Günlerdir araştırma şirketlerinin sonuçlarını bekliyordum.

Sosyal medya bu konuda güvenilmezdir. Fakat Rus uçağının düşürülmesi, Erdoğan’a “yaradı”. Yazının sonunda da Türkiye süreci iyi yönetti mi yazacağım.

Rusya, Türkiye’yi zora sokmuştu, sürekli ihlaller ve tahrikler devam ediyordu. İki seçenek vardı; ya uçağı düşüreceğiz yada ihlallere göz yumacağız. Öncelikle Türkiye bir NATO ülkesi ve Türkiye toprağı, Rusya’nın atası Sovyetlere karşı kurulmuş bir NATO’nun da toprağı. Bu yüzden ihlallere göz yummak mı?

Öte yandan iki seçenek değerlendirildiğinde; uçak düşürülmese sınır ihlalleri yüzünden Erdoğan ve AKP eleştirilecekti. Düşürüldüğünde de eleştirilecekti normal ancak kamoyuna yönelik, uçağın düşürülmesi daha fazla destek gösterirdi. Milliyetçilik kozu önemli kozdur… İslam’ı kullanan Erdoğan, bu sefer milliyetçilik kozunu kullandı.

Gezici’nin sonuçlara bakalım[1] [2]. (diğer şirketler açıklarsa, onları da ekleyeceğim)

Rus Uçağının Düşürülmesini Doğru Buluyor Musunuz?

Evet   : % 91,6
Hayır : % 8,4

CB Recep Erdoğan Rus ile Yaşanan Krizi Türkiye Açısından İyi Yönetti Mi?

Evet   : % 74,7
Hayır : 19,1
Kararsız/Fikrim Yok : % 6,2

Başkanlık Sistemini Destekliyor Musunuz?

Evet   : % 53,5
Hayır : % 40,2
Kararsız : % 6,3

***

Önceden %30-35 civarı olan “Başkanlık sistemi” desteği, arttı.

**

Türkiye Süreci İyi Yönetti Mi?

CNN’i takip ettiniz mi?
Al Jazeera ?
RT (Russia Today)?
Russia Insider?
Sputniknews?
Speigel???

Sadece AA, Star vs yada Hürriyet, Milliyet’ten takip ettiyseniz of be süreci ne iyi yönettik demeniz normal. En basitinden Putin’in “gizli” fan grubu‘na üye misiniz? Ruslar ve tüm dünyadaki Putin hayranları ne diyor?

Eminim fikriniz yoktur… Ancak Erdoğan süreci iyi yönetti.

HAYIR BERBAT YÖNETTİ!

erdogan muhtarlar toplantisi

Muhtarlar toplantısında, öğretmenlere verilen yemekte, Bayburt’taki açılışta konuştu.

Burnunu karıştıran adamlara “kriz böyleyken böyle oldu” dedi… Devamında “tekstili alsanız ne olur almasanız ne olur?” dedi.. Türkiye 1 milyar dolar ile batmaz dedi… Erdoğan konuştu, arada Davutoğlu bir şeyler söyledi, Numan Kurtulmuş’un ufak açıklamaları vardı ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu minik minik mesajlar verdi.

“Rusya dostumuz”, diplomatik kanallar, geçmişe sahibiz, ekonomik ilişkiler… Verilen mesajlar böyleydi.

Bu Sırada “Diğer” Taraf

Bu sırada her diplomati FSB’den (Yeni KGB) bazı temel bilgiler alan, insan okumayı bilen, “diplomat” ve devlet adamlığı konusunda geçmişe sahip olan Rus tarafı ne yaptı???

24’ünden 29’una kadar Türk ve Rus taraflarının önemli açıklamalarını burada yayınladım. Kimler konuşmuş bakalım mı? Önce Türkiye;

CB Erdoğan
BB Davutoğlu
BB Yardımcısı Numan Kurtulmuş
Yüksek Askeri Şura
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu
TSK
AKP Parti Sözcüsü Ömer Çelik

Peki Rus tarafında kimler konuşmuş?

Başkan Putin
BB Medvedev
Dışişleri Bakanı Lavrov
Mihail Gorbaçov
Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev
Kırım Başbakanı Sergey Aksenov
Adil Rusya partisi lideri Sergey Mironov
Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko
Rusya Devlet Duması Başkanı Sergey Narışkin
Rusya Başbakan Yardımcısı Gennadiy Onişenko
Devlet Başkanlığı sözcüsü Dimitri Peskov
Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu

**

Bunlar öne çıkanlar. Türkiye’de ufak sesler çıktı onları yazmadım. Ancak Rusya’da imam, Çeçenistan Devlet Başkanı Kadirov gibi bir sürü kişide açıkladı; onları da almadım.

Ortaya çıkan tablo ne biliyor musunuz?

Türkiye “dostlu, dialog, kanal” falan derken; Rusya’nın mutlak ve kesin tepkisi. Bunun nedenini de söyledim; çünkü Rusya’da medya sürekli “şöyle askerlerimiz var, böyle ordumuz var, Rusya, süpergüç, hâlâ etkiliyiz” falan derken tak uçak düşürüldü. Haliyle karizma çizildi.

Fakat Erdoğan “Rus uçağı olduğunu bilseydik başka davranırdık” dedikten sonra “tekstili alsan ne olur almasan ne olur” sözleri ??? Youtube’daki “Bir Başbakan İki Erdoğan” izletilerinden zaten sözünden ne kadar hızlı dönebileceğini biliyoruz. Neyseeee…

Rusya Süreci Çok Sağlam Yönetti

Putin, Erdoğan’ın yaptığı gibi “burnunu karıştıran” muhtarlara yapmadı konuşmasını. Federal Meclisten, devlet başkanları ile görüşmesinden sonra basın açıklamalarına kadar bir sürü bildiride bulundu ve bu Erdoğan’ın bir kaç uluslararası medya görüşmesinden daha etkili oldu.

NEDEN?

Çünkü Putin sabah çıkıp “terör iş birlikçileri arkamızdan bıçakladı” dedi, öğlen Lavrov çıktı ve “uçağımızın düşürülmesinin ardından Türkiye’ye ciddi yaptırımlar olacak” dedi. Tarım bakanı çıktı ve “gerekirse Türkiye’ye olan tarım dışsatımını Ortadoğu ve Afrika’ya yönlendirebiliriz” dedi. Lavrov ajanlarlara bilgi verdi ve “teröristleri mi korularlar?” dedi.

Kırım Başbakanı “Türkiye’ye seyyahat etmeyin” dedi. Dışişleri bakanlığı “Rus vatandaşlarımızın eve dönmesini tavsiye ediyoruz” dedi. “Adil Rusya partisi” Ermeni soykırımı iddialarını kabul eden yasa teklifini verdi.

Putin tekrar çıkıp, “ciddi yaptırımlar olacak” dedi…

***

Kısacası gün içinde farklı görevlilerin ve devlet kurumlarının; “örgütlü ve ortak mesaj” verdiklerini gördük. Bu sırada AKP’lilerin Rusya konusunda basın açıklamaları yapmaması konusunda talimat verildi[3].

Kısaca baktığımız zaman, organize olmuş ve aynı şeyleri söyleyen Rusya varken; Rusya’nın yaptırımları konusunda “aman ilişkiler bozulmasın” diyen bir Türkiye vardı.

En son Rus gemisi, “uçak savar füzesi” ile hazır durumdaki askerle boğazlardan geçti.

rus gemisi fuze

Çavuşoğlu çıkıp “provakasyon” dedi.

E kardeşim gönderemediniz mi bir F16, yakın geçişle üstünden geçsin. Ne yapacaktı vuracak mıydı?

***

Süreç iyi yönetilmiş miş… HİKAYE!

Sürecin iyi yönetildiğini söyleyenler kimler??? Bütün gün kontrollü Türk gazetelerini okuyup “bak nasıl indirdik, kralız biz” diye kendi kendine gaza gelenler…

Gaza geleceksiniz kışın merak etmeyin.

**

Benim gördüğüm; uçağı düşürdükten sonra ne yapacağını bilemeyen, kontrolünü kaybeden, organize olamayan Türkiye…

Rusya’nın Türkiye’yi “IŞİD’e yardım” ve petrol ilişkisiyle suçlamasıda kapak oldu.

Acaba bu konuda dünya kamoyu neye inanıyor dersiniz??? Sen içeridekilere bu olayı satarsın, destek görürsün de… Hitler’in desteğini ve sonunu biliyoruz… Bölgeye getirdiği felaketleri.

Sonumuz hayır olsun.

 

Kategori: Genel - Hayat - Politika