House of Cards’ı izlemediyseniz ve politikayı seviyorsanız, yazının buradan sonrasını okumak yerine HOUSE OF CARDS İZLEYİN! Mükemmeldir. Eğer izlediyseniz ve alternatif yani Türkçesiyle seçenek/benzer arıyorsanız BORGEN size göre.

House of Cards biraz daha Machiavellist, yararcı (pragmatist) adamı anlatıyor. Fakat Danimarka yapımı olan Borgen, Danimarka’nın ilk kadın başbakanı Birgitte Nyborg’un hayatını anlatıyor (düzeltme, dizideki konu bu ve Helle Thorning-Schmidt’in hayatını anlattığı düşünülüyor). House of Cards’ın aksine daha uzlaşmacı, barışçıl ve “demokratik” bir dizi. Çünkü koalisyon var ve Türkiye’nin unuttuğu koalisyon hayatını anlatıyor.

İşin Mutfağını Anlatıyorlar

House of Cards’ı izlerken “parti denetçiliği” gibi çeşitli makamları duyacaksınız. Başkanlık sisteminin getirileri. Bizde yok. Frank Underwood’un (reyizzz) yükselişine, ihtiraslarına, yalanlarına, hesaplarına şahit olacaksınız. İşler nasıl dönüyor ve neler oluyor.

Borgen’i izlerken yine BİZDE OLMAYAN ; uzlaşma, koalisyon, demokrasi ve daha da önemlisi en az Nyborg tarafı kadar verilen “MUHABİR” Katrine Fonsmark’ın (dizideki adıyla) tarafını göreceksiniz. Basın ve politikanın Danimarka’daki işleyişine baktıkça fazlasıyla, efsane, gerçek dışı görünüyor.

Gerçekler, televizyonda can sıkıcıdır. Başbakan’ın nasıl bu kadar basit kaldığı ilginç görülüyor. Ekranda Frank Underwood gibi tipler daha çok sevinir. Çizgi dışı, uç noktalardaki karakterler…  Fakat iki dizide gayet güzel.

**

House of Cards’ın 3 bölümünüde bitirdim ancak Borgen’in 2. sezon 1. bölümünü izliyorum.

Tavsiye ediyorum. Politika ile ilgilenen arkadaşlar sevecektir. Ayrıca isteyenler Politik Dizi ve Film Önerileri konusuna bakabilir.

Etiketler: ,