Rusya ile Türkiye arasındaki uçak krizi anketlere göre[1] Türk halkı tarafından güzel yönetildi diye düşünülsede rezillikti. Organize olamadık, doğru kelimelerle Rusya’nın üstüne gidemedik. REZALET!!!

Propaganda ve psikolojik savaş ile ilgili hiç mi uzmanınız yok? Basın danışmanlarınız nerede neler yapıyor? Sürecin neden kötü yönetildiğini ve neler yapılması gerektiğini (kriz daha iyi yönetilmeli) yazımda açıklamıştım.

Şimdi elinizde çok güzel bir malzeme var, kullanın. Ege denizinde ki burada çok ince mesaj var onu açıklayacağım. Üstelik balıkçı gemisine, askeri gemiden ateş ediliyor [haber]. Uyarı ateşi, 600 metre yaklaşmış ondan ateş etmişler…

İnce Mesaj

Bura çok ince bir politik mesaj var. Bildiğiniz gibi NATO içindeki tek Rus yanlısı ülke Yunanistan. Bu olayda Limni adası yakınlarında meydana gelmiş. Bakalım nedir ne değildir;

limni

Resimde gördüğünüz gibi Limni adası dibimizdedir.

Türkiye-Yunanistan arasında kıta sahanlığı sorunu olmuştur [bilgesam araştırması]. Deniz sınırını 6 milden 12 mile ve hava sahası sınırını da 10 mile çıkartmak istemiştir. Böyle olursa Ege denizini Yunanistan kontrolü altına alacaktır.

Hatta Soner Yalçın’ın bununla ilgili yazısı var[5], AKP’nin Yunan işgaline göz yumması ve kaybedilen 16 ada… Şöyle diyor “Kaybedilen 16 ada ile birlikte Yunanistan’ın kıta sahanlığı 7 bin kilometrekareye çıktı!”.

**

Türkiye ve Yunanistan tarafı sık sık “bizim sınırımız ihlal edildi” diyor. Nedeni bu anlaşmazlıklar. Rusya’da bunu kriz süresince kullandı ve bilmem kaç senedir binlerce kez Yunanistan sınırını ihlâl etmişsiniz ancak biz bir kez yapınca indirdiniz gibi mesajlar yayınlandı.

Şimdi öyle bir şey oldu ki;  Türkiye’ye ve AB’ye Yunanistan ile ilgili bir mesaj gönderildi hemde Türkiye’yi propaganda konusunda köşeye sıkıştırıyorlar. Çok ince hamle…

Propaganda Malzemesi

Duruma baktığımızda; savunmada kalan bir Türkiye ve var gücüyle saldıran bir Rusya…

Rusya’nın Ukrayna ve Gürcistan’da yaptığı “kabadayılığın” bir benzeri Suriye’de Türkiye’ye karşı yapılıyor şeklinde bir uluslararası psikolojik savaşa gidilebilirdi. Gidilmedi. Sanıyorum Türk tarafı, Rusya’dan çekiniyor ki haklılar, KGB geçmişi olan biri Devlet Başkanı ve FSB’nin psikolojik savaş ve propaganda konusunda iyi olduğunu biliyoruz.

Ancak bunu kullanmanız gerek. Devamı gelecek.

Uçağın düşürülmesi politik olarak yanlıştı, doğru bir cevap değildi. Düşürdünüz. Irak’a girmek konusunda en ufak bir fikrim yok ancak Rus tarafı olayı çok farklı boyutlara taşımaya çalışıyor. Her taraftan saldıracaklar. Buna er yada geç cevap vermek gerekecek.

Korkum şudur ; “komşularla sıfır sorun” politikasıyla gelip komşuların neredeyse hepsiyle kavgalı duruma düştüğünüz, Suriye politikasında “tokat yediğini” gibi [3] bu işide elinize yüzünüze bulaştırıp “cevap verelim” derken durumu daha da germenizdir.

***

Ekonomik yaptırımlar,
PYD’ye destek,
Füzeyle geçiş,
Balıkçı teknesine uyarı ateşi…

Türkiye ise uçağı düşürdükten sonra geriye çekildi. Ne yaptık? Nasıl cevap verdik? Burada yaptırımlara gitmesi gereken taraf esas biziz.

Size kapalı Türk-Rus gruplarından bir olayı yayınlayacağım. Bir Türk, Rusya’da nelere maruz kalıyor…

Dün tk401 uçuşu ile petersburg’a gittim. Turistik seyahatler için vize alımına gerek olmadığı için vizem yoktu, ancak booking com’dan yaptırdığım otel rezervasyonum, dönüş biletim, seyahat sigortam ve 7 günlük tatilim için 1200 dolar nakit ve kredi kartlarım vardı.
Bütün Türkleri pasaport kontrolünden sonra bir yerde topladılar, zaten 15-16 türk filan vardı. Ama hepsinin çalışma vizesi ya da oturumları vardı, herkes girdi ülkeye.
Ancak bana bookingden yapılan rezervasyonun kabul edilmeyeceği söylendi, üstelik onu geçerli saysalar bile bir tur şirketinden davetim olmadığı için yine almayacaklarını söylediler.
Facebook adresime kadar aldıkları bir sorgudan geçtim, jetin düşürülmesi ile ilgili ne düşündüğüm soruldu ve en son yeterli parası yok ibaresini işaredikleri deport kağıdı ile beni aynı uçakla geri yolladılar.

**

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu hâlâ “Ama biz hep şunu söylüyoruz: Gerilimden yana değiliz, gerilimleri diyalog yoluyla aşmadan yanayız” desin[4].

Kategori: Genel - Hayat - Politika
Etiketler: , , , ,