Gözümden kaçan ve yeni gördüğüm. Bakü’de ufak bir kriz yaşanmış. İlgili izletiyide sonunda vereceğim. Ancak önce ne yaşandığına bakalım.

Daha önce Erdoğan’a Suriye’de Putin Ayarı başlıklı konumda aradaki olaylara dikkat çekmiştim. Erdoğan-Putin arasındaki politik çekişmeyide (gerilim yok, politik oyunlar sadece) burada vermiştim.

Putin’in geç kalma huyu vardır. İngiltere Kraliçesinden kendi bürokratlarına kadar herkesi bekletir. Bu kez olay Bakü’de yaşanmış ve Erdoğan’ı bekletmiş. Erdoğan haliyle sinirlenmiş.. Arada geçenleri Kommersant gazetesinin muhabiri Andrey Kolesnikov anlatmış. Önce neler yaşandığı ve ardından ayrıntılı haliyle izletisi.

Sputniknews’te çıkan haberde[1] anlatılanları okuyalım:

Cumhurbaşkanı Erdoğan konakladığı Four Seasons Oteli’ndeki görüşme için ikinci kattaki salona beraberindeki heyetle birlikte zamanında geldi. Ancak o sırada salonda Putin’in ve hatta Rus heyetinden tek bir kişinin bile bulunmaması, herkes için beklenmedik bir durum yarattı.

‘PUTİN SADECE GECİKMEKLE KALMIYOR, TOPLANTI İÇİN OTELİNDEN ÇIKMAYA DAHİ HAZIRLANMIYORDU’

Kalesnikov, sonrasında yaşananları şu sözlerle anlattı: “Recep Tayyip Erdoğan, arkadaşlarını arar gibi etrafına bakındı, suratı asıldı. Durum çok olağandışıydı. Türkiye protokolü Erdoğan’ı, daha Putin kendi otelinden çıkmadan görüşme odasına çağırmıştı. Belki de kendilerine yanlış haber verilmişti. Sonuç olarak manzara şöyleydi: Türkiye Cumhurbaşkanı etrafa bakınırken, Putin sadece gecikmekle kalmıyor, toplantı için otelinden çıkmaya dahi hazırlanmıyordu. Erdoğan’ın henüz geldiği salondan çıkması da tuhaf kaçacaktı.”

‘LAVROV DURUMA MÜDAHİL OLDU’

Kalesnikov’un verdiği bilgilere göre, bu zorlu durum Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov sayesinde kısmen aşıldı. Gazprom Başkanı Aleksey Miller, Rosatom Başkanı Sergey Kiriyenko ve Enerji Bakanı Aleksandr Novak ile salona gelen Lavrov, hemen Erdoğan’a yaklaşıp konuşmaya başladı.

‘ERDOĞAN NEZAKETEN BİLE GÜLÜMSEMEDİ’

Ancak Erdoğan’ın ‘nezaketen bile’ gülümsemediğini belirten Rus muhabir, “Lavrov, Erdoğan ile hararetli bir şekilde konuşuyordu. Hatta Cumhurbaşkanı’nın söylediklerine cevap verip vermemesi bile onun için önemli değil gibiydi” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN SİNİRLE ODADAN ÇIKMIŞ

Konuşmaya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da dahil olduğunu belirten Kolesnikov, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise bir müddet sonra sinirlenip salondan çıktığını aktardı.

‘PUTİN’İN SÖZLERİ KABA KAÇTI’

Kolesnikov şu bilgileri verdi: “Durum tam bir skandal haline geliyordu. Erdoğan aniden başka bir kapıdan salona girdi. Ben yeniden odadan çıkacağını düşündüm çünkü suratı çok asıktı. Ama yaklaşık 3 dakika sonra Putin içeri girdi. Erdoğan, Putin’i karşıladı, tek kelime etmeden elini sıktı. Konuşmaya hiç niyeti yokmuşçasına koltuğuna oturdu. Putin’in de konuşmak için acelesi yoktu. Gazetecilerin ve birbirlerinin huzurunda bir müddet hiç konuşmadan oturdular. Putin, basın sekreteri Dmitriy Peskov’a gazetecilerin çıkması için bir işarette bulunabilirdi ama bunu yapmadı. Sanırım hiçbir rahatsızlık hissetmiyordu. Erdoğan ise sinirliydi. Gazetecilerin gitmeyeceğini anlayınca, birden konuşmaya başlayıp Avrupa Oyunları’nın açılış törenini beğendiğini ama hiçbir Avrupa liderinin törene katılmadığını söyledi. Putin bunun üzerine çok garip bir tepki gösterip ‘Önemli değil. Türkiye aday ülke olarak tüm AB’yi temsil etti’ dedi. Bu biraz kaba kaçtı. Zira yıllardır AB’ye girmek için aday olarak bekleyen bir ülkenin lideri için sıkıntılı bir konuydu. Recep Tayyip Erdoğan, ‘Süreç devam ediyor’ diye konuştu.”

‘TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI, İSTESE DE İSTEMESE DE BUZLARI ERİTMELİYDİ’

Kolesnikov, görüşmenin sonucuna ilişkin ise şu değerlendirmeyi yaptı: “İki lider için de bu görüşme fazlasıyla gerekliydi. Türkiye Cumhurbaşkanı, istese de istemese de buzları eritmeliydi.”

KREMLİN: PUTİN VE ERDOĞAN ARASINDA GERİLİM YAŞANMADI

Öte yandan iki lider arasında gerilim yaşandığı iddiası Kremlin tarafından doğrulanmadı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, görüşmedeki aksaklığın iki ülke arasındaki toplantı geleneği farklılıklarından kaynaklandığını belirtti.

Putin ve Erdoğan arasında gerilim yaşanmadığını vurgulayan Peskov, “Görüşmede hiçbir gerilim yaşanmadı. Sessizlik de olmadı. Evet, gerçekten de bir aksaklık oldu ama bu Erdoğan’ın neredeyse her toplantı öncesi basın önünde konuşmaması ile ilgili. Türklerin toplantı öncesi basına konuşma gibi bir geleneği yok. Bu konudaki geleneklerimiz birbirinden farklı, aksaklık da bundan kaynaklandı” dedi.

Rus diplomat, bu durum iki lider arasındaki gerginlikle veya başka bir sorun ile hiçbir ilgisi olmadığının altını çizdi.

****

İzletiye dikkat.

İzletide iki şeye dikkati çekmek istiyorum;

1- Putin’in AB ile ilgili sözlerinden sonra gülüşüne,

2- Blogu takip edenlerin bileceği üzere; aradaki baskınlık ve gerilimi iyi kullanarak “ilk konuşan kaybeder” kavramını uygulaması ve kendinden emin suskunluğu (Erdoğan bozuyor).

Buyrun izleti:

 

Kategori: Genel - Politika
Etiketler: