Alttaki resimde Amerika’nın 1900-2000 arası GSMH seviyesi görülüyor. Üstte yazanlar sırasıyla : 1. Dünya Savaşı, Büyük Burhan, 2. Dünya Savaşı, Kore Savaşı, Vietnam Savaşı, 1. petrol krizi ve 2. petrol krizi.

Amerika GSMH 1900 2000

Görüleceği üzre her savaş sonrası Amerika’nın ekonomisi daha iyiye gitmiş. Amerika savaşlara ihtiyaç duyuyor peki neden ?

Yapılan bu savaşlara dikkat edecek olursanız, Amerika’nın toprakları üzerinde yapılmadı. Yurtdışındaydı. Savaş hangi ülkelerin toprakları üzerinde olmuşsa o ülkelerin GSMH oranları savaş zamanlarında düşecektir. Peki Amerika neden savaşlar sırasında ekonomisini düzeltiyor ?

Kısaca ve anlaşılır özetlemek gerekirse ; Amerika savaş zamanında dünyaya tank, top, mermi, füze satıyor. Uçak satıyor. Sadece buda değil, savaş zamanı gereken malzemeleri (kask, çelik yerel vs) yapmak için mükemmel bir coğrafyada çünkü savaşlardan çok uzak. Yani fabrikaların bombalanması gibi bir ihtimal yok. Oysa 2. Dünya Savaşı’nda Avrupa’daki herkes tehlike içindeydi.

Petrol Krizi ve Amerika’nın Irak ve Suriye’ye Gözünü Dikmesi

Grafikte göreceğiniz üzre bu iki krizde Amerika’nın ekonomisi sarsılmıştır. Petrol krizi şudur ; petrol fiyatlarının inişli çıkışlı ve belirsiz olduğu günlerde dünyanın en büyük petrol üreticileri bir araya geldi. OPEC adı verilen organizasyonu kurdular. Her sene belirli miktarda petrol üretme kararı aldılar. Bu sayede petrol daha değerli bir hale gelmiş oldu. Tabi ki Amerika gibi petrolden beslenen bir ülkenin bu duruma güzel yaklaşma şansı yoktu. Çünkü üretim demek (fabrikalarda) petrol ihtiyacı demektir. Irak’a kimyasal silah bahanesi ile girildi, petrol üretimi ve yönetimi kontrol altına alındı ve çıkıldı.

***

Görülebileceği üzre Amerika için savaş bir endüstri, petrol ise hammadedir. Güçlü ülkeler petrol ve doğalgaz kaynaklarını kontrol etmek için gereken adımları atar. Halkın gözü açılmamış, ne yapacağını bilemeyen ve “güçlü ülkelerle müttefik” olduğunu sananlarsa; kendi topraklarındaki doğalgaz, petrol ve diğer doğal kaynaklarını kullanamaz ve diğerlerine muhtaç yaşar.

Kategori: Genel - Politika