Erdoğan’ın son açıklamasına göre, Türk Tabipler Birliği’ndeki “Türk” ifadesi kalkacakmış, aynı şekilde “Türk Barolar Birliği” ifadesi de kalkacak [1]. Bakalım Bahçeli pişkin pişkin izleyecek mi göreceğiz.

Gelelim hesaplı milliyetçiliğe…

***

2019’a seçimlerinde AKP+MHP birleşimi dahi %50’yi geçemeyecek. Haliyle “ikili sistem” yani sözümona milliyetçi cephe ve diğerleri (ki demek istedikleri, milli ve yerli olmayan cephe) gibi; Amerikan-vari ikili sistem için nabız yokladılar.

Baktılar ki olmuyor, o sistemler Türkiye’de işe yaramaz; geç kalınmış Zeytin Dalı opersayonu başladı. Geç kalınmış diyorum çünkü terör örgütünün bölgedeki varlığını temizlemek gerekirdi. FAKAT! Bir aması var yani; dış politikada başarısız olunduğu, ellerine yüzlerine bulaştırdıkları için bu operasyona ihtiyaç duyuldu. Eğer devlet adamları sağlam olsaydı, uluslararası politika konusunda iyi olsalardı; buna gerek duymaksızın, işlem çözülebilirdi. Fakat öyle olsaydı, böyle olurdu ile konuşmayalım. Net olan 2 şey var: 1- sınırdan terör örgütünün varlığı temizlenmeli, 2- dış politikada oldukça başarısızlar.

 

Neden Şimdi Sesleri Çıkıyor?

Arap Baharı, bölgedeki ülkelerin, merkezi güçlerinin yani merkez hükümetlerinin zayıflamasına ve oluşan açığın terör örgütleri ve radikal gruplarca kullanılarak; batı desteğiyle de IŞİD’in oluşumuna neden oldu. IŞİD’in hikayesi taaa Afganistan’a, Sovyetlere karşı Amerika’nın radikalleri silahlandırmasına dayanır. Onun tohumları, bugün de yeşerdi. Anlaşılan yarın da yeşerecek.

IŞİD ile mücadele ediyoruz adı altında Suriye ve Irak’ta Kürtler güçlendirildi ki zaten Irak’ın 2003’ten başlayan farklı hikayesi var. Avrupa, Kürtleri bu amaç adı altında silahlandırmaya başladı. Fakat Türkiye’ye gelen 300-350 bin Kürt kökenli insana bakınca; anlaşılan Kürtleri değil, belli başlı grupları silahlandırmış. Bu Kürt kökenli insanlar, PYD ve PKK zulmünden kaçıp buraya sığındı…

Şimdi gelelim iktidar ile ilgili bölümüne.

Amerikan uçakları İncirlik’ten kalkıp, YPG’nin önünü açmak için ve buna bağlı olarak YPG’nin Suriye’de alan kazanması için kalkarken iktidarımızın sesi çıkmıyordu! [2]

YETMEDİ!

Erdoğan’ın kendi sözleriyle [3], “Peşmerge’nin Kobane(Ayn-El Arab) geçişini, Erdoğan ve AK Parti iktidarı teklif etmiş”. Hatta Çavuşoğlu’da, Peşmerge’nin geçişine yardımcı oluyoruz dedi [4].

O Peşmerge, Kerkük’ten kaçarken ağlayan Peşmerge ile aynı peşmerge. bknz: tweet [5] (video var)

Anlaşılan ABD, İsrail desteği olmadan; Türkiye’de göz yummaz ise, ağlayarak geri çekiliyorlar. Fakat Türkiye göz yumarsa ve ABD/İsrail desteğini alırsa neler yapıyorlarmış bakalım. Türkiye’den geçişi sırasında yaptıkları:

1- (tarihe dikkat); 29 Ekim 2014’te Peşmerge, Türkiye’ye Habur Sınır Kapısı’ndan girdi [6].

2- İki günlük malzeme ile geldikleri için; Peşmergelere yakıt, askeri techizat ve yiyecek desteği sağlandı ve lahmacun verildi [7].

3- Haberler nasıl ve nedense siliniyor ancak Peşmergelerin söylemleri ortadadır! Elleriyle zafer işareti yaparak; Kürdistan ve PYD ve PKK hakkında sloganlar atmaları ve Peşmerge’lerin Kürdistan adı verilen paçavra ve terörist başı Apo posterlerini açarak, söyleşi sırasında “Kürdistan topraklarına (yani Güneydoğu’ya) girişimize izin veren Türkiye Hükümeti’ne teşekkür ediyoruz” demesi de cabasıdır [8].

***

Bu olaylara izin veren kim? Daha önce, başka bir terör örgütü FETÖ’ye “ne istedilerse verdik” diyen Recep Tayyip Erdoğan. Kaynak vermiyorum, youtube’a yazarsanız, zaten video görüntüleri mevcuttur.

Aynı Erdoğan, yapmayın etmeyin; terörle müzakere değil, mücadele olur dediğimiz süreçte “her türlü milliyetçiliği ayaklar altına aldık” diyerek [9], koskoca devletin teröristle masaya oturtmaya çalışıldığı Çözüm Süreci’ni başlatan Erdoğan.

2005’te Diyarbakır konuşmasıyla temel atılmıştı. Sonra neler oldu, az çok biliyoruz. Biten terör, tekrar hortladı. Çünkü teröristle masaya oturmak, onları muhattab almak; meşrulaştırır.

***

 

Daha önce terör örgütü ve Apo paçavralarının açıldığı konserde; terörist başı Öcalan için özgürlük savaşçısı ve Türkiye için “terörist bir devlettir” demişti. Yine videoları youtube’ta mevcuttur. Peki Erdoğan bu kişiye ne yapmıştı?

 

Tabi ki Diyarbakır konserine çağırdı ve birlikte sahneye çıkıp, el ele ve kol kola poz verdiler.

Peki dün böyle iken, bugün ne oldu? Şifan Perwer, Afrin için şarkı yazıp söyledi [10]. İçeriğini buraya yazmayacağım ancak Afrin’in, sözde Kürdistan’ın süsü olduğunu ve yalnız bırakılmaması gerektiğini anlatmış. Şuraya dikkat:

“Kürdistan’da ve tüm dünyada kurbanınız olayım. Eğer Afrin’i bırakırsanız düşman daha da güçlenecek, daha fazla Kürdistan’a yüklenecek. Düşmanın derdi Kürtlerin bağımsız olmasıdır.”

 

Sonuç Olarak

Kandırılmak, aldatılmak; iç politikada çok fazla etki etmiyor gibi durabilir. Fakat dış politikada tam anlamıyla felakete sürükleyecektir. Kandırılan ve aldatılan, yanlış dış politika güden iktidar; yaptıkları yanlışları şehit kanı dökerek silme peşinde. Üstelik bütün bunlar, iç politikaya malzeme ediliyor.

Dün PKK/YPG’ye destek veren uçakların İncirlik’ten kalmasına göz yuman, terör örgütü aleyhinde sloganlar atan Peşmerge’yi 29 Ekim’de Türkiye’den geçiren; besleyen, bakan iktidar şimdi milliyetçi cephe kurma derdinde.

Tabi yalancının mumu yatsıya kadar yanıyor. Şimdi de Türk Barolar Birliği ve Türk Tabipler Birliği kurumlarının başındaki “Türk” adından rahatsız beyefendi. Andımız’ı kaldırdı, Diyar Bakır’daki “Ne Mutlu Türk’üm Diyene” tanıtısını söktü, Atatürk’e ve Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyetine düşman kesildi, “milliyetçiliği ayaklar altına aldı” ama yetmedi, yetmiyor…. Türk düşmanlığı say say bitmez.

Nerede bir cemaat, radikal solcu ve PKK görseniz; orada Türk ve Atatürk düşmanlığı vardır.

**

2019’a girerken, askeri operasyona bel bağlıyor olabilirsiniz.
Fakat millet unutmaz! Unutmayacak.
Türk’e ve Türklüğe kefen biçenin sonu bellidir.
Sahte milliyetçiliğiniz, hatta “milliyetçilik” sözcüğünü dahi kullanmaktan kaçınarak “yerli ve milli” demeniz de sizi kurtaramaz. Kurtaramayacak.

 

 

Kaynaklar

[1] Sözcü. Erdoğan açıkladı: Türk Tabipler Birliği ve Barolar Birliğinin ismi değişmeli. 7.2.2018, http://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/akp-grup-toplantisi-41-2206310/

[2] Aydınlık. ABD, YPG’nin yolunu İncirlik’ten açıyor. 7.6.2017, https://www.aydinlik.com.tr/turkiye/2017-haziran/abd-ypg-nin-yolunu-incirlik-ten-aciyor

[3] BBC. Erdoğan: ‘Peşmergenin Kobani’ye geçişini biz teklif ettik’. 22.10.2014, http://www.bbc.com/turkce/haberler/2014/10/141022_erdogan_abd_kobani

[4] AlJazeera. Çavuşoğlu: Peşmergenin Kobani’ye geçişine yardımcı oluyoruz. 20.10.2014, http://www.aljazeera.com.tr/haber/cavusoglu-pesmergenin-kobaniye-gecisine-yardimci-oluyoruz

[5] twitter. Türkmenli Cephesi (@TurkmeneliCephe). 16.10.2017, https://twitter.com/TurkmeneliCephe/status/919789777154723840

[6] Mehmet Selim Yalçın, Ramazan İmrağ. Hürriyet (DHA). Silopi. Peşmerge, Habur Sınır Kapısı’ndan girdi. 29.10.2014, http://www.hurriyet.com.tr/dunya/pesmerge-habur-sinir-kapisindan-girdi-27472635

[7] Sözcü. Kobani’deki Peşmergelere lahmacun servisi. 3.10.2014, http://www.sozcu.com.tr/2014/gundem/kobanideki-pesmergelere-lahmacun-servisi-637873/

[8] Emin Çölaşan. Sözcü. Heeey Necdet Bey neler oluyor orada! 31.10.2014, http://www.sozcu.com.tr/2014/yazarlar/emin-colasan/heeey-necdet-bey-neler-oluyor-orada-635535/

[9] Selçuk Şenyüz. Hürriyet. Mardin. Erdoğan: Milliyetçilik ayak altında. 18.2.2013, http://www.hurriyet.com.tr/erdogan-milliyetcilik-ayak-altinda-22621388

[10] OdaTv. Erdoğan’ın dün kürsüye çıkardığı Şivan Perwer bugün Afrin için ne söyledi. 26.1.2018, https://odatv.com/erdoganin-dun-kursuye-cikardigi-sivan-perwer-bugun-ne-soyledi-2601181200.html

Kategori: Genel - Politika - Tarih