Türkiye çok demokratik bir ülke olduğu için yüce dövlet hemen kadına şiddet ve kendi döneminde 10 kat artan suç sorununu çözecek bir plân hazırladı : MINECRAFT’I YASAKLAMAK! Artık tüm sorunlar çözülür, 2 sene içinde Norveç, Danimarka, Finlandiya gibi ülkelerden hemen sonra Türkiye gelir (hangi konuda bilmem ama gelir).

Diziler ve Filmlerde Şiddet Özentiliği

Yeşilçam filmleri neden bu kadar çok seviliyordu biliyor musunuz? Çünkü aşk, sevgi, iyilik, aile gibi kavramlar işleniyordu. Peki şimdi Sörvayvırdan Bu Tarz Benim’e, evlilik programlarından dizilere kadar ne var? Düşünün bakalım.

Tartışma, kavga, gürültü, bağırış, çağırış.

Ya birader ; Kuzey Güney’de kardeşler sevgili paylaşır, Aşkı Memnu’da yengeyle birlikte olunur, Kurtarlar Vadisi ve benzeri dizilerde silah gırla… Suçun ve şiddetin bu kadar artması süpriz mi?

Kan ve Sigara Buhulu Ancak Silah ve Kavga Serbest!

Her gün etrafımızda görebileceğimiz sigara, kan ve alkol yasakken; silah, kavga, tecavüz ve ensestin, kavga ve gürültünün bu kadar serbestçe dizilerde olması, tüm kamoyunun izlemesi için kumanda kadar uzakta olması fazlasıyla yanlıştır.

Halk, Çocuk Gibidir

Acıkan çocuğunuza her şeyi yiyebilirsin, ne yemek istiyorsun diye sorun. Alacağınız cevap sebzeli, zeytinyağlı yemek ve taze sıkılmış meyve suyu mu olur yoksa cips, kola, hazır yemek ürünleri mi?

Halkta böyledir. “Serbest piyasa” diye gaza gelip, her şeyi serbest bırakırsan; kendilerine yararlı programları değil, hoşlarına giden programları izler. İş sektörü ve yapımcılar mı? ECON101 yani Ekonomiye Giriş dersinde ilk ders bir şey söylemişti hocamız: ŞİRKETLERİN TEK AMACI, KÂRLARINI YÜKSELTMEKTİR! Yani “doğa için uyumlu” demelerinin bile altında, daha fazla ürün satmak vardır.

E Devlet Koruyor : Yaş Simgesi Falan Var

Çocuğu da koruyalım; sigara, alkol ve uyuşturucu harici her hangi bir şey diyelim?

Şiddeti Çözmenin Yolu Yasak Değildir

Siyaset Biliminde, bir devletin meşruluğu için; halkın otoriteyi “gönüllü” olarak kabul etmesi gerek. Gönüllü olarak kabul ettiğinde, devlet meşru olur ancak aşamaları vardır. Bu aşamayı bulmak için; sokaktaki polis ve asker miktarından yasakların uyulma oranına bakabiliriz.

Örneğin bir ülkenin sokaklarında polis yoksa, devlet meşruluğu yüksektir.
Polis varsa (yoğunluğa göre) meşruluk seviyesi düşer.
Asker sıkça görülüyorsa meşruluk %50’den azdır.
Her yerde barikat ve asker varsa, devlet meşruluğunu kaybetmiştir.

Ya da kolay yolu; eğer halk yasalara ve kurallara “gönüllü” olarak uyuyorsa, o ülkede devlet meşrudur. Ne yazık ki Eskişehir ve İstanbul başta olmak üzre bir çok şehirde sürücüler yaya geçidi, trafik ışıkları, sinyal ve tanıt(tabela) kurallara uymadığı gibi; emniyet kemeri bağlamaktan bile acizler. Bu da devletin meşruluğu yüksek değil demektir.

Bu tarz yasa ve kuralları “asker, polis ve silah gücü” ile değil, halkın gönüllü olarak kabul etmesi gerekir.

Bu açıklamadan yola çıkarsak: Minecraft, facebook, youtube, twitter hesapları gibi çeşitli siteleri, oyunları vs yasaklamak; devletin meşruluğuna darbe vuracaktır.

Meşruluk Kaybolursa Ne Olur?

Halk isyân çıkartır, ya devlet halkı bastırır ya da halk devlete karşı direnerek devrim başlatır.

Tabi ki Minecraft yasaklandı diye iç karışıklık çıkar demiyorum. Demek istediğim; bu tarz yasaklar devleti zor duruma sokacaktır.

Dahası televizyonlarda bu kadar saçmalık varken, devletin Minecraft’ı yasaklayarak şiddetin önüne geçeceğini sanması ÇOK BÜYÜK YANLIŞLIKTIR!

Kategori: Genel - Politika - Teknoloji