Bu işin Ruslar tarafından plânlanmış ve kasıtlı olacağını söylemiştim. Rusların ve Türklerin açıklamalarına bakarsak [1] Rusların sürekli yaptırım, baskı, sert sözleri ve karşılığında Türklerin yumuşak sözleri, geri adım atmaları görünüyor. Düzenleme: bugünde “Boğazlar geçişe kapatılamaz” demişler[2].

Bu şekilde gittikçe Türkiye zarar görecektir. Tırlarımız durduruluyor, tırlarımız Suriye’de vuruluyor, iş adamları zorla alıkonulup Türkiye’ye gönderiliyor, Türklere karşı Rusya’da zorluk çıkartıyorlar…

Türkiye ekonomik yaptırımlara ve doğal gazı kesme tehdidine göz yummamalıdır. Bu olay göseriyor ki; Türkiye’de yer altı kaynakları aranması gerekiyor, tarım ve hayvancılıkta bağımsızlık gerek, sanayi ekosistemi gerek. Kendi ayaklarımızın üzerinde durmalıyız.

Cevap İçin Boğazlar Ruslara Kapatılmalı

Biran önce cevap verilmelidir! Bu cevap, Ruslara Boğazı “kapatmak” olmalı. Buradaki kapatmak kısmı, “Montrö Boğazlar Sözleşmesi”nin el verdiğince kısıtlamak ve Ruslar için işleri yokuşa sürmek olmalıdır.

Okumak isteyenler için : Montrö Boğazlar Sözleşmesi

Bu işin ortamı gereceğini biliyorum. Ancak Türkiye’nin tehditlere boyun eğilmeyeceği gösterilmelidir.

Sivil Rus gemileri ve askeri gemiler için çeşitli “zorlayıcı” durumlar yaratılabilir.  Örneğin Madde 6:

Türkiye’nin kendisini pek yakın bir savaş tehlikesi tehdidi karsısında sayması durumunda,
2. madde hükümlerinin uygulanması yine de sürdürülecektir; ancak, gemilerin Boğazlar’a
gündüz girmeleri ve geçisin, her seferinde, Türk makamlarınca gösterilen yoldan yapılması
gerekecektir.

**

Madde 20 içerisinde “şartlar zorlanabilir” ve sorulabilir: şu an fiilen değil ancak politik ve ekonomik bir savaşta mıyız? Rusya buna cevap vermelidir. Eğer kabul ediyorlarsa, madde 20 uygulanacak, etmiyorlarsa; uluslararası ve iki ülke arasındaki yapılan anlaşmalar aynen uygulanmalı. Tabi bu anlaşmalarda Türk tarafının gevşeklik edip, işe yarar maddeleri koymadıkları ihtimalini yok sayıyorum.

Hukuki değil diye söylüyorlar. Boğazlar kapatılmasa, Ruslara zorluk çıkartılmasa bile şu açıklama yapılmalıdır:

Boğazları Rus gemilerinin geçişine kapatmamız alınacak olan kararların arasında. Gerekli birimlerce üzerinde çalışılıyor. Olayın hukuki yönünü sorgulayanlara; Türk işadamlarına yapılanlar, kamyonlarımızın geçişine izin verilmemesi, uluslararası anlaşmalar ve iki ülke arasındaki anlaşmalara rağmen ürünlerin geri döndürülmesi ne kadar hukuka uygunsa Boğazlarla ilgili vereceğimiz kararlar o kadar hukuka uygundur. Çeşitli devletler hukuka uygunluk konusunda endişe ediyorsa, bir dahaki sefere başka ülkedeki angajman kurallarına özen gösterip devletin egemenliğini ihlal ederek sınır ihlali bulunmamalarını öneririz.

Dipçe: Türkiye’nin Ruslara veya herhangi birilerine durduk yere Boğazları kapatması hukuka aykırıdır. Eğer geliş nedeniniz “kapatırsa ne olur” derseniz, kapatamaz. Ancak işleri zorlaştırabilir. Rusya ve Türkiye birbirine karşı savaş açamaz. Açar ancak işler 3. Dünya Savaşı’na döner. Kimse göze alamaz. Bu yüzden yaptırımlar gelecek…

Ayrıca bknz : Türkiye Rusya Krizi Daha Dikkatli Yönetilmeli!

Kategori: Genel - Hayat - Politika