Bu yazıyı “politikacılar, siyaset alanında çalışanlar” için yazmaya karar verdim. Halkla iç içe olmalarını, halkla birleşmelerini istiyorum. Fakat şirket kurduysanız, toplumu ilgilendiren işler yapıyorsanız “başlangıç için” bu yazıdan yararlanabilirsiniz. Devamında uzman tutmanızı öneririm. Çünkü ben uzman değilim.

**

2000’de “site tasarımı” (o zamanlar Mysite vardı) ile bu işe başlamış, 2001’de eve bilgisayar gelmesiyle; 14 senedir programlama ve internet ile uğraşan, bilgisayar mühendisliği bölümünü kazanan,

Sonra bitirmeden “politikanın beni mutlu ettiğini” fark ederek DAÜ Uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi bölümüne geçen biri olarak anlatacağım.

Türk ve Dünya liderlerinin sosyal medya hesaplarını,
TBMM Kadın Milletvekillerinin sosyal medya hesaplarını,
KKTC Milletvekillerinin sosyal medya hesaplarını inceledim.

Burada gördüğüm “sık yapılan hatalar”dan yola çıkarak neler yapılacağını anlatacağım.

Kısaca Ben

2009’da Tarcanbot‘u kodlamaya başladım. Bugün Apple’da bulunan Siri’nin yazılı versiyonunu yapmaya çalışmıştım. Benimle çalışacak adam kalmayınca, git gide bilgisayar mühendisliğinden nefret edecek hale gelince projeden koptum ve rafa kalktı. Ancak kodlarına ulaşabilirsiniz, geliştirip dağıtırsanız süper olur.

Bana ait “kodladığım projelerin” başlıcaları ; Nickmatör, Dagon Portal, Çetinblog (bundan önceki adresimdi, tema ve altyapısı bana aitti) ve sonra olarak emrecetinblog.com’un tasarımı bana aittir (altyapı WordPress). Sayamayacağım kadar “tasarım, ufak proje, bilgisayarda tuttuğum projeler” var. Neyseki bölüm değiştirdim ve kendimi buldum.

Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi

16 yaşından beri yani 10 senedir politika, psikolojik savaş, propaganda, markalaşma, gizli örgütler gibi çeşitli konularda kitaplar okurum, bulduğum yazıları okumaya çalışırım. Bilgisayar mühendisliğinde mutlu olmadığımı fark edip, bölüm değiştirdim ve siyasetle ilgili bölüme geçtim.

Güç sahibi olmanın 48 yasası gibi kitaplardan tutun Putin’in Günlük düzeni ve karakteri gibi konulara kadar bir çok şeyi inceleyip blogta paylaşmaya çalıştım.

Milletvekillerinin, dünya liderlerinin sosyal medya hesaplarını, “sevilenleri tarafından” kurulmuş gruplarını dikkatlice takip ediyorum.

**

Yukarıdaki bilgileri birleştirdiğimizde, sosyal medya konusunda bir şeyler yapmak isteyenlere; özellikle politikanın içindekilere bir şeyler anlatmak istedim.

Andıç: Kesinlikle uzman değilim, buradaki amacım giriş niteliğinde bir yazı yazıp, takip ettiğim ve doğru bulduğum hesapların inceliklerini anlatmak ve sık yapılan hataları söylemek. Profesyonellik için durumunuz el verdiğinde MUTLAKA iletişim uzmanına başvurun.

***

 

Başlayalım : Sosyal Medya Neden Önemli?

Sosyal medya neden önemlidir? adlı konumda değindim ve ana akım medya ile karşılaştırdım. Burada kısaca karşılaştırma yapacağım.

İsminiz bir markadır. İster kişisel isminiz olsun (Emre Çetin gibi), isterse şirketiniz ve partiniz olsun fark etmez. Her isim markadır ve her ismin ardında değerler vardır. Bu markayı güçlendirmek gerek. Bunun için tanınabilirliğini arttırmak gerek ve  değerleri ön plana çıkartmak gerek.

Hele politikacıysanız; seçmenler sizi meclise gönderir yada belediye başkanı vs olarak seçtiği için seçmenlere karşı sorumluluğunuz var. Sizden, sorunlarına çare olmanızı isterler ve seslerini mecliste duyurmanızı isterler.

İşte sosyal medya burada devreye girer. Büyük paralar harcamadan reklamınızı yapabilirsiniz. Marka değerinizi yaratabilirsiniz. Seçmenleriniz isteklerini yazar, yaptıklarınızı seçmenlere anlatabilirsiniz. Bunun için facebook, twitter, youtube, instagram ve websitesi yeterli olacaktır. Websitesi hariç paraya gerek yok. Websitesi için wordpress’ten açıp, domain alıp bir şeyler yapılabilir. Çok meşakatli değil. Lise öğrencisine bile parayla yaptırabileceğiniz bir şey.

Hangi Sosyal Medya Hesabı Nasıl Kullanılır?

Twitter: Buradan duyurularınızı yapabilirsiniz (yarın saat 9’da şu kanaldayım). Yeni şeyleri paylaşabilirsiniz (X yasa tasarısı geçti) gibi. Yeterince takipçiniz olduğunda TT yani trend topic yani en çok konuşulanlar kısmında etiket oluşturup gündemi etkileyebilirsiniz.

Instagram: Türk siyasetçileri nedense fazla önem vermiyor ancak bir fotoğraf binlerce kelimeye bedel olabilir. Etkinlikler sırasında çekeceğini 1-2 fotoğrafı buradan anında paylaşabilirsiniz. Büyük duyurulara ilişkin “hazırlanmış görseli” buradan paylaşabilirsiniz. Ayrıca izleti (video) özelliği olduğundan kısa (15 saniyelik) izletilerle anma, kutlama mesajları gibi içerik paylaşabilirsiniz.

Facebook: 7’den 77’ye herkesin facebook kullandığı bir dönemde, facebook üzerinden geçen etkinliklerin fotoğraflarını albüm olarak paylaşabilirsiniz. Basın açıklamaları yapabilirsiniz. Seçmenlerin yorumlarını göreceksiniz ve size mesaj atabilirler.

Youtube: Ufak izletileri buradan paylaşabilirsiniz. Derlemeler, klipler hazırlanabilir (ekip tarafından) ve yine buradan paylaşabilirsiniz. İzletiler propaganda ve markalaşma adına önemlidir.

Websitesi: Sosyal medya bir email hesabına bakar. Hemen açabilirsiniz. Ancak websitesi işi biraz daha profesyonelleştirir. İyi kullanabildiğinizde (ki tavsiyem minimalist yani sade olmasıdır); büyük etkiler yaratabilirsiniz.

Ancak websitesini başlıca tavsiye etmemin nedeni ; Google’a “isim soyisim” yazıldığında (yada firma ismi) ana sayfada çıkacaktır. Sitenize gelenler için; sosyal medya hesaplarınızı yayınlayabilirsiniz, basın açıklaması ve bildirileri yayınlayabilirsiniz, sizinle ilgili çıkan haberleri ve özgeçmişi yayınlayabilirsiniz.

**

Sosyal Medya Hesaplarında En Sık Yapılan Hatalar

Politikacıların sosyal medya hesaplarını bulmak için Google’a isim ve soyisim yazdım. İlk ulaştıklarım ne youtube ne websitesidir. Genelde facebook ve twitter hesaplarına ulaşırım. Yani TWİTTER HESABINIZ KESİN OLSUN!

Twitter Hesabı ile İlgili Hatalar

İlk twitter profiline girdiğimizi düşünürsek; orada internet siteniz, “ne olduğunuz” (Şehir – Parti Milletvekili vs) yazmalı. Türkiye’de olan ve beğendiğim bir kaç örneğe bakalım:

aylin nazliaka twitter kemal kilicdaroglu twitter

Kemal Kılıçdaroğlu’nun ekibi bu konuda gerçekten profesyonelce çalışıyor.

İsteyenler için: dünya liderlerinin, kadın milletvekillerinin, KKTC milletvekillerinin sosyal medya hesapları (düzgün olanları ekledim).

Öte yandan twitter gönderilerinde : facebook sayfasında paylaşılanlar ekleniyor. Yani “facebookta şunu paylaştım” gibisinden. Profilinizi bunlarla doldurmayın. Twitter’daki kitle bilinçli kitledir. Sizi takip etmek, fikirlerinizi öğrenmek isterler. Bunları verin. Yazılarınızı yazın. Düşüncelerinizi dile getirin. 140 karakterde bir şeyleri anlatma sanatını yakalayın.

Ayrıca bazı milletvekillerinin XYZ2015 diye hesap açtığını ve sonraki sene XYZ2016 diye değiştirdiğini gördüm. Değişken olmasın. Sabit olsun.

**

Kısacası “internet sitenizi”, “nerede olduğunuzu” ekleyin ve kendinizi kısaca tanıtın! Kimsiniz, nesiniz?

İnternet Sitesinde Yapılan Hatalar

İnternet sitesi biraz sıkıntılı iş. Bilgisayar yanını bilmek gerek. Ancak bir öğrenciye bir miktar para verilerek yaptırılabilir. Hem öğrencilere yardım sağlarsınız.

İnternet sitesi kurulduktan sonra güncellenmemesi en büyük hatalardan birisidir. Güncelleyin. İnstagram resimleri, twitter duyuru ve fikirleri, facebook genel kitleyi, youtube izletileri yansıtabilir ancak sizi direkt yansıtacak şey internet sitesidir! Google’da arama yaptıklarında insanların geleceği, fikirlerinize ulaşabilecekleri yer orasıdır. Bu yüzden gönderilere dikkat edin.

Ayrıca internet sitesi kurdunuz, sosyal medya hesaplarını eklediniz fakat sosyal medya hesabınız değişti sonra? Maalesef bir çoğu değişen hesapları site üzerinden de düzeltmiyor. E size ulaşamıyoruz.

Bakın Obama’nın internet sitesinden güzel bir örnek:

obama internet sitesi

Sağ altta sosyal medya hesaplarını göreceksiniz. İngilizce bilmeseniz dahi logolarından çıkartırsınız. Ayrıca internet sitesi gayet sade, çok güzeldir.

**

Sosyal Medya Hesaplarında Mutlaka Yapılması Gerekenler

Profil Resminiz ve Kapak Resminize Dikkat

Burada örnek vermek istemiyorum ancak abartısız şöyle profil resimleri vardı (hemde bütün hesaplarında):

kotu resim

Bu kadar küçük, çözünürlüğü bu kadar bozuk… Ben yine bu fotoğrafta objektife bakmışım, garip garip yerlere bakanlar var yapmayın.

Profil fotoğraflarınızı yüzünüzün seçilebileceği net bir şekilde gösterin. Örneğin ;

Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer Eskişehir CHP Milletvekili Gaye Usluer

**

Yıldız Tur Biçer ve Gaye Usluer’in güzel fotoğrafları. Bu şekilde yüzünüzün net çıktığı ve gülümsediğiniz fotoğraf olsun. Aile içinde çekinilen fotoğrafları falan koymayın rica edeceğim.

Bütün sosyal medya hesaplarınızda aynı fotoğraf olsun.

Ayrıca kapak fotoğraflarınızda diğer sosyal medya hesaplarına ilişkin resimler olsun.  Yine örnek;

Kemal Kılıçdaroğlu Kapak Fotoğrafı

Bakın hem yukarıda bütün adresler yazılı, hem çok güzel bir görsel…

Sosyal Medya Adreslerinizi Bir Kereliğine Alın ve URL’sini Ayırın

Örneğin benim adreslerim;

facebook.com/tr.emre.cetin
twitter.com/emrecetintr
instagram.com/emrecetintr
linkedin.com/in/emrecetin
www.youtube.com/c/EmreCetinTr

URL’lerinizi bu şekilde kısaltın. isimsoyisim alınmış olabilir. Seçildiğiniz şehrin kısaltması ve plaka kodu yada parti olabilir. Örnek ;

chp.emrecetin
26.emrecetin
emrecetin.26
mv.emrecetin

gibi. Bütün url adreslerini aynı yaparsanız (hepsi : site/mv.isimsoyisim olursa) daha kolay olur.

Bütün Sosyal Medya Adreslerini ve Siteyi Bağlayın

Twitter’da sitenizin, facebook ve twitter’ınızın adresini verin.
Youtube’da kapak kısmından yine kendi profillerinizin adreslerini verebilirsiniz.
Facebook’ta hakkında kısmını bütün adresleri ekleyin.
Instagram’da internet sitesini ekleyin.

İnternet sitesinde ise “logolardan” bağlantı verin. Benim tavsiyem sadece logo değil; logonun yanında ayırttığınız URL’yi de yazmanızdır. Örnek :

/tr.emre.cetin  /EmreCetinTR /emrecetintr

gibi. Yani herhangi bir profilinize gelen kişi; diğerlerine de ulaşabilsin.

*****

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Kısaca insanlara yaptıklarınızı anlatın ve insanların sizden istediklerine kulak verin.

Etkinlik öncesi twitter’dan duyurun. Etkinlik sırasında instagramdan fotoğraf paylaşın, etkinlik sonrasında facebook’tan etkinlikle ilgili fotoğrafları ve yorumunuzu paylaşın. Youtube’a (yada kısaysa instagram’a) kısa izletiler ekleyebilirsiniz.

Halkla iç içe olun, halka kendinizi açın ve halkın size ulaşmasını sağlayın.