Başından beri Mustafa Akıncı’nın ne kadar sağlam bir politikacı olduğunu anlatmaya çalıştım buradan. 14 sene Lefkoşa Türk Belediye Başkanlığı, Turizm Bakanlığı, Başbakan Yardımcılığı… Seçim sürecinde kampanyasının ne kadar sağlam olduğundan bahsetmiştim[kaynak]. CNN Türk’te Erdoğan hemen verdiği yanıt ve devamında üstüne ne kadar gelinse de sakin ve olgunlukla karşılaması diplomasi gücünü çok net şekilde ortaya koyuyor.

Bu yüzden diplomasi savaşını yakından takip edeceğim. Size de buradan zamanla (ve takip edebildiğim kadarıyla) yazacağım. Zorbalar karşısındaki insanın üzerine gider. Kirli sözler, tehditler, kaba güç ile üzerine gider. Karşıdaki insanın pes etmeyeceğini gördüğü an kendi pes eder. Öyle oldu, öyle olacaktır.

Peki ne oldu? Nasıl kazandı?

Türk Hükümeti ile Sıkıntılar ve Başarıyla Atlatılması

Erdoğan ve Akıncı arasındaki olayı anlatmıştım [Tartışma İki Tarafa da Zarar Verir]. Kısaca: Akıncı CNN Türk’te canlı yayındayken Erdoğan’ın basın toplantısına dönülmüştü. Muhabirlerden birisi “ana-yavru” yerine “kardeş” açıklamasını nasıl bulduğunu sordu ve Erdoğan “ağzından çıkanı kulağı duysun” demişti. Programın içindeyken, Erdoğan Akıncı’yı aradı. Aralarında şöyle konuşma geçmiş

Recep Erdoğan Akıncı’yı tebrik ettikten sonra, “analar hiçbir zaman analığı bırakmak istemez” demiş ve Akıncı’da “çocuklar büyümek ister” şeklinde cevap vermiş[kaynak]. Önemli olan kısmı ise;

Erdoğan: herhalde ilk ziyaretinizi Türkiye’ye yaparsınız.
Akıncı: davet olursa memnuniyetle.

Türkiye’nin Azerbaycan ve KKTC’ye davet beklemeden gittiklerini ilettikten sonra,
Erdoğan: bu geleneği bozmazsınız herhalde?
Akıncı: Bozmak diye bir şey yok. Mazbatamızı aldıktan sonra elbette Türkiye’ye ilk fırsatta ziyaretimizi gerçekleştireceğiz.

[kaynak]

Buradaki konuşmaya dikkat! Türkiye ile eşit statüde olma isteğini göstermiş. Çok ince bir mesaj. Haber Türk’te yaptığı konuşmadaysa, tabi ki geleceği; bizi Türkiye’den başka tanıyan ülke mi var dedi.

Rum Tarafı Kozu

Bu tartışma uluslararası alanda Türkiye-KKTC arasındaki ilişkiye ağır darbe vurur demiştim. Tabi ki Rumlar 2 Mayıs’ta Türkiye’den önce görüşme yapmak amacıyla “tek taraflı iyi niyet adımları” için görüşme yapmak istedi. Akıncı’da ustaca davranarak görüşme konusunda olumlu dedi ancak zamanı belirtmedi.

Burada diplomasi kavgası vardır. Rumlar ve Türkiye Cumhuriyeti Akıncı ile ilk önce görüşmek isteyecek. Bu, Türkiye’yi zora soktu. Akıncı’nın Türkiye’den önce Rumlar ile görüşmesi kabul edilemezdi. Ancak bizim Başbakanın veya bakanların Kıbrıs’a gitmesi de kabul edilemez, zaten anlamsız da olur. Ancak Türkiye, KKTC’nin koruyucu olduğunu göstermeli ve “diplomatik olarak”, bu ülke bizim dediğimizi ve isteklerimizi yapar mesajını dünyaya vermek istedi. Kardeş sözü bu yüzden Türkiye tarafında olumsuz karşılandı çünkü işler eşit iki devlete dönecekti.

Devir teslim törenine Bülent Arınç gitti. Çünkü Bülent Arınç AKP içinde en diplomatik insanlardan birisidir. Yumuşak söylemleri vardır. Çok iyi bir bürokrattır. Konuşmalar ve görüşmelerle olumlu mesajlar verildi[kaynak]. Ancak bu işin burada bitmeyeceğini düşünüyorum.

Bakalım önümüzdeki günlerde neler olacak.

Düzenleme:

Son Gelişme: İlk Ziyaret Türkiye’ye

“Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’ın daveti üzerine(!)”, 6 Mayıs’ta Mustafa Akıncı, Recep Erdoğan’ı ziyaret edecek.