Öncelikle bunun POLİTİK BİR ADIM olduğunu düşünüyorum. Bulgaristan’da, Yunanistan’da gördük; İngilizleri takip ediyoruz, EURO sadece güçlü AB ülkeleri için bir avantaj. Bu adımın ekonomik bir adım olduğunu “kesinlikle” düşünmüyorum.

Kıbrıs Türklerine Hareket Alanı Bırakın

Haritada Kıbrıs’ın yerini gösteremeyecek varlıkların, Kıbrıs üzerinden milliyetçilik yapmasını oldum olası saçma bulurum. Hatta Kıbrıs Türk’üne karşı ağır hakaretler ve küçümsemeler söz konusudur. Bundan bıkan halkın attığı adımları, Türkiye Türkleri daha sert eleştirmekte. Örneğin Sözcü haberindeki yorumlara bakabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’ın ne durumda olduğunu, 8 senedir görüyorum. Bir tepki var. Kuzey Kıbrıs, Güney’den geri kalmış. Bu geri kalmaya rağmen, Türklerin “paralarını biz veriyoruz” söylemleri tüy dikiyor. İnsanları kazanmıyorsunuz, kaybediyorsunuz. Ülke içindeki takındığınız kin, nefret, öfke dolu tutumlar yüzünden Ortadoğu’da güç kaybetmekle kalmadık, Kıbrıs’ta da kaybediyoruz HABERİNİZ OLSUN!

**

Öte yandan her halkın kendi geleceğini belirleme özgürlüğü vardır. Kıbrıs halkına seçimi bırakın. Geleceklerini seçsinler. İster Türkiye’yle birlikte, ister Türkiyesiz bir gelecekleri olabilir. Kıbrıs halkının kararıdır.

Türkiye’nin Dikkat Etmesi Gereken Nokta

Kıbrıs’ın bizim için stratejik önemide vardır. Limanı olan bir toprak istiyorum, askeri üs. Türkiye’nin iki amacı olmalı:

1- Anlaşmalarda Kıbrıs Türk’ünün çıkarlarını koruyacak şekilde pazarlık etmek,
2- Kıbrıs’ta Türk askeri için “limanı olan” bir üs.

Kıbrıs Türkiye İçin Bir Sorun

At gözlüklerini ve duygusal davranışları bir kenara bırakıp mantık ile olaya yaklaşırsak; Kıbrıs uluslararası alanda ve ekonomik alanda bizim için bir sorundur. Kıbrıs’a gücümüz yetmedi, düzgün bir yer haline getiremedik. Dahası düzgün yatırımla işimize yarar bir hale sokup, ada halkınıda kazanabilecekken; her şeyi kaybettik. Üzerine ekonomik bir yük geldi.

Terör ve Kıbrıs’a harcanan paralarla (birde hem kaçak hem israf olan saray var), daha güzel işler yapılabilirdi. Bunlar, akıllıca davranmamanın sonuçlarıdır.

Rumlarla birleşmek mi istiyorlar? Bırakın birleşsinler.
EURO bölgesine girmek mi istiyorlar? Bırakın girsinler.
Türkiye’den kopmak mı istiyorlar? Bırakın kopsunlar.
Türkiye, adada üs sahibi olduğu sürece sorun yok.
Rumlar, Yunanlar ve Ermeniler küçüklükten itibaren Türk düşmanlığıyla yetişir.
Eninde sonunda adada karışıklık çıkacak. Öngörüm bu yönde.
Böyle bir durumda Türkiye’nin adaya ne asker göndermesine ne de para harcamasına izin vermem.
Birleşecekleri Rumlar, kabul ettikleri AB gerekeni yapsın.
1974’ten önce BM, ABD, İngilizler ne yaptıysa ortada; yine onlar kurtarsın.
Bulgaristan’da yapıldığı gibi “isteyenleri” Türkiye’ye alırız. Üssümüzle mutlu mesut yaşarız.
Her uluslararası görüşmede Kıbrıs sorunu önümüzde konmaz.
Her sene bütçeyi Kıbrıs’ı düşünerek plânlamayız.
Oradaki üs ile Ortadoğu’ya ve Doğu Akdeniz’e elimiz kolumuz yeter.
Herkes mutlu olur!
Bu işi gurur meselesi yapmaya gerek yok kardeşim.