Her seçime yaklaşırken özellikle muhalefet yanlısı sitelerde ve facebook sayfasında başlıyorlar “sandıklara gidin” diye söylenmeye…

2 seçim öncesinde demiştim, AKP’yi yıkmanın yolu meclise parti sokmaktır; CHP ve MHP’ye oy vermek değildir dedim. Dinletemedim. Oyları bölmeyelim diyerek; inanmadıkları, güvenmedikleri parti ve liderlere oy verdiler. Sırf AKP gelmesin diye.

Yani istemediği biri gelmesin diye, daha az istemediği birine oy vermek nedir yahu?

Babadan oğula CHP’ye, MHP’ye oy veren bir kitle var ki sormayın… Çalışsa da, çalışmasada  babadan oğula aynı parti. Yahu ders vereceksiniz, yanlış yaptıklarında tepelerine çökeceksiniz! Böyle yapmadınız. İnandığınız, sevdiğiniz adamlar vardı ancak baraj korkusundan onlara oy vermediniz. Sonuç ortada. AKP her düştüğünde CHP ve MHP yardım etti. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden tezkerelere, Erdoğan’ın meclise girmesine kadar… Buna dur demek gerek.

Muhalefet Ders Almalı

Sandığa gidin çağrılarında muhalefetin bir şekilde etkili olduğunu düşünüyorum. Yani halkı yönlendirmeye çalışıyor ancak halkın ne istediğini anlamakta sıkıntı yaşıyorlar.

Seçimlere katılmayan kitlenin %60-65’i CHP’li [kaynak]. Peki CHP, CHP’nin başındakiler NEDEN? diye sorguladı mı merak ediyorum. Adamlar hem AKP’ye bu kadar kızıp, hem neden sandığa gitmiyor? Bir düşündünüz mü?

Ben defalarca söyledim. Geçmişten Günümüze CHP’nin Başarısı(zlığı)CHP’nin Muhalefet Yanlışlığı gibi konularda belirttim sorunları. En yakını Bismillah olayı. Şarkının yasaklanması yanlış değil, doğru bir karar. Kanunlara ters. Ancak bunu CHP ile ilgisi olmayan yada direkt gözükmeyecek biri yaptıramaz mıydı?

CHP’nin, AKP’li seçmenlere gözünü dikmesi gerek. Elinde kuran, dilinde yalan ay pardon Allah ile seçimlere çıkan Erdoğan’a oy veren adamı besmeleyi yasaklatarak mı (görünürde) çekeceksin? AKP’nin söylediği “CHP gelirse dini yasaklar” lafı var. E bunu hiç mi bilmiyordunuz be kardeşim. Neyse bu saçmalığı daha fazla konuşmayacağım.

Sandığa Gitmek Kadar Gitmemekte Bir Haktır

Sandığa gitmiyorum. Geçen seçimde gitmedim, bu seçimde de gitmiyorum. Gidersem boş yada barajı geçemeyen bir partiye oy vereceğim. Bir şeyin değişmeyeceğini biliyorum o yüzden gitmiyorum. Bahçeli ve Kılıçdaroğlu’nu Başbakanlık koltuğunda görmek istemiyorum. Basiretsiz olduklarını, beceremeyeceklerini düşünüyorum ve en az 100 tane sağlam nedenim var.

Bazıları eleştiriyor. Yok sandığa gitmiyorsan, konuşma diyorlar. Size şöyle örnek vereyim, Konya’da AKP’nin aldığı oy %60-68 oraında gidip geliyor. Bir kaç seçim önceye bakabilirsiniz. Yerel ve genel fark etmez [tüm sonuçlar]. Burada CHP %5’i geçememiş. Son genel seçimde nasılsa %9 almış. Şimdi CHP’li biriysen, Konya’da oy kullanmak şart mı? İzmir’de DSP %0,22 almış mesela, DSP’liysem gidip oy vermek çok mu gerekli? Oy vermezsem konuşma hakkım yok mu?

İşte bizim yüzümüzden böyleymiş falan sıralıyorlar. Bak kardeşim, 2 seçim önce dedim size meclise parti sokun diye. Mantığı basit;

2002’de
AKP ve CHP meclise girdi, AKP %34 ile tek başına iktidar oldu.

2007’de
AKP, CHP, MHP meclise girdi, AKP %46,58 ile tek başına iktidar oldu.

2011’de
AKP, CHP, MHP meclise girdi, AKP %49,9 ile tek başına iktidar oldu.

2015’te
AKP, CHP, MHP, HDP meclise girdi, AKP %40,9 ile tek başına iktidar OLAMADI.

Demek ki neymiş? Meclise parti sokmak, tek başına iktidar olma oranını düşürürmüş. Bunu millete anlatamadım da neyse..

**

İnsanlar Neden Sandığa Gitmez?

İki nedeni vardır,

1- Her Şeyden Memnundurlar

Almond ve Verba’nın Uyuyan Köpek Teorisi vardı. Köpek bir köşede uyuyorken zararsızdır. Ancak dürterseniz, dönüp size saldırabilir. Aynı mantıkla, sistemden memnun olanlar; kötüde olsa bir sistem olduğunu düşünenler olabilir, suya sabuna dokunmak istemeyenler olabilir ve bu yüzden oy vermezler.

Türkiye’de bu tarzın olmadığını düşünüyorum. AKP seçmenine bakarsanız, beyinlerine işlenen “istikrar” sözcüğünün peşinden AKP’ye oy vermeye gittiklerini görürseniz.

2- Çözümün Oy Vermek Olmadığını Düşünüyorlardır

İnançsızlığa kapılmışlardır. Mevcut partilerin Türkiye’yi kurtaracağını düşünmüyorlardır. Oy verecekleri partilerin barajı aşamayacağını düşünüyorlardır. Oy verselerde, her şeyi ayarlayan görünmez bir elin(!) olduğunu düşünüyorlardır vs vs…

Bir kısmı sosyalist/komünist olabilir ve mevcut sisteme inanmazlar. Örnekler arttırılabilir.

Bende bu kısımdayım. Her şeyiyle oy verilebilecek tek parti var (politika ve söylemleri sağlam olan) HDP. Ancak terör bağlantısı her şeyi baltalıyor. Bu yüzden HDP’ye oy vermem. Ancak siyaset bilimi açısından Türkiye’de en iyi siyaseti HDP yapıyor.

Öte yandan HDP dışında kim var? Bir kaç parti vardı oy verdiğim. Milliyetçi çizgideydiler. Ancak barajı geçemediler. CHP’nin parti geçmişi (Atatürk ve Atatürkçülük) tamam ancak yeni ekip berbat. Liderinin bu işi yapamayacağını düşünüyorum, kaldı ki yapsa bile şu izleti “bilinçaltını ve yöntemlerini” açıklamaya yeter. ATatürkçülükten, 6 ilkeden sapan bir CHP var;

Tamam devrimci yani yenilikçi olması gerek ancak kendi tabanından uzaklaştı. Deniz Baykal zamandı çarşaflı CHP seçmenine rozet takmaktan tutun, Dersimli Kemal olarak özerkliği kabul eden Kılıçdaroğlu’na kadar ilginç bir dönem.

CHP bazı konularda bir şey yapmıyor, bir şeyler yapmaya çalıştığı konularda da işi batırıyor.. Neyse..

***

Sonuç olarak bu seçimde anketler HDP’nin barajın hemen üstünde olacağını gösteriyor.

Benim tahminimse, “birileri” canı pahasına HDP’yi baraj altı bıraktırmaya çalışacak. Başarırsa (ki hislerim bu yönde) daha 10-11 sene iktidardalar.

Ancak mantıklı ve her şeyin yolunda gittiği bir ülke açısından bakarsak, anketlere benzer sonuçlar olacak ve HDP %10,7 gibi bir oyla tutunacak. Böyle durumlarda bir kere tökezlersen, devamı gelir. Bu yüzden AKP’nin büyük sorunları var.

Ne diyelim, meclis halkın aynasıdır.

Kendini ve çevreni geliştirir, bilinçlendirir, onlara laf anlatmaya başlarsan; değişimi görürsün. Yoksa kahve ve alkol masalarında daha çoook ülke kurtarırsınız.

Kategori: Genel - Hayat - Politika
Etiketler: , , , , ,