MacOs’un bende çok önemli bir yeri vardır ve bunun nedeni Steve Jobs ile ilgili değil. Steve Jobs’un hayatını incelerken öğrendiğim “Zen, Skeuomorphism, uçtan uca bütünlük…” ve dahası MacOs’u ilah gibi görmemi etkiledi ancak devamıda vardı.

Bu kadar sade, bu kadar “düşünülmüş” bir işletim sistemi… Her şey düzenli olmaya itiyor sizi. İşletim sistemi sizi eğitiyor. Bir iki resim yükleyeceğim tabi ki…

Maalesef Apple cihazında değil, Windows üzerinden VMWare ile sanal olarak kurdum (sıkıntısız diyebileceğim şekilde kullanıyorum). Maalesef, çünkü Türkiye’de MacBook fiyatları 4-5 bin liradan başlıyor. Öğrenci halimle almam imkansız. Peki ya normal insanlar???

Yüksek fiyatlandırma, bir makalaşma stratejisidir. Sınıf göstergesidir. Kaliteli olduğuna vurgudur (: Ancak benim gibi insanları durdurmaz, daha kötüsü bu şekilde kullanmama neden olur. Neyse ki Kıbrıs’tayım, korsan bir ülke.

Şimdi bir kaç resim koyup, bir şeyler anlatmak istiyorum.

**

macOs el capitan ekran görüntüsü

macOs el capitan ekran görüntüsü 2

macOs el capitan ekran görüntüsü 3

**

MacOs’un senelerdir en sevdiğim özelliklerini kısaca anlatayım;

1- Üst menü , programa göre değişiyor ancak menü olarak orada. Hem yenilikçi, hem gelenekselci. Windows’un başaramadığı bir şey.

2- Pencerelerin kenarındaki mükemmellik! Bakın hafif siyahtır, keskindir, arkaplan ile olan uyum ve ayrımı saatlerce izleyebilirim. Bu konuda bir fetişim var bile diyebilirim (:

MacOs tasarımı pencere

Pencerenin sadeliğine, kenarlarındaki siyahlaşmaya (css’de box-shadow ile yapılır), yuvarlanmış köşelere bakar mısınız…

3- Programı sürükleyip, programlar klasörüne bıraktığınızda programı kurmuş oluyorsunuz. Bu kadar kolay.

4- Sağ tık menüsü ve butonları.

5- MacOs’un verdiği hislere neden olan ufak bir ayrıntı: Finder içinde dizin (klasör) ve dosyaların üzerine geldiğinizde windows’ta olduğu gibi renk değişimi ve başka efektler olmaz. 5 yaşında birinin elinden çıkma tasarım gibi görünmez. Hemen çektiğim izletiyi vereyim: