Bugün farkı bir yazı yazmak istedim.

Değişim kolay olmaz. Uzun yıllar ister. Hele hele toplumda, bir arada, aynı amaç için çalışabilme yeteneği ister. Bunu sağlayacak politik parti ve lider olmalı. En azından başlangıç için. 

Günümüzde et, süt, tarım ürünlerinin fiyatları çok konuşuluyor. Üretinin elinden X fiyattan çıkan ürün, bir kaç dağıtımcı değiştirip, sonunda satıcıya geldiğinde 4X’lere ulaşabiliyor. Yani aracılar, üreticilerden çok kazanıyor. Bunun çözümü üreticiden tüketiciye direkt olarak satıştır. Böylece üretici kazanır, tüketici kazanır.

Peki Kolay Mı?

Temel mantık ve olması gerekenin bu olduğunu düşünüyorum. Üretici üretmeli, be aradaki para gözleri” çıkartarak mal, tüketiciye ulaşmalı. Peki olasılığı ne durumda?

Adımları sırasıyla listeleyelim;

A>B>C>D

A: Üretici
B: kooperatif vb (tam yolu bilmiyorum)
C: dağıtıcı (hal vs)
D: satıcı.

Burada kamyoncular var oradan oraya taşıyor, tartıcısı, halde çalışan, markette çalışan vs.

Peki üreten adam direkt yada kooperatif yardımıyla direkt tüketiciye ulaşsa? Domatesi pazardan alsan, dükkan yerine internetten satsa? Yüzlerce, binlerce, on binlerce kişi… Puf, gitti.

İşsizlik patlayacak değil mi?

 

İşsizlik ve Fiyat Dengesi

Türkiye’deki en büyük sorunumuz emek katmamak. Tüccarlık tam bize göre (oysa eski Türkler bu şekilde para kazananlara kötü gözle bakarlardı, Arap kültürü gelince işler değişti). 3 lira aldığını 5 liraya satıyordu ki 1900’lerin sonuna kadar. Artık internette direkt üreticiden ucuza bulabiliyoruz. Ben Türkiye’ye halı ürettim, onu birisi aldı, başka ülkeden alıcıya sattı, o dağıtıcıya satrı, dağıtıcı ise parekendeciye. Oysa internetle direkt benden alabilir insanlar. 

Emek harcamayan bu insanlar kendini yenileyemeyerek battı. Bu, tarımdan hayvancılığa her yerde mevcut. Katma değer ve emek olmadan iş yapıyoruz. İşsizlik rakamları %5 olsa bile iyi mi? Asla, çünkü teknolojik ürünler üretmiyoruz, emek ve katma değer eklemiyoruz… Hiçbir şeye. Sadece al-sat. İşin kolayı.

Dolayısıyla dediğim sisteme geçmek eğitim sistemi gibi bazı yapılar değiştikten sonra mümkün. Bir parti bunu direkt uygularsa, işsizlik patlayacak ve ilk seçimlerde güle güle!

 

Yeni Söylemler ve Yenilikler

Bazı şeyleri başarmak çok zor olacak. Birlikte, azimle, bir bütün olarak değişimi başlatmak gerek. Bunun için lider gerek, parti gerek. En önemlisi de, kokuşmuş sol-sağ gibi kalıpları alıp eski politikacıların boğazından aşağıya tıkmamız gerekecek.

Bütün kalıpları kırarak, bütün ezberleri bozarak yeni sistemi inşa etmeliyiz. Çünkü yapabiliriz.