Düzenleme : Kazanan Mustafa Akıncı. Ayrıntılı bilgi için; KKTC’nin Yeni Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Oldu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bugün yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde YSK tarafından açıklanan sonuçlar şöyle:

KKTC 2015 Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları

Bu sonuçlara göre önümüzdeki hafta Pazar günü (26 Nisan) ikinci turda Derviş Eroğlu ve Mustafa Akıncı yarışacak. Eroğlu sağ kanattan, Mustafa Akıncı sol kanattan geliyor.

YSK Tarafından Açıklanan Diğer Bilgiler:

Toplam Sandık Sayısı :693
Toplam Seçmen Sayısı: 176.916
Açılan Sandık Sayısı: 693
Açılan Sandıklardaki Toplam Seçmen Sayısı: 176.916
Oy Kullanan Seçmen Sayısı: 110.298
Seçime Katılım Oranı: % 62.34

Mustafa Akıncı’nın Sibel Siber’i geçeceğini düşünüyordum. Ancak Kudret Hoca (Özersay) benim için süpriz oldu. %10-15 arasında beklerken %20’yi geçti. Anketlerde Özersay’a %5 gibi bir oran çıkıyorken, %20 kadar kararsız görünüyordu. Anlaşılan o ki; kararsızlar, seçimden umudunu tükenenler bir hayli fazla (%55 katılım var). Ancak KKTC halkı değişim istiyor. KKTC halkı partilerinden bağımsız karar verebiliyor.

***

İlk Açıklamalar

Derviş Eroğlu, “Önemli bir seçimin ilk turunu tamamladık. Kritik günlerin arifesindeyiz. Bu kritik süreci yönetebilirim. Sonuç alacak şekilde çalışarak sandığa gideceğiz, oy oranımı da artırarak kazanacağımı biliyorum” dedi[kaynak].

Mustafa Akıncı, “Sibel Siber ve Başbakanı ve Kudret Özersay’ı ziyaret ederek önümüzdeki süreçte bu ülkede yaşanacak olan başarının ortakları olmalarını önereceğim. Bu ülkenin tüm halkımızın zaferi olmalı. Ben bütün kampanya sürecinde “bağımsız ve tarafsız” bir cumhurbaşkanı sözü verdim bu sözümün bu akşam da arkasındayım. Bir hafta sonra halktan bu görevi devraldığımda önümüzdeki 5 yıl da bu sözümün arkasında olacağım. Bu ülkede dini dili rengi kökeni ne olursa olsun geleceği hep birlikte şekillendireceğiz…” şeklinde devam etti[kaynak].

Sibel Siber, “ikinci tura kalan adayları kutluyoruz. Kendilerine ikinci turda başarılar diliyoruz. Adayların dördü de yüzde 20 civarında, birbirine yakın oy aldı. İlk kez seçim sonucunu tahmin edemeyeceğimiz bir seçim olacağını, tahminciler söylüyordu. İkinci turun demokratik geçmesini ve kazanan adayın ülkemizi gerek içte, gerekse dışta en iyi şekilde temsil etmesini istiyoruz. Sonuçların halka hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Her iki adayı da kutluyorum” dedi [kaynak].

Kudret Özersay, “Bugün seçimde aldığı yaklaşık yüzde 20 civarındaki oyun; Kıbrıs Türk halkının yeni bir siyaset anlayışını benimsediğini kaydeden Özersay, “örgüt veya siyasi parti olmadan olmaz noktasına takılsaydık mevcut Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile CTP-BG adayı Sibel Siber’e yakın oy almazdık” dedi[kaynak].

***

Bölge Bölge Seçim Sonuçları

KKTC Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları Girne

 

KKTC Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları  Güzelyurt

 

KKTC Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları İskele KKTC Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları Lefkoşa

KKTC Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları Mağusa

Andıç: görüntüler haberkibris.com sitesindenden alınıp düzenlenmiştir.

***

Derviş Eroğlu Kimdir?

77 yaşında, 3 kez Başbakanlık, 1 kez Cumhurbaşkanlığı yapmıştır. En tecrübeli adaydır. Ulusal Birlik Partisi ve Demokrat Parti-Ulusal Güçler tarafından desteklenmektedir ve yaşı nedeniyle eleştirilmektedir.

Derviş Eroğlu seçim kitapçığı (pdf)

Mustafa Akıncı Kimdir?

Lefkoşa Türk Belediyesi’ni ilk seçimlerde kazanmış ve 14 sene kesintisiz Belediye Başkanlığı yaptı. Bir dönem Başbakan Yardımcılığı görevi de yapmıştır. Toplumcu Demokrasi Partisi tarafından desteklenmektedir.

Mustafa Akıncı seçim kitapçığı

***

Derviş Eroğlu’nun Hayatı

1938’de Gazimağusa’ya bağlı Ergazi Köyü’nde doğan Derviş Eroğlu, ilkokul tahsilini köy ilkokulunda, orta ve lise tahsilini Mağusa Namık Kemal Lisesi’nde tamamladı.

Dr. Eroğlu, 1963 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 5 yıl Mağusa Sancağı’na bağlı olarak hekimlik görevinde bulundu. Ankara Numune Hastanesi’nde yaptığı üroloji ihtisasının ardından yeniden adaya dönerek 1972-76 yılları arasında Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde üroloji uzmanı olarak çalıştı.1976 Genel seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Gazimağusa milletvekili seçilerek 1976-77’de Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Bakanlığı yaptı. 1977-1983 arası Ulusal Birlik Partisi Gazimağusa İlçe Başkanı oldu.1972-82 yılları arasında Gazimağusa Türk Kooperatif Bankası ve 16 yıl boyunca Mağusa Türk Gücü Yönetim Kurulu başkanlıklarında bulundu.

1983 yılında oluşturulan Kurucu Meclis’te, Kurucu Meclis üyeliği ile aynı yılın Aralık ayında Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanlığına getirildi. 1981, 1985, 1990, 1993, 1998 yıllarında yapılan Genel Seçimlerde Ulusal Birlik Partisi’nden Gazimağusa Milletvekilliği’ne seçildi. 1985 Genel seçimlerinden sonra Başbakanlık görevini üstlenen Eroğlu, 1993 Erken Genel Seçimlerine kadar görevine devam etti.ve 1993 Genel Seçimlerinden sonra 1 Ocak 1994- 16 Ağustos 1996 yılları arasında Ana Muhalefet Partisi’nin Genel Başkanı olarak çalışmalarını sürdürdü.

16 Ağustos 1996 tarihinden itibaren UBP-DP’nin, Koalisyon Hükümeti’ni kurmasıyla birlikte yeniden Başbakan olarak görev alan Eroğlu, 6 Aralık 1998 Genel Seçimlerinden sonra, 31 Aralık 1998 tarihinde UBP-TKP’nin kurduğu yeni Koalisyon Hükümeti’yle birlikte tekrar Başbakan oldu. Değişen UBP-DP Koalisyon Hükümeti’nde de Başbakan olarak görevine devam eden Eroğlu. 11 Dönem UBP Genel Başkanlığı yaptıktan sonra 29 Kasım 2008 tarihinde bir kez daha UBP Genel Başkanlığı’na seçildi. K.K.T.C.’de 19 Nisan 2009 tarihinde yapılan Erken Genel seçimlerinde 26 milletvekili ile salt çoğunluğun sağlanmasıyla 8’inci kez hükümeti kuran Derviş Eroğlu; 18 Nisan 2010 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı Seçimlerini ilk turdan kazandı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 3. Cumhurbaşkanı oldu. Cumhurbaşkanı Eroğlu, Meral hanımla evli olup, dört çocuk, 5 torun sahibidir.

[kaynak]

Mustafa Akıncı’nın Hayatı

1947
Mustafa Akıncı, 28 Aralık 1947 yılında Leymosun (Limasol)’da doğdu.

1973
Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi mezuniyetinden sonra Lefkoşa’ya yerleşti.

1975
Kıbrıs Türk Federe Devleti Kurucu Meclis’ine seçilerek görev yaptı.

1976
28 yaşında Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanlığı’na seçildi. Bu görevi 1976-1990 yılları arasında 14 yıl boyunca kesintisiz sürdürdü.

1978
LTB Başkanlığı sırasında Lefkoşa Rum Belediye Başkanı ile Lefkoşa Kanalizasyon Projesi ve Lefkoşa İmar Planı konularında uzlaşma sağlayarak bu projelerin işbirliği içinde hayata geçmesini sağladı. Bu çerçevede Lefkoşa İmar Planı 1989 yılında ‘Dünya Habitat Ödülü’ne, 2007 yılında ise Ağa Han (Aga Khan) Mimarlık ödülüne layık görüldü.
2003 yılında da Lefkoşa Rum Belediyesi eski Başkanı ile yaptıkları çalışmalardan ötürü ‘Europa Nostra Onur Ödülü’ne (Medal of Honour) layık
görüldü.

1983
Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nin kuruluşunda etkin rol üstlenerek birliğin ilk başkanlığını yaptı.

1987
1987 yılından 2001 yılına kadar Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) Genel Başkanlığı görevinde bulundu.

1993
1993 – 2009 yılları arasında KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde milletvekilliği görevini sürdürdü.

1999
1999 – 2001 döneminde Başbakan Yardımcılığı ve Turizm Bakanlığı görevini
üstlendi.

2003
Annan Planı döneminde oluşturulan Barış ve Demokrasi Hareketi’nin (BDH)
kurucularından olup, liderliğini üstlendi. Toplumcu Demokrasi Partisi
(TDP)’nin oluşumu ile birlikte başkanlık görevini devretti.
Oxford, Harvard ve Yale Üniversiteleri gibi dünyaca tanınmış akademik platformlar ile Chatham House gibi uluslararası forumlarda Kıbrıs konusuna ilişkin konferanslar verip panellere konuşmacı olarak katıldı.

2010
‘Belediye Başkanlığı’nda 14 Yıl’ isimli kitabı yayınlandı.
İyi derecede İngilizce bilen Mustafa Akıncı, evli, üç çocuk ve iki torun sahibidir.

[kaynak]