Okan Bayülgen’i severim. Küçüklüğümde takip etmeye başladım ve herkese “aptalsınız” diyebilme cesaretini sevdim çünkü insanlarımızın çoğu aptal.

FAKAT, sigara ile ilgili bir olayı olmuştu. Şimdi tekrar gördüm ve şu an cevap vermek istedim. Kendisini düzenin kendisine başkaldıran asi bir savaşçı olarak görebilir fakat bu, bazen aşırıya kaçıp saçma bir yöne varabiliyor.

Olay şöyle gelişiyor;

Okan Bayülgen Yeditepe’de bir söyleşide eline sigara alıyor. Bunu bir kız engellemeye çalışıyor ve o kıza demediğini bırakmıyor. Kızın faşistliğinden girip, sizin gibi insanlar öpüşenlere karşı diye genellemeden çıkıyor. Şimdi tekrar izledim ve şu ana kadar sabrettim ama yarısında bunu yazma ihtiyacı hissettim.

 

Kural Nedir?

Vatandaşlık Okulu projem vardı. Kırmızı ışıkta geçen, kavga eden, kadın döven, hayvana eziyet eden ve bu tarz toplumu, toplumsal kuralları reddeden (ki çöp atmak dahil) insanları teknolojiden arındırılmış bir yere alıp; hem psikolojik olarak tedavi edecek ve aynı zamanda toplum nedir, kurallar neden var, neden uymalıyız gibi şeyleri anlatacağımız bir yer olacaktı.

Çünkü bugün hayvana eziyet eden, yerlere çöp atan, kopya çeken; yarın hırsızlık yapar, adam öldürür, başkasının ölümüne neden olur.

 

Topluluk içinde sigara içmek yasak mı? Yasak arkadaşım. Hırsızlık gibi, tecavüz gibi, gasp gibi yasak. Aynı nedenle: BAŞKASINA ZARAR VERİYORSUN! Okan Bayülgen diyor ki, “bilmem kaç yıl önce Amerika’da bilim adamı eline alıp sigara içiyordu”. Sevgili Okan Bayülgen, yüzyıllar önce devlet başkanları kardeşlerini öldürüyordu. Geçmişteki olayları günümüz şartlarıyla değerlendirmek yada günümüzdeki olayları başka bir yüzyılın şartlarıyla değerlendirmek nasıl bir cahillik ve bu hataya nasıl düşebildin?

Okan Bayülgen’in bir başka hali okullarda. Okan Bayülgen’in sözlerine gülen ve O’nu alkışlayanlar işte! Yasal olarak neyin doğru olduğunu bilmeyen üniversite öğrencileri! Bu aptallar yarın öbürgün ülkeyi yönetecek, şirketleri yönetecek. Bu salaklar Sörvayvır, evlendir beni gibi aptalca programları izliyor. Okan Bayülgen ise kendi programında yine bu manyakları konu edip eleştiriyor…

Bugün kopya çeken, sigara yasağının delinmesini savunan adamı alkışlayanlar; yarın “çalıyor ama çalışıyor” der. Nasıl bir manyaklık. Yani bunun nesini savunuyorsun?

 

“Doğada adalet yoktur, güçlüler zayıfları yer”. Doğru bir çıkarım mı? Doğru. İnsanlar olarak doğanın parçası mıyız? Doğru. O zaman kalkıp milyar dolarlarca parası olan adamların bir şekilde sistemi istediği gibi yönlendirmesini, politikacıları ellerine alıp nükleer merkezler açmasını ve bu tarz şeylerden para kazandırmasını eleştirmeyeceksin. Sigara yasağını saçma bulabilirsin ama bunu delmek ve toplum kurallarını hiçe saymak istiyorsan bu işi yine başka bir yarışma programında dediğin gibi “usûlüne uygun” yapacaksın. Kuralları çiğneyerek ve birisinin gelip “bakın kuralları çiğniyorsunuz” demesini eleştirerek değil.

Çünkü orada faşist dediğin kız, aslında “çalıyor ama çalışıyor” diyen zihniyetin karşısındadır. Demokrasiyi ve hukuku rezil eden insanların karşısındadır. Senin bu ülkede özgürce dolaşmanı savunan bir insandır. Fakat bu insanları yok etmekteki amacını anlayamadım.

 

Senin Amacın Ne?

Asilik demişsin. Nükleere hayır desek gelmezsin diyorsun aynı izletide. Yaptıklarınla asiyim imajı veriyorsun. Dünyadan çıkan asilere bakalım mı? Karşı kültür insanlarına? Steve Jobs, Bill Gates, Mark Zückerberg… Bunlar bilişim ile ilgili olanlar… Şeytanın kemancısına, edebi eser yazanlara, manyaklara, reddedilenlere bakalım mı? Yaptıklarıyla insanlığı değiştiren asilere ?

Yıllardır Medya Arkasında bu işleri eleştiriyorsun ama medya düzelmediği gibi daha kötüye gidiyor. Demek ki yetersiz kalıyorsun. Durduramadığın gibi, bunu durdurması muhtemel insanlara faşist yaftasını vurmuşsun.

Bende genelleme yapayım. Trafikte emniyet şeridini kullanıyorsundur sen. Kurallara uymayacaksın, toplumun yaptığının dışına çıkasakcasın ya… Kurallar sana saçma geliyordur mesela kırmızı ışıkta durmuyorsundur öyle mi? Biri sana “birader niye durmuyorsun” derse ne diyeceksin?

Bilmiyorum dünyada hangi ülkede yaşamak istiyorsun ancak Irak falan olmadığı düşüncesindeyim. Peki yaşamak istediğin ülkelerde sigara içmenin yasak olduğu yerlerde sigara içsene bi?

 

Ya Öğrenciler?

Üniversiteler sisteme köle yetiştiren ve gerizekalıların başarılı olduğu yerlerdir. En iyi kopya çeken, en güzel ezber yapan insanlar takır takır geçiyor. Bir kaç yıl sonra hiçbir şey hatırlamadığı gibi, iş hayatına girdiğinde hiçbir bok bilmiyor. Kendini yetiştirmediği sürece…

Üniversiteler insana hayal kurmayı, cesur olmayı, YANLIŞLARA DİRENMEYİ öğretmediği gibi; aksine sisteme saygı duymayı, onun parçası olmayı öğretiyor. İşte öğretmenler! Ne kadar dandik oldukları ortadadır. Türkiye’de adam gibi okul diyebileceğimiz 10 üniversite varsa şanslıyız. Üniversitelerin, üniversitedeki öğretmenlerin yetiştirdiği öğrencilerin nasıl olduğu da ortada.

Bugün ülke bu haldeyse sizin yüzünüzden! Başta üniversiteler, akademisyenler ve ardından aydınlar (artık Okan Bayülgen kendini buraya sokar mı bilmem) ve halka doğruyu anlatamayan gazeteciler, bir işe yarayamayan politikacılar…

 

Sonuç olarak üniversite, saçma sapan tipleri yetiştiren ve hayatta tek amacı “şirkete yada devlete kapağı atayım” diyen %99’luk kitlenin olduğu bir yer… İşte sonuçları. Tamamen trol olmuş öğrenciler. Otur tek tek karşına ne yaptın, neyi alkışladın diye sor; ağzını açıp tek kelime söyleyemez. Fakat Okan’ın kıza faşist demesini çılgınca alkışlıyor. Neden? Çünkü LAF SOKTU…

İşte bu manyak, bilgisiz, ve işe yaramaz kitle yönetecek bu ülkeyi. Ki bunlar üniversite bitiren %11’lik kitle…

Elin asisi Apple, Facebook, Windows kurar; deli gibi sonatlar, romanlar yazar, Mona Lisa çıkartır… Bizimkiler? “Bak burada sigara içiyorum, ben asiyim” der ve birisi bunun yanlış olduğunu söylerse “sen faşistsin, öpüşmeyide durdursun” der. Ki sigara içmenin yanlışlığı ile temel insanı ihtiyacın geldiği öpüşme???

Yalnızca bir salak sigara içer, kola içer… Hiçbir yararı yokken, bu şeyleri tüketmek sadece bir aptala özgüdür. Ancak bir aptal bunları savunmaya çalışır, üstelik bunu da kanun çiğneyerek ve bunu durdurmaya çalışan birine faşist diyerek yapar…

 

 

Bak cezai işlem gerektiren bir hareket yapıyorum, bunu savunuyorum, oo millet alkışlıyor, başkasına faşist diyerek yaptığım aptallığı da saklayıp yağ gibi üste çıktım… Ne asiyim vay be…

Kolay gelsin Okan bey! Medya Arkasında eleştirdiğin insanlar kadar tehlikelisin. Çünkü insanlara “saçma kuralları uymamayı” ve toplumun saçmalıklarını dinlememeyi öğreteyim derken; doğru işi yapanlara faşist diye bağırıp çağıran biri haline gelmişsin.

 

Seni herkes biliyor sıkıntı yok. Ama o mide bulandırıcı üniversite yığınına ne demeli? Yedi Tepe’ye??? İşe yaramaz pislikler…