Sıkça gelen sorular yüzünden bu konuyu açıyorum.

Öncelikle bir uzman ya da akademisyen değilim. Fakat öğrendiğim her şeyi birleştirerek; herkesin anlayabileceği şekilde anlatma gayreti içindeyim çünkü bilginin özgür olması gerektiğine inanıyorum ve uzmanların, bu görevi (bilgiyi halka anlatmakla yükümlü olanların) bu görevlerini yerine getiremediğini düşünüyorum.

Okullarda ezber ve kopyacılık haricinde eğitim verilmiyor (çoğunluk için). Devlet, eğitim görevini icra edemiyor, bir çok uzman ve akademisyen ise yaptıklarını halka anlatabilecek zamana ve mecraya sahip değil.

Haliyle böyle bir görev üstlendim. Bütün bunları tabi ki kitaplardan, bolca CNN Türk tartışma ve Para Dedektifi gibi programlardan, okulda teorik bilgiyi aynı zamanda bol bol tecrübeyle birleştirip kullanan öğretmenlerimizden öğrendiğim kadarıyla yapıyorum.

Küçüklüğümden beri her şeye merak eden ve bilgisayardan psikolojik savaşa, beden dilinden politikaya kadar farklı alanlarda kendimi geliştirip daha önemlisi hepsini birleştirmeye çalışan biri olarak nelerden yararlandığımı anlatayım.

Kitapları sona saklayacağım. Neden?

Türk milleti  günde yaklaşık 5 saatini televizyon başında, 3 saatini internette geçiriyor. Buna rağmen yılda 6 saat kitaba ayırıyoruz. Günde yaklaşık 1 dakika diyebiliriz (aslında 0.9 dakika, 1 dakikadan az).

**

Youtube

16 yaşına kadar tek kitap okumayan ama sonrasında aylık 3 kitap gibi kota koyan birisi olarak hak veriyorum. Kitabı keşfedene kadar çok sıkıcı gelir ama bu bir bahane değil.

Tartışmaların, kavgaların, saçmalıkların olduğu yarışma, dizi ve evlilik programları yerine youtube’dan İlber Ortaylı’dan tutun Para Dedektifi’ne kadar bin bir çeşit yapımı izleyebilirsiniz. Cem Seymen, Para Dedektifi’nde farklı ülkelere gittikçe ağzım bir karış açık kalıyor.

CNN Türk, tartışma programlarının tekrarlarını koyuyor. Banu Avar’dan Tarihin Arka Odası programındaki Murat Bardakçı, İlber Ortaylı’ya kadar milyonlarca saatlik programları ve yararlı konuşmaları görebilirsiniz.

**

Açık Öğretim’in dersleri mevcut, İngilizce için çeşitli videolar mevcut. Dil bile öğrenebilirsiniz. Yani kitap sevmeme bir bahane değil. Haa ben AÖF derslerinin videolarının sıkıcı olduğunu düşünüyorum o ayrı.

Ayrıca Yılmaz Büyükerşen, Putin, İlber Ortaylı gibi sevdiğim insanlarında (özellikle Yılmaz Büyükerşen) bulabildiğim her türlü program ve söyleşisini “sömürecek” derecede bulup izlemeye fazlasıyla hevesliyim.

 

Dizi ve Belgesel

Al Jazeera Türk’ün, Batı yanlısı olmaktan uzak bir çok Türkçe belgeseli var. Onları seviyorum. Arap Baharı’ndan İran Devrimi’ne kadar bir sürü şeye farklı bir bakış açısıyla yaklaşmış. Onları okuyabilirsiniz.

Dizi… Türk dizilerinden bir tek Behzat Ç.’yi seviyordum. Fakat Putin’in Savunma Bakanı, Amerika’nın politikasını anlamak için House of Cards‘ı önerdiğini söylemiş ve Obama’nın vs yine House of Cards’ı izlediğini biliyorum. Ancak ilk sezonundan beri takipçisiyim.

Diziyi bir belgesel, araştırma olarak görmek zor ancak bu dizi sayesinde bazı politik gerçeklerin nasıl göründüğü gibi olmadığını anlayabilirsiniz.

Öte yandan yine politik dizi olan Borgen’i tavsiye ederim. Danimarka gibi gelişmiş ülkelerde basının rolü ve demokrasinin, uzlaşının nasıl olması gerektiğini anlatıyor. Türk olarak tabi ki bir kaç yüz yıl uzakta gibi geliyor ama kim bilir?

Öte yandan Baraka ve Samsara gibi iki müthiş belgesel var (bir anlatıcı ya da konuşma yok) ancak insanlığın nereden nereye geldiğini görmeniz açısından çok ilginç bir belgesel.

 

Kitaplar

Şimdi geldik en afilli bölüme…

Başucu kitabım diyebileceğim 3 kitap vardır.

 

Pes etmemeyi anlatan Steve Jobs biyografisi (Walter Isaacson)

Atatürk’ten sonra gelen 2 liderden biri olan Yılmaz Büyükerşen’in söyleşisi

Geçmişten günümüze çeşitli dönemleri incelemiş Robert Green’in “Güce Ulaşmanın 48 Yasası” adlı müthiş kitabı.

**

Bunların dışında genel politika ve ekonomi öğrenmek isteyenler var. Onlar için şiddetle önerdiğim:

 • Siyaset Bilimi – Ahmet Taner Kışlalı
 • Siyasal Sistemler ve Siyasal Çatışma – Ahmet Taner Kışlalı
 • Siyaset Okulu – Bahçeşehir Üniversitesi Yayınları (çok sağlam adamların derlemesi mutlaka bakınız)
 • Siyaset Kitabı – Alfa Yayıncılık (bu siyaset, ekonomi gibi konularda benim için ansiklopedidir)
 • Prens (bazıları Hükümdar olarak almış) – Machiavelli (Prens için yönetim kitabı yazmıştır)
 • Siyaset Bilimi – yordam Kitap (müthiş bir derleme)
 • Siyaset – Andrew Heywood
 • Küresel Siyaset – Andrew Heywood
 • Diplomasi – Henry Kissenger

Buradaki Ahmet Taner Kışlalı, Bahçeşehir Üniversitesi siyaset okulu kitabını, Prens ve Andrew Heywood’u ŞİDDETLE öneriyorum. Başlangıç için Ahmet Taner Kışlalı Siyaset Bilimi ile başlayın.

Bunların dışında? (karışık)

 • Suyu Arayan Adam – Şevket Süreyya Aydemir
 • Dikkat Vücudunuz Konuşuyor – Ahmet Şerif İzgören (okuduğum en iyi beden dili ve diplomatik beden dili kitabıdır)
 • Psikolojik Savaş / Gri Propaganda – Nevzat Tarhan
 • Hitler Hubris – Ian Kershaw (süper tarihçi)
 • Sen Bir Markasın – Catherine Kaputa
 • İnsan İlişkilerinde Nasıl Çok Başarılı Olursunuz – Leil Lowndes
 • Oyun – Neil Strauss
 • Starbucks – Howard Schultz (Starbucks CEO’su)
 • Onward – Howard Schultz

Aklıma gelenler şimdilik bunlar. Ancak kitap isteyenler için bazı resimler vardı buyrunuz efendim, içlerinden seçip bakabilirsiniz: