Bunu uzun süre önce yazmam gerekiyordu. Plânım o yönde idi ancak  bugüne kaldı ve sakin kafayla yazmak istedim.

Uçağın düşürüldüğü gün (24 Kasım 2015), Putin ve Ürdün Kralı “Abdullah bin Hüseyin”in görüşmesi vardı. Önemli açıklamalar vardı. Hatta şunu söyleyebilirim, bu işin Rusya tarafından yapılan bir strateji olduğunu düşünüyordum, ta ki bu izletiyi izleyene kadar. Çünkü beden dili benim düşüncemin aksi yönünde…

Putin ne kadar KGB ajanı ve politikacıda olsa, kimse beden dilini bu kadar uzman şekilde kontrol edemez. Beden dili ve ses tonu akciğerler gibidir. Derin nefes alabilirsiniz, nefesinizi de tutabilirsiniz. Ancak sonsuza kadar bu kontrolü gerçekleştiremezsiniz. Hele hele ciddi basın açıklamaları yapıyorsanız, illa ki dikkatiniz dağılır.

Gelin Putin’in beden dilini inceleyelim.

**

Putin’in Beden Dili

Bacaklar

Bacaklarının açık olması tehditkâr bir duruştur. Yani kovboy duruşunu düşünün, iki kovboy karşı karşıya gelir; elleri bellerinde, bacakları açık. Bu alan kaplamadır, tehdit içerikli duruştur. Daha doğrusu “maskülen” yani erkekliği öne çıkartan bir duruş.

Eller

Ellerine bakarsanız iş ilginçleşiyor. Toplantılarda insanların ellerinin bel ve göbek yüksekliğinde kenetlendiğini görürsünüz. Bu sıkılmadır. Eller bu şekilde göğüse gittiğinde sıkılma başlar. ANCAK, parmaklar sıkılmaya başlarsa olumsuzluk artar ve hatta “hayal kırıklığı/kızgınlık” aşamasına da geldiği görülür. Aşağıdaki Erdoğan görseli buradaki youtube izletisinden. NTV-Star yayınındandı.

erdogan eller kenetleme

Burada elleriyle oynadığı ve sıktığını görürsünüz. Öcalan ile ilgili bir soruydu. Tam ne zaman ellerini kenetlediğini izletide göremiyoruz ancak Uludere, açılık, Öcalan gibi konulardan bazı şeyler (yada soru) Erdoğan’ı kızdırmış gibi duruyor.

Aynı şekilde Putin’in ellerine bakarsak;

  • Sudi Arabistan, Beyrut ve PARİS dendiğinde (çevirmenden sonra) eller kenetlendi.
  • Ürdün Kralı, “bu bizim için bir fırsat” (terörle mücadelede) dediğinde ellerini ovuşturdu ki bu fırsat yakaladığı anlamına geliyor.
  • Sırtımızdan bıçaklandık derken, yine eller kilitli. Uzunca bir süre böyle devam ediyor. Fazlasıyla kızdığı belli.

Genel Beden Dili Mesajları

Buradan sonra ayırmayacağım ancak, 2.52’de koltuğuna konulan notu toplantı sonuna kadar (yaklaşık 10 dakika) görmemiş.

  • Petrol Türkiye’ye gidiyor derken geriye yaslanıyor ve kollarını koltuğun yanlarına koyduğunu görürsünüz. Bu; hakimiyet, boyun eğmezlik mesajıdır. “Buralar benim” der yada konuştuğu konuda haklı olduğu da söylenebilir. Devamında Türkiye’nin, Rusya’nın teröristlerle mücadeleden rahatsız olduğunu söylüyor ki buradan anladığım şudur; Ruslar bu işin peşini bırakmayacak. Suriye’de yaptıklarını arttırarak devam edecekler.
  • 13.37’de tekrar “bugün olanlar” diye başladığında (uçağın düşmesi) parmaklarını ovalayıp, ellerini kilitlediğini göreceksiniz.

Kısacası, sadece beden diline bakarsam; bu işin devam edeceğini söyleyebilirdim. Suriye’de de olaylar artarak devam edecek gibi duruyor. Zira o açıklamanın günü inceleyip koysaydım; boğazdan uçaksavar ile geçişi, Rus gemisinin balıkçı teknesine uyarı ateşi açmasını tahmin etmek zor olmayacak.

Ayrıca bu haftasonu Putin komutanlarına “Çok sert davranmanızı emrediyorum. Rus askerlerini ya da sahadaki askeri yapılarımızı tehdit eden her hedefi hemen imha edin.  Aynı zamanda teröristlerin yok edilmesiyle ilgilenen her devletle işbirliği yapın” dedi[1].

Bakalım neler olacak…

***

İsteyenler için : youtube izletisi.

 

Kategori: Genel - Politika - Tarih
Etiketler: , , , ,