Ulusal çekişme, uluslararası çekişmeye göre daha kolaydır. Örneğin Recep Erdoğan’ın rakipleri Bahçeli ve Kılıçdaroğlu… Beden dili, ses tonu, hitabet, propaganda, markalaşma konularında Erdoğan açık ara önde.

Fakat iş uluslararası seviyeye yükseldiğinde; hepsi ülkesindeki çekişmeden başarıyla çıkmış liderlerle gövde gösterisine döner. Artık karşında Kılıçdaroğlu, Bahçeli gibi adamlar yoktur. KGB ajanı Putin, eşsiz bir kampanya yaparak ABD’de “ilk siyasi Başkan” olma başarısını yakalamış Obama, Avrupa’yı çekip çeviren Merkel gibi insanlar vardır. Her biri insan sarrafı, her biri markalaşma konusunda uzman, beden dilini iyi bilen ve kullanan insanlardır.

Sosyal medya, geleneksel medya ve siteleri üzerinden kendi markalarını güçlendirmek ve propaganda yapmak siyasetin doğasındadır. Buluşmalarda, aktivitelerde, halk gezilerinde fotoğrafçılar binlerce fotoğraf çekinir ve en iyileri özenle seçilerek sosyal medya hesaplarına konur, geleneksel medyaya servis edilir.

Bu konuda çok güzel bir fotoğraf göstereceğim. Onu göstermeden önce işte Putin’in sayfası (eng.putin.kremlin.ru) ve Recep Erdoğan’ın facebook sayfası (facebook.com/RecepTayyipErdogan) üzerinden görsellerle örnekler…

**

Öncelikle Putin’in sitesinden göstermek istiyorum. Arşivden çıkartmak zorunda kaldım tam ayını ve tarihini bulamadım. Bir toplantı sırasındaydı, Putin ile görüşmüşlerdi sanırım. Bakarsanız mutlaka bulacaksınız (2014 yılında olması gerek). İşte resim:

Putin Erdoğan buluşması

Eski KGB ajanı (beden dili, psikoloji, psikolojik savaş, propaganda konularında eğitim almış) Putin ve O’nun danışmanlarının seçtiği fotoğrafa dikkat edin.

Kafanın bu şekilde eğilmesi beden dilinde üstünlüğün kabulüdür. Erdoğan burada “jest” yapmış ancak Putin’in ekibi, Putin’e karşı skor yazacağı için bu fotoğrafı güzelce kullanmış (:

Peki Erdoğan’ın ekibi boş durur mu?

Putin Cumhurbaşkanlığı Sarayında

Türk Bayrağı ve Türk askeri karşısında eğilmiş. Güzel cevap mı desek (Erdoğan’ın ekibi, Putin’i çok sıkı takip eder, benzerliklerini daha önce blogta yazmıştım[yazı]), güzel bir propaganda malzemesi mi karar verin (:

Görüşmenin fotoğrafları : Recep Erdoğan’ın FB Sayfasında, Putin’in websitesinde (sonlara doğru)

****

Peki takipçiler ne yazmış?

2015-09-21 15-10-59 Ekran görüntüsü

Buraya yazalım:

– Bugünlerde eğilen eğilene…Liderler lideri Erdoğan

– Dünya böyle eğilecek TÜRKİYE liderlik edecek…..

– Gurur verici

Bu konuda söyleyeceğim çok şey var ama şimdilik içime attım.

**

Görebileceğiniz üzere bir fotoğraf; yazıdan, mektuptan, facebook ve twitter hesaplarından daha çok şey anlatır. BU YÜZDEN SİYASİLER LÜTFEN INSTAGRAM HESABI AÇIN VE UZMANLARLA GÖRÜŞÜP ÖZEL GÖRÜNTÜLER EKLEYİN, KULLANIN!

Şimdi sıra geldi, Erdoğan’ın Obama ile resmine. IŞİD, propaganda dergisinin kapağı olarak kullanmış. Türkiye, koalisyonla anlaştı demek için. Fakat bunu mu yapmaya çalışmışlar yoksa Erdoğan’ın hanesine sayı mı kaydetmek için uğraşmışlar çözemedim. İşte görsel:

erdoğan obama propaganda

Benim bu resimde gördüğüm , “bak oğlum…” diye başlayan baba nasihati olgusudur. Bu kadar güçlü görüntüler çok nadir yakalanır.

AKP’liler bunu nasıl kullanabilir ?

İşte Erdoğan ile birlikte Türkiye denir. Birde Erdoğan’dan öncesi diye şu fotoğrafı yayarlar (ki zaten sıkça kullandılar),

ecevit clinton propaganda

***

Ahmet Şerif İzgören, bir sunumuda (izletisini Youtube’ta bulabilirsiniz) Ecevit’e karşı hatırlamadığım bir liderin elini baskın şekilde uzattığı (avuç içi alta bakıyor), Ecevit’in ise bunu bertaraf edemediği ancak 2 adım gerisindeki korumalara İzgören’in bu eğitimi verdiğini anlatmıştı. Yani bu tarz şeyler çok çok çok önemlidir. Bürokratlar, politikacılar, liderler sadece kendilerini değil (ve hatta kendilerini değil) ; bir ulusu, ulusun geçmişini, şerefini temsil ediyor. Attıkları her adıma DİKKAT EDECEKLER!

Bu arada nasıl savuşturacağınızı mı düşünüyorsunuz? Elini sıkın, bir adım o’na doğru atın ve el otomatik olarak eş olacaktır. O da olmazsa, elini kavrayın (iki elle) yada benim gibi parmaklarınızla avuç içine dokunurken sizin avuç içiniz onun üstünü kavrayacak şekilde sıkın. Hem iğrenç hissettirecek, hem üstte olacaksınız. Bana inanın, konu tokalaşmaksa üstte olmak iyidir (:

***

Recep Erdoğan’ı kişisel olarak tanımam. Ancak politikalarının epeyce yanlış olduğunu düşünüyorum. Fakat bu tarz propaganda, beden dili, hitabet gibi konularda da tartışmasız şekilde üstün. Ekibi sağlam, kendi sağlam…

Tek sıkıntısı, liderlerin “yol haritası” olur. Yani uzmanlarla otururlar ve konu konu hangi safta olacağını tartışırlar ve belirlenir. Erdoğan bunu yapmadığı için “Bir Başbakan İki Erdoğan” izletilerinde (videolarında) görebileceğiniz üzere sürekli tutarsız görünüyor. Üstelik doğaçlama konuştuğu her yerde (ananı al git vs) ve doğaçlama konuştuğu her programda (400 vekil verilseydi bunlar olmazdı) sürekli bir sorun çıkıyor.

Amannn… Ben anlatacağımı anlattım.

Politikacılar bu konuda ne kadar tökezlerse, 15 sene sonra sahneye çıktığımda benim için o kadar iyi.

Sizinde isminiz marka, sizde bir markasınız. Sosyal medyada paylaştıklarınıza dikkat edin (benim aksime)…