Soğuk suyla yıkanmanın faydalarını sürekli okuyordum. Hava olarak sıcaktan nefret ederim (evet aynen, 20 dereceyi geçen her yerden tiksinirim ve Sibirya’da bir süre yaşama plânım var). Buna rağmen, 40 derece sıcakta bile kaynar suyla duş alıyorum.

Ancak geçen sene Ekim ayında, 17 derecede montları çıkartıp denize girince; soğuk suyun aslında o kadar da kötü olmadığını fark edip denemeler yaptım. Soğuk suyla yıkanmak hâlâ sıkıntı ancak durulanıyorum ve çok iyi geliyor (kepekten, canlı hissetmeye kadar).

Bir sürü şeyler bulacaksın. Bu yazıda ise, benim tecrübe ettiğim yararları yazacağım.

Andıç

Tamamen soğuk suyla yıkanma düşünceniz varsa, uzmanlar yavaş yavaş soğutmanızı öneriyor.

Kalp rahatsızlığı ve ciddi rahatsızlıklar varsa, uzmana danışın.

**

1- Cilt ve Saç Sağlığı

Sivilcenin oluşumunu engeller, toksinlerin atılmasına ve bu sayede hem görünüş hem sağlık açısından cildin iyi olmasına neden olur diyor[1][2][3].

Kepek sorunu olanlar okuyorsa;

Bir ara benimde çok vardı ve cildin yapısından kaynaklanan bir sorunmuş. Eğer her şeyi yaptıysanız ve geçmiyorsa, ve cildinizde kırmızı lekeler oluyorsa(kaşınan) cildiyeye gidin. Ketoral tarzı bir şampuan verecek ve bununla yıkanırsanız sorun çözülür.

Bu geçti. Glüten yediğimde (hassasiyetim var) veya düzen değiştiğinde olabiliyor. clear man şampuanı ile yıkanıyorum, sorunun hızlı çözümü (cık, viral reklam değil; site henüz o kadar tutmadı malum politik site).

2- Bağışık Sistemini Güçlendiriyor

Prag’ta yapılan bir araştırmada haftada 3 kere 14 derecedeki soğuk suya 6 hafta boyunca giren kişilerde 2 tip akyuvar (monosit ve lenfosit) sayısında artış gözlenmiş. Lenfositler bakteri, virüs ve toksinlerin ortadan kaldırılmasında çok önemli bir role sahiptir. Araştırmacılar vücudun kendini ısıtmak istemesi sonucu artan metabolizma hızının bağışıklı sistemini aktivite ettiğini, böylece de daha fazla akyuvar hücresi ürettiğini düşünüyor. Bu yüzden düzenli olarak soğuk duş alanlarda nezle, grip ve hatta bazı kanser türleri riski azalıyor[2].

Ayrıca kan akışını hızlandırıyor[4]. Kan akışının hızlanması ise hormonlardan bağışıklığa, tansiyona kadar bir çok konuda yarar sağlıyor.

3- Hızlı Kilo Verdirir [1]

Her ne kadar hızlı kilo vermenize neden olur deseler de, sadece bunun faydası olacağını sanmam (: Abur cubur yemeyin, şeker ve undan uzak durun, spor yapın, sağlıklı beslenin ve uykudan yemeye kadar DÜZENLİ HAYATınız olsun.

4- Depresyonu Azaltır

Bunu hemen deneyebilirsiniz. Sıcak suyla yıkanıyorsanız, biraz soğuğu açın ve bekleyin. 15-20 saniye sonra biraz daha soğuklaştırın. En sonunda buz gibi suyla 10 saniye kadar yıkanın ve duştan çıkın. Sonraki 2 dakikada muhtemelen farkı hissedeceksiniz.

5- HORMONLAR!!!!

Duygusal durumumuzu ayarlayan ve sadece duygusal değil, cilt ve görünüş üzerinde de büyük etkisi olan hormonlar.. Hem fiziksel, hem duygusal anlamda çok önemliler. Bilin bakalım neymiş? Hormonlar için çok önemli.

Soğuk duş hormon bezlerinin aktivitesini artırarak, vücutta daha fazla hormon salgılanmasını sağlar. Örneğin, üreme sisteminde büyük yarar sağlayarak çocuk sahibi olmak isteyenlere yardımcı olabilir. Sperm sayısı sıcaklık arttıkça düşer. Bu yüzden soğuk su bu konuda da işe yarayabilir[2][5][6].

****

Onlarcasına daha ulaşabilirsiniz. Benim buraya onları eklemem bir şeyi değiştirmeyecek.

Önünüzdeki 4-5 duşta deneyin. Son 2-3 dakikayı soğutun ve son 20 saniye soğuk suyla durulanın…

Eğer fark eden bir şey olursa, yorum yazmanızı bekliyorum (:

Etiketler: ,