Andıç: Yazıyı yazdıktan sonra bazı öğretmenlerimle konuştum ve diğer hocalarla, hukukçularla konuşmaya devam edeceğim. Bahsettiğim şekilde bir örnek dünyada yok. Benim dediğim şekilde de olması mümkün değil. Zaten amacım, halkın yarısı kadınken; meclisin yarısını kadınlara ayırmaktı. Oylama sistemi ile bazı teknik detaylar var. Dediğim şekilde olması zor, ancak yarısının kadın olması zor değil. Bu konuda görüşmelerim devam edecek, eğer olurunu bulursam; ilgili yerlere müracat edebilirim yada liderlere ulaşabilirim.

Bu yazıyı sadece bir fikir olarak okuyun. Bu blogta “kişisel yorumum” olan her şey gibi; ben sadece fikir üretmeye çalışıyorum. Bunu gerçekleştirecek insanlar, uzmanlardır. Gerçekleştirilecek şekle sokabileceklerinden de eminim.

Şu an (9.12.’15), meclisteki kadın oranı partilere dağılımla şöyle;

AKP: % 10.72
HDP: % 40.67
CHP: % 16.41
MHP: % 7.5

(AKP 33, HDP 24, CHP 22, MHP 3)

Erkek ve kadın, bir topumun iki parçasıdır. Peki ülkeyi yönetirken neden bu şekilde adaletsizlik var? Bunu nasıl değiştirebiliriz?

2030’dan önce uzmanlarla görüşüp hazırlanacak bir projeyi daha şimdi veriyor. Kim bilir belki birileri görür ve Türkiye’deki bu sorun çözülür.

Bir Erkek Bir Kadın

Eskişehir’den örnek vereyim;

Eskişehir, mecliste 6 koltuk ile temsil ediyor. 2 tanesi kadın. Mecliste toplam 550 milletvekili var ve 82 tanesi kadın. Yani meclisin yüzde 14.9’u kadın. Bunu değiştirmek gerek.

Peki nasıl???

Aklıma gelen en “olabilecek” yol;

550 koltuklu meclisi 1100 koltuğa çıkartmak. Yani 2 katına. Eskişehir 6 milletvekili mi gönderecek? Artık 12 milletvekili gönderecek.

Partiler erkek ve kadın listeleri hazırlayacak. Yani Eskişehir, meclise 6 kadın 6 erkek milletvekili gönderecek. Buyrun size Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kadın-erkek eşitliği.

Sistem ve Yasalar?

İşin bu kısmını uzmanlar halledecek. Değişmesi gereken neyse meclis destek verecek.

Bir şeylere başlayacaksak, burası iyi noktadır. Erkekte eşit sayıda kadın ve erkeğin olması avantaj olacaktır. Daha fazla kadın demektir. Kadınların daha fazla olduğu siyaset alanında da “kavga, gürültü” daha az olacaktır.

**

Projenin uzmanlarla kararlaştırılmış haliyle 2030’da görüşmek üzere…

Kategori: Genel - Hayat - Politika