KKTC Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2. tur sonuçları belli oldu. Adayların geçmişlerini ve düşüncelerini daha önce belirtmiştim (KKTC Seçim Sonuçları İkinci Tur Kesinleşti). Mustafa Akıncı, Rauf R. Denktaş, Mehmet Ali Talat ve Derviş Eroğlu’ndan sonra KKTC’nin 4. Cumhurbaşkanı oldu! %64,12 katılım oranı ile, Mustafa Akıncı %60,5 oy aldı [kaynak].

KKTC Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2. Tur seçim sonuçları Mustafa akıncı 4. Cumhurbaşkanı

Peki kampanyası nasıl ilerledi, neler yaptı ve neler yapacak? Söylemleri nedir? Türkiye ve Türkler hakkında ne düşünüyor? Hemen açıklayalım.

Kampanya süreci daha ilginç olduğu için önce oradan başlayayım.

Mustafa Akıncı’nın Seçim Süreci ve Kampanyası

Seçimi en başından beri takip ediyordum. Okuduğum bölümde hocalık yapan Kudret Özersay, mevcut Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Sibel Siber ve Mustafa Akıncı (ve 3 aday daha) arasında gerçekleşecekti. Önce çıkan 4 aday vardı. 7 senedir KKTC’deyim ve objektif olarak durumu değerlendirmeye çalıştım. 16 yaşımdan bu yana psikoloji, psikolojik savaş, propaganda, markalaşma, politika gibi alanlara ilgi duyduğum (ve uluslararası ilişkiler bölümü öğrencisi olduğum) için, sonuçları ve süreci merakla izledim.

Süreç boyunca Mustafa Akıncı’nın kampanyası belirgin bir biçimde öndeydi. Söylemleri, vidyoları, müzikleri, hazırladığı seçim bildirisi (ve kataloğu)… 4 adayın tanıtım vidyolarının olduğu bir vidyo hazırladım. Okulumuzda 6 bin yabancı öğrenci var, sınıfta izletildi. Nijerya’dan Hindistan’a, Türkiye’den Azerbaycan’a farklı farklı öğrenciler vardı ancak (neredeyse)hepsi Mustafa Akıncı’nın vidyosunu, seçim kataloğunu beğendi. Bende başından itibaren Akıncı diyordum ve kazandı.

Olumlu Söylemler

Başından beri olumlu söylemlerle ekran karşısına çıktı. İlk tur geçildiğinde, Derviş Eroğlu katılımın azlığını (%55) eleştirdi. Bazı suçlamalarda bulundu. Ancak Mustafa Akıncı daha o akşam, Kudret Özersay ve Sibel Siber ile konuşacağını ve herkesin Cumhurbaşkanı olacağını, tarafsız ve bağımsız olacağını söyledi. Sürekli olumlu söylemler içine girdi. Örnek vidyo:

 

Karalama Kampanyası

Hafta ortasında Mustafa Akıncı için karalama kampanyaları başlatıldı. Türkiye iktidarına şirin görünmek için (kurtarsınlar diye), Mustafa Akıncı’ya paralel denildi, Fethullah Gülen’in adamı denildi. Ardından Türkleri adadan gönderecek, gemilere tıkıp yollayacak denildi. Türk düşmanı denildi. Türkiye’yi sevmiyor denildi.

Ancak tecrübeli(!) kişi ve ekibinin bilmediği bir şeyi ben söyleyeyim ; böyle durumlarda iftira, karalama ve benzeri şeyler sizlere oy kazandırmaz, aksine kaybettirir. Kaybettirdi de. %55 olan katılım oranı %64,12’ye çıktı. Kararsız olanlar fikir değiştirip Akıncı’ya verdi.

Karalama kampanyasından önce %54-58 bekliyordum. Arasında gelecekti. Ancak bu karalama kampanyası, ekstradan 4-5 puan sağladı ve oylar %60’ı geçti.

İnce Detaylar

Hepsini anlatmayacağım. İncelediğim konular sitemde mevcut (aşşağıdaki önerilerde muhtemelen çıkacak). Ancak Mustafa Akıncı’nın kampanyasının minimalist, sadece (güzel bir şeydir, anlaşılır) olduğunu ve bunu gerçekten beğendiğimi eklemek istiyorum.

İnce detay ise; zeytin dalıdır. Hem barışı, hem Kıbrıs’ı ve Akdeniz bölgesini temsil eder, hem de Kıbrıs’ın bayrağını yani federasyonu. Çok zekice, çok akıllıca bir kampanya olmuş. Kim yaptıysa ellerine sağlık.

Gelecekte Ne Yapacak? Türkiye ile İlişkiler Nasıl Olacak?

Kıbrıs’ta her iki toplumun 2. tercihi olan (araştırmalarda ortaya çıktı), “iki bölgeli federasyon” yani tek devlet düşüncesini Mustafa Akıncı temsil ediyor ve destekliyor. Barışı destekliyor. Türkiye ile ilişkilerin artık “ana-yavru” değil, “kardeşlik” içinde olmasını destekliyor [kaynak].

Bir çocuk bile 30 yaşına geldiğinde evlenmek, kendi ailesini kurmak ister. Kıbrıs sorunu 1. Dünya Savaşı sırasına (hatta öncesine) dayanır. Ancak esas sorunlar (günümüzü şekillendiren) 1960 tarihinde kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti ile başlar. 1974’te Türkler Barış Harekatı düzenledi ve Kıbrıs Türkünü zulümden kurtardı. Ancak devamını getiremedik.

1983’te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’i kuruldu. Yani 32 sene önce. Artık başka bir “aile” ile birleşmek, kendi ailesini kurmak istiyor. Tabi ki serbest bırakmak ve hatta bizimde üzerimizden yük kalkması için destek olmak boynumuzun borcudur. Yıllardır Kıbrıs ve terör sorunlarıyla boğuşup duruyoruz. Çözüm ve rahatlamamız için çok güzel fırsat var önümüzde. KKTC, çözüme hiç olmadığı kadar yakın.

**

Kişisel Görüşüm

Bazı şüphelerim ve sıkıntılı görüdğüm konular olsa da KKTC için Mustafa Akıncı doğru seçimdir. Sıkıtnılarımda federasyon isteğinden kaynaklanır. Federasyon kurulduktan sonra yine büyük sıkıntılar çıkma ihtimalini öngörüyorum.

Çünkü Rumlar, Yunanlar, Ermeniler çocuklarını Türk düşmanı olarak yetiştirir. İlkokulda böyle başlar. Bunu tabi ki etkileri olacaktır. Ermeni soykırım yalanına beyan veren Avrupa Parlamentosu, Papa, Birleşmiş Milletler ne hikmetsE; bu düşmanca tavır konusunda da susuyor ve el altından destekliyor. Neyse…

Türkiye adanın Karpaz bölgesinde askeri üs kurmalıdır. Burada kurulacak füzeler, Ortadoğu’dan gelecek her türlü tehlikeyi engelleyecektir. Bunun dışında ada halkının isteklerini desteklemeliyiz.

Federasyon umarım 1974 öncesi olaylarını tekrardan yaşamamıza neden olmaz…

Hiç sanmıyorum da, neyse…