Mavi Marmara olayını hatırlarsanız, gemilerimiz askerlerce basılmış ve insanlarımız öldürülmüştü. Türkiye ise “özür dileyin” demişti ve İsrail mallarını(!) boykot ediyordu. Coca Cola içmedik, Fanta falan içtik. Hatta kasa kasa kola alıp sokağa döktük! Biz böyle boykot ederiz…

Neyse, Rus tarafına baktığımızda istekleri yavaş yavaş ortaya çıktı: özür bekliyorlar. Bu sadece ilk adım! Devamıda var.

Kremlin açıkça söyledi, Erdoğan’ın görüşme talebinin kabul edilmesi için özür bekliyorlar[1]. Sadece buda değil. Rusya Başbakan Yardımcısı Gennadiy Onişenko şunları söyledi:

Türk ürünleri alanların, Türk ordusuna destek verir! ‘Aşan’ mağazalarından alınan her ürün ya da pazardan alınan Türk domatesi, çocuklarımızı hedef alacak yeni füzenin alınmasına katkı sunuyor. Yurttaşlarımız, bu füzenin parasının kendileri tarafından ödendiğini anlıyor. Ruslar, Türkiye’ye her yıl 287 milyon euro götürüyor.

**

Hatırlarsanız alınan her kola, İsrail ordusuna mermi diye söylüyordu bizimkiler. Sahi ya, coca cola boykotçuları hâlâ kola içmeye devam ediyor değil mi (:

Neyse…

Kremlin’in Amacı Türkiye’yi “Yola Getirmek”

Rus medyası sürekli olarak Rus silahlı gücünün propagandasını yapıyordu. Teknolojik cihazları falan fişman. Sovyetler dağılmış, 1991-2000’e kadar berbat dönem geçirmişler. Hatta öncesinde durgunluk falan var. Süpergüç olma yetilerini kaybetmişler…

Derken Putin geldi ve Rusya’yı topladı. Gerçekten topladı. Ekonomik ve siyasi olarak süpergüç mü tartışılır ancak askeri olarak kesinlikle süpergüç. E haliyle, “biz hâlâ süpergücüz” kompleksine giren Rusların gurur okşandı. Bu yüzden Putin’e destek %80’leri aştı… Üzerine Putin’in Batı’yı dize getirdiğine ilişkin proapgandalar… Uçaklar, füzeler, tanklar ile ilgili propaganda izletileri ve haberleri…

Derken Türkiye’nin attığı füze  tık diye Rus uçağını düşürdü. Üstelik pilot diyor ki [2] : “füzeyi görmediğimiz için karşı manevra yapamadık”. Ne demek bu biliyor musunuz? RUSYA VE PUTİN’İN KARİZMASI ÇİZİLDİ DEMEK!

Haliyle bunu düzeltmek için, bazı işler yapacaklar. Ancak hakkını yemiyelim; Putin’in eli bu hamleyle Suriye’de güçlendi (bknz : Düşürülen Uçak Rusya’ya Yaradı ve Suriye’de Eli Güçlendi ). Bu işi hemen topladılar ve güzel bir plan çizdiler (eğer bu iş kasıtlı değilse ve daha önceden plânlanmadıysa)…

***

Özür İlk Adım

İlişkiler er yada geç normalleşecek. Putin’in amacı, Türkiye’yi “doğru yola getirmek”. Batı’ya karşıda güçlenir. Diyorlar ki [3]; 1 Ocak’tan sonra vize geçerli olacak ancak Türkiye IŞİD’e destek vermekten vazgeçerse bu karar iptal edilir. Eğer bunu başarırlarsa, Batıya dönüp “bak Türkiye’yi yola getirdik, Suriye’yi IŞİD’den temizledik” gibi bir şey söyleyebilirler. Esad’ın dolayısıyla Rusya yanlısı iktidarın Suriye’de ağırlığı fazlalaşır.

Açıkçası bir kez geri adım atılırsa; özür dilenirse, denilenler yapılmaya başlanırsa devamında Rusya’nın sürekli olarak isteklerini sıralayacağını düşünüyorum. Bu yüzden düzgün açıklamalar yazılmalı. Örneğin, Türk işadamlarına yapılanlar için:

Türklere karşı yapılanlar karşılıksız kalmayacaktır, ancak Rus vatandaşları hiç merak etmesin Türk milleti olarak kimseyi böyle insanlık dışı hareketlerde bulunmadık ve bulunmayız!

Tarzında demeçler verilebilir. Yada “yapılmayacak olsa bile” şöyle demek verilebilir:

Boğazları Rus gemilerinin geçişine kapatmamız alınacak olan kararların arasında. Gerekli birimlerce üzerinde çalışılıyor. Olayın hukuki yönünü sorgulayanlara; Türk işadamlarına yapılanlar, kamyonlarımızın geçişine izin verilmemesi, uluslararası anlaşmalar ve iki ülke arasındaki anlaşmalara rağmen ürünlerin geri döndürülmesi ne kadar hukuka uygunsa Boğazlarla ilgili vereceğimiz kararlar o kadar hukuka uygundur. Çeşitli devletler hukuka uygunluk konusunda endişe ediyorsa, bir dahaki sefere başka ülkedeki angajman kurallarına özen gösterip devletin egemenliğini ihlal ederek sınır ihlali bulunmamalarını öneririz.

bknz : Rusların Yaptırımlarına Cevap Verilmeli : Boğazları Ruslara Kapatın!

**

Bakın anlaşılmayan kısım şu ; Türk-Rus savaşı çıkması demek; NATO’nun yani Almanya’dan Yunanistan’a, Amerika’dan İngiltere’ye kadar tüm NATO ülkelerinin (ki Rusya’nın dibinde olan ülkeler dahil) olaya müdahil olması demektir. Bknz NATO Anlaşması madde 4 [4]:

Taraflardan herhangi biri, Taraflardan birinin toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı ya da güvenliğinin tehdit edildiğini düşündüğü zaman, tüm Taraflar birlikte danışmalarda bulunacaklardır.

Şimdi Avrupa’ya karşı mesafeli duran, Rusya’ya yakınlaşan ve Türkiye’ye karşı düşmanlık besleyen Yunanistan’ın ekonomik kriz ile boğuşurken Türkiye’nin yanında Rusya’ya karşı savaşa girmek için can atacağını mı düşünüyorsunuz? Yada Fransa ve Almanya’nın? Yada Amerika’nın ??? Bunu engellemek için arayı yapmaya çalışacaklar. O yüzden sakin…

Rusya’nı etkisi doğalgaz ve askeri güçten büyüktür. Türkiye’ye karşı ekonomik yaptırımda bulunabilir ancak Batı’nın ekonomik yaptırım uyguladığı bir dönemde kendiside etkilenecektir. O yüzden müddet böyle kararlar verilebilir, değişik isteklerde bulunabilirler.

Dikkat etmek gerek, boyun eğmemek gerek. Bu iş çok yakında çözülmeye başlar.

Kategori: Genel - Hayat - Politika