolar ödedi.
  5. Doğalgaz ithalatında Türkiye 45 milyar metreküp ile dünyada da 5. sırada yer alıyor.
  6. Doğalgaz ithalatında ilk sırada Rusya, ikinci sırada İran ve üçüncü sırada Azerbaycan geliyor. Doğalgazda Rusya ve İran’a bağımlılık yüzde 73 seviyelerinde.
  7. Türkiye, Cezayir’den 3.04 milyon ton, Nijerya’dan 1.08 milyon ton, Katar’dan 0.81 milyon ton, Norveç’ten de 0.2 milyon ton LNG ithal ediyor.
  8. Türkiye doğalgazın yüzde 55’ini Rusya’dan alıyor. Gaz, Mavi Akım ve Batı hattından geliyor. Geçen yıl üretilen elektriğin yüzde 27’si de Rusya’dan alınan doğalgazla çalışan santrallardan sağlandı.

***

Şimdi yukarıda görebileceğiniz üzere; Rusya istese Türkiye’nin ekonomisini darmaduman eder… Bu işler klavye başında oturup “Rusya, Türkiye’nin gücünü gördü” demekle olmaz. Ancak bu, Rusya’nın da işine gelmez. Bu yüzden doğalgazı kesmez ama “yeteri kadar üretemiyoruz” diyerek vanaları kısabilir.

Bu olay üretime yansır. He bir uçak daha düşürürsek, o zaman işler gerçekten karışacak.

Güvenlik ve Ekonomik Nedenlerle AKP’ye Oy Verenler!

7 Hazıran –  1 Kasım sürecinde “işleri kötü gitti” diye AKP’ye oy verdiler. Güvenlik, ekonomik istikrar dendi…

Şimdi göreceksiniz güvenlik ve ekonomik istikrarı… Gelecek dönemde Türkiye’yi bekleyen tehlikeler kısmında 8 sene içinde Türkiye’de zaten kriz beklediğimi yazmıştım. İşte o krizi Suriye’deki yanlış adımlar ve Rusya ile bozulan ilişkiler tetikleyebilir.

Mahalle Kabadayısı Politikası Olmaz

Erdoğan Suriye tarafından düşürülen uçağımız için Kısa süreli sınır ihlali hiçbir zaman saldırı nedeni olamaz demişti

 

Wikipedia : Haziran krizi

Hayt, huyt, lan lun şeklindeki politika bizim millette işe yaradı. Üst üste defalarca seçildin. Ancak karşında Bahçeli ve Kılıçdaroğlu yok. Obama, Merkez, Putin gibi aktörler var. Bu insanlara karşı “uçağını vururum, topunu keserim” gibi sert güç kullanamazsın.

Biliyorum yumuşak gücün diplomatik gücün bitti! Sıfır sorun diye geldin, sorunsuz sıfır komşuyla gidiyorsun. Suriye’de sıkıştın, Rusya’yı engellemek için uçağı düşürdün. Ancak olmaz…

Rusya bu işi “terörle mücadele etmemizi durdururmaya çalışıyorlar” olayına döndürecek ve patlayacağız.

Ekonomik olarak, politik olarak patlayacağız dostlar…

TÜRKİYE’DE 10 SENE AKP VE GETİRDİĞİ KAOS DIŞINDA BİR ŞEY GÖRMÜYORUM!

Türkiye’nin Saygınlığı Arttı

Sputniknews’ın facebook sayfasında bir Türk böyle dedi… Rusya’nın sınırı ihlal edilse Rusya ne yapardı ? Uçağı düşürmeseydikte saygınlığımız mı zedelenseydi? Diyor…

Türkiye’nin Rusya olmadığını geçtim,

Türkiye’nin saygınlığı zaten 2000 tırı Suriye’ye yolladığımızda, IŞİD’i desteklemekle suçlandığımızda, AB raporlarına göre özgürlük ve demorkasiye zarar verdiğimizde bitmişti.

**

Uluslararası alanda uçak düşürerek saygınlık kazanılmaz!

Türkiye’yi ve 78 milyon kişiyi bu tuzağa çekmek büyük yanlıştı. Türkiye’nin bunun altından kalkabileceğini sanmıyorum…

Eden bulur.
Rüzgar eken, fırtına biçer.
Cebine akrep taşıyan sonuçlarına katlanır.

Kısacası; %50’nin sonuçlarını alıyorsun sevgili kardeşim… Ülke kaosa gidiyor.

Putin bu işin peşini bırakmaz… Bir uçak gönderirse ne yapacaksınız? Vuracak mısınız tekrardan ?

Düzenleme:

Klavye Delikanlılarına

Bazıları asarız keseriz, eyvallah mı edecektik diyor.

Avrupa ve Amerika uçakları, Suriye’yi vurmadan önce Rusya’ya bildiriyor. Olası sıkıntıların önüne geçilmesi için. Onlar eyvallah mı ediyor? Türk diplomasisinin en problemli yanı mantıksal değil, duygusal yaklaşıyor olmamız..

Neyse duygusal yaklaşıp erkeklik yaptınız madem (kaynak);

rusya vs turkiye

Doğalgaz, petrol üretimi ve politik güce girmedim…

**

5,5 Saniye İçin Değil : Olay Türkmenlerle İlgili

Diyecekler olacak…

Bak güzel kardeşim, sen Rus uçağını vurdun ya; Türkmenler kurtulmadı…

Yapılan hukuksal açıdan doğru olarak görülebilir ancak politik açıdan yanlıştır. Artık Ruslar ile bağlantıyı koparttık. “Sınır ihlali yapmadan” sabahtan akşama kadar Türkmenleri bombalasalar bile bir şey yapamazsın.. Dışişlerine çağırsan umursamazlar…

Kısacası Türkmenler ve saygınlıkla ilgili hiçbir şey olmadı, bu yüzden bu söylemlerden vazgeçin…

***

ABD’den falan medet ummayın. IŞİD karşıtı koalisyon sözcüsü Albay Steve Warren, “Bu, Rus ve Türk hükümetleri arasındaki bir olay. ABD öncülüğündeki koalisyon operasyonlarını kapsayan bir konu değil” dedi [8].

Kategori: Genel - Hayat - Politika