Bu blogta “Okan vs Beyaz” konum var diye düşünürken, kontrol ettiğimde kapanan “cetinblog.com” da olduğunu fark ettim. Önemli bir olay yaşanmışken, bu konuyu açmakta da yarar görüyorum.

İkiside yıllardır televizyonda program yapan insanlar. Türkiye’de konuşma programları (talkshow) olmadığı için, görünen ve bilinen iki isim olarak karşılaştırılma yapılıyordu.

Halkın gözünde şöyle bir izlenim vardı;

Beyaz : programına gelen telefonu karşılarken bile ceketinin önünü ilikleyecek kadar insanlara saygılı bir adamdır. Senelerdir ekran karşısında olması nedeniyle, aileden biri olmuştur ve sempatikliği ile herkes tarafından sevilir. Espirili olarak algılanır

Okan : özellikle Türkiye’de saçma gördüğü şeyleri çekinmeden eleştiren bir görüntü çizmiş ve programını arayan ve anormal davrananlara karşı sert (ve çoğu zaman eleştirilen) tutumuyla tanınmıştır.

Fakat son gelişmelerle işler bir anda tersine döndü. Peki neden? Anlatacağım…

**

Beyazıt Öztürk

Yaklaşık 20 senedir Beyaz Show yapıyor. Bunun dışında,

Aileler Yarışıyor,
Ucunda 1 Milyon Var,
Yetenek Sizsiniz Türkiye,
Yok Böyle Dans,
biri Bana Anlatsın,
Nası Yani?
Pişti,
Başka Yerde Yok

gibi etkinliklerde sunucu ve jüri oldu. Çeşitli radyo programları yaptı.

Sinema Televizyon ve Tiyatro

1997 – Nihavend Mucize
2001 – Dansöz
2002 – Sır Çocukları
2005 – O Şimdi Mahkum
2006 – Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?

2002 – Bez Size Aşık Olduk
2004 – Karım ve Annem
2009 – Kurtlar Vadisi Pusu
2012 – Yalan Dünya

TİYATRO
2005 – Yıldızların Altında

Programlardan görebileceğiniz üzere, daha çok eğlence ve popüler kültür işlerinin içinde oldu.

**

Okan Bayülgen

1995 – Gece Kuşu
1996 – Televizyon Çocuğu
1998 – Zaga
2005 – Televizyon Makinası
2006 – Makina

2010/2011/2012:
– Disko Kralı,
– Muhallebi Kralı,
– Kral Çıplak,
– Muhabbet Kralı,
– Medya Kralı
2013:
– Makina Kafa,
– Muhallebi Kafa,
– Çıplak Kafa

2014 – Dada Dandinista
2015 – Dada
2016 – Dada

Durun yeni başladık. Bunlar sadece televizyon programları. Bugün, youtube’da ulaşabildiğim bu programların her birinde sosyal mesaj var, her birinde televizyonun halkı nasıl aptallaştırdığını anlatıyor, her birinde farklı bakış açısı var.

Gelelim Okan Bayülgen’in sinema, televizyon, tiyatro yapımlarına…

SESLENDİRME:
1992 – Indiana Jones
1998 – Mulan
2001 – Şirek
2002 – Buz Devri
2004 – Şrek 2
2004 – Garfield
2005 – Robotlar
2006 – Cesur Balık
2006 – Pembe Panter
2007 – Şrek 3
2007 – Çirkin Ördek Yavrusu ile Farecik
2007 – Donkey Xote
2008 – Garfield Komedi Festivali
2010 – Garfield 3 Boyutlu Süper Kahraman

ROL:
1996 – İstanbul Kanatlarımın Altında
1997 – ağır Roman
2000 – Oyunboazn
2001 – Komser Şekspir
2001 – Hemşo
2002 – Gülüm
2006 – Sınav
2007 – Romantik
2009 – Kanalizasyon

TİYATRO:
1998 – Kamuoyu
1990 – Masal Bahçesi
1990 – Hapşırık
1991 – Küçük Motzart
1997 – Atlarıda Vururlar
2006 – Sahibinden Kiralık

Tabi reklam alanında da bir sürü çalışması mevcuttur.

**

Okan vs Beyaz

Gelelim bu konuya. Yukarıda görebileceğiniz üzere; Beyaz daha çok güldüren, eğlendiren işler yapmıştır. Okan Bayülgen ise, sosyal mesaj veren işlerin yanında farklı projeler yapmış ve sürekli kendini yenileme ihtiyacı hissetmiştir. Bu zorunluluktan değil, kendini geliştirme anlayışından kaynaklanıyor.

Geçen haftalarda Beyaz’ın programında talihsiz bir olay yaşandı. Telefonla katılan kişinin konuşmalarını metin haline çevirdim [1]; hukuken bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum ve hatta o kadar ortalama ve profesyonelce konuşulmuş ki bu işin planlanmış olabileceğini dahi varsaymıştım… Neyse. Beyaz’ın başına gelenleri, ve gözleri dolarak konuşma yapmasını hatırlıyoruz.

Derken dün akşam bir genç kadın, Okan’ın programında soyunmak istedi. Okan Bayülgen yayına ara vermedi ve kızı sakinleştirerek, güzelce nasihat vererek durumu kontrol altına aldı. İsteyenler için:

**

Okan Bayülgenin özgürlük, demokrasi, baskı gibi bir çok konuda fikrini biliyoruz. Doğru yada yanlış, katılırsınız yada katılmazsınız ancak sürekli olarak gençleri inandığı doğrulara çekmek için uğraşmış ve gençlerin düşünerek sorgulayabilmeleri için teşvik edici yayınlar, konuşmalar ve etkinlikler yapmıştır.

Oysa Beyaz yıllarca suya sabuna dokunmayarak, sadece yerini ve toplum tarafından algısını bozmamaya çalışmış ve politik konulara (ki özgürlük politikadan ayrıdır) girmemiştir. Türkiye bu kadar karıştığında dahi sessiz kalmayı tercih etmiştir.

Seçtikleri davranış biçimleri, iki kişinin karakterleri ve yaşadıkları, fikirleri ve tecrübeleriyle belirlenmiştir. Bu yüzden ikisini de eleştirmek doğru olmaz. Fakat hatalardan ders çıkartıp, bazı konuları yorumlamak ve gelecekte kendimize doğru yol çizmek için bu konuyu açtım.

**

Beyazıt Öztürk, suya sabuna bulaşmadığı 20 yılın ardından; düşünceleriyle, fikirleriyle, karakteriyle hiç onaylamayacağı bir kavramın içinde buldu kendini. Aklında böyle bir şey yokken, bir anda insanlar vatan haini ilan etti. Bu olayı anlamakta güçlük çekti ve gururuna dokunan kısım muhtemelen bu. Yani bir insan olmadığı bir şey ile suçlandığında, öyle olmadığını kanıtlaması büyük acıdır.

Okan Bayülgen mi? Bakın güzelce krizi atlatmış. Çünkü doğruları ve yanlışları vardı, yıllardır söylüyordu. Düşünüyordu, okuyordu ve zor zamanlarda bu doğru ve yanlışlar bize yardım ediyor. İşte sonuç. Okan bu krizi çok güzel atlattı.

**

Efendim Bu İş Kurmaca Gibi Görünüyor

Bazıları diyor ki, Beyazın olayından sonra benzeri olayların olmasını engellemek için Okan Bayülgen böyle bir kurgu yapmış (kabaca programda eylem yapmak isteyenlerin gazını böylece almış). Senelerdir Okan Bayülgen’i duruşundan dolayı severdim. Programlarını takip ederdim. Herkese değil, Türkiye’nin geleceği olan kesime hitap ettiğini düşünürdüm. Bu yüzden seviyordum ancak krizi atlatma yoluyla bulunan saygımı katladı.

FAKAT,
Bu iş bir kurgu olabilir mi? İnanmıyorum, ancak bazıları öyle görünüyor dedi. Peki, eğer bu iş kurguysa ve Okan ile ekibi bu işi “bak böyle olay yaşanmasın, bu yüzden böyle bir şey yapalım” diye yaptıysa; kurgu olmadığına inandığım saygım X birim ise, kurgu olduğu ortaya çıkarsa 10X olacaktır!

Neden?
Çünkü bu şekilde ince tasarımlar, mesajlar ve planlamaları yapmak her yiğidin harcı değildir. Eğer bunu gerçekten böyle düşünerek yaptılarsa, ince fikirleri nedeniyle gelecekte politikaya girdiğimde kesinlikle danışmanlık teklifi götüreceğim. Kesinlikle. Şimdiye kadar bunu düşünmedim, ancak bu işi planlı yaptılarsa, teklifimi götüreceğim.

Çünkü böyle ince düşünceler, hesaplı adımlar; herkesin yapabileceği bir iş değildir. Öte yandan bu plan sayesinde gündeme geldiler, bu programda böyle bir şey olmayacağını gösterdiler.

Günün birinde Okan Bayülgen’in değerini anlayacaksınız.

Kategori: Genel - Hayat - Teknoloji
Etiketler: ,