Türkiye’deki bir kaç seçimde bu tarz analizlerim olmuştu, ancak Türkiye’deki kırsal kesim işin içine girdiğinde işler değişiyor. Sadece “popülerlik” kavramını vurgulamıştım orada.

Ancak Kıbrıs, Türkiye’ye göre daha demokratik ve Kıbrıs’ta yaşayanlar Türkiye’ye göre daha fazla internetten haberdar. Bakalım sonuçlar nasıl.

Kısaca

Rastgele seçtiğim 9 Nisan gününe ait fotoğrafların, adayların sayfasındaki durumları :

Derviş Eroğlu : 67 beğeni / 4 paylaşım
Kudret Özersay : 195 beğeni / 21 paylaşım
Mustafa Akıncı : 614 beğeni / 49 paylaşım
Sibel Siber : 248 beğeni / 35 paylaşım

***

Ekleme:

17.4.2015 tarihinde 00.30’da adayların facebook sayfalarındaki 10 saat önce paylaştıkları “tek resim” durumları şöyle:

Derviş Eroğlu : 91 beğeni / 13 paylaşım
Kudret Özersay : 273 beğeni / 27 paylaşım
Mustafa Akıncı : 237 beğeni / 22 paylaşım
Sibel Siber : 105 beğeni / 4 paylaşım.

Bitti mi? Hayır. Sayfa beğeni sayılarına bakalım. Benim gibi insanların hepsini takip etmek için beğendiğini göz önünde bulunduralım.

Derviş Eroğlu, Kudret Özersay, Mustafa Akıncı ve Sibel Siber'in sosyal medya kullanım analizi

 

Kişisel Görüşüm

2001’den bu yana bilgisayar programlama ile uğraştım, bilgisayar mühendisliğinde bir kaç sene devam ettim; 10’a yakın site açtım ve bunların çoğunun tasarım ve kodlaması bana aitti. Psikolojik savaş, propaganda ve markalaşma gibi konularda da geçmişim vardır. Buna göre değerlendirecek olursam;

Profesyonel kullanım

Youtube kanallarında bir şey dikkatimi çekti. Sırasıyla:

Derviş Eroğlu : youtube.com/channel/UCB4eHNO126a7bG7luYLO4Zw
Kudret Özersay : youtube.com/channel/UCtrRUJ1GUCtrJHD9HCLtLfw
Mustafa Akıncı :  youtube.com/user/mustafaakinci1
Sibel Siber : youtube.com/channel/UCZBtm8G3wc6GdaxH38mLNdw

Yukarıda dikkatinizi çeken bir şey var mı? Altını kalın çizdiğim, Mustafa Akıncı’nın youtube linkine bakın. Bu ince bir şeydir. Site adresleri yani url, özel olarak alınmış. Aynısını facebook, twitter, instagram için bakalım:

Facebook
Derviş Eroğlu : facebook.com/eroglu2015
Kudret Özersay : facebook.com/kudretozersay1
Mustafa Akıncı : facebook.com/MustafaAkinci2015
Sibel Siber : facebook.com/sibelsiber2015

Instagram (url aynı zamanda kullanıcı adı)
Derviş Eroğlu : instagram.com/derviseroglu
Kudret Özersay : instagram.com/kudretozersay2015
Mustafa Akıncı : instagram.com/mustafa.akinci
Sibel Siber : instagram.com/sibelsiber

Twitter (url aynı zamanda kullanıcı adı)
Derviş Eroğlu : twitter.com/DervisEroglu
Kudret Özersay : twitter.com/KudretOzersay
Mustafa Akıncı : twitter.com/MustafaAkinci_1
Sibel Siber : twitter.com/SibelSiber2015

***

Youtube hariç, Sibel Siber’in her alanda “sibersiber2015” kullandığı ve bunun gayet açık olduğu görülüyor. Sibel Siber kendini tanıtmak ve algı yaratmak için sosyal medyayı fazlasıyla kullanmaya çalışıyor. Gönderilerinde bunu güzelce başarabilecek potansiyel var.  Sitesinin kullanımı da fazlasıyla kolay.

Mustafa Akıncı’nın sosyal medyadaki “minimalist” yaklaşımını sevdim. İçeriği anlaşılır, gönderileri ve sitesi gayet sade (minimalist).

Derviş Eroğlu’nun sitesini biraz karmaşık buldum. Fazla bilgi var. Recep Erdoğan’ın sitesine benzettim. Youtube konusunda biraz geri kalsa da facebook, twitter ve instagram kullanımı konusunda diğer adaylardan “genel olarak” daha üstün.

Kudret Özersay, tweet sayısında fazlasıyla arayı açmış, youtube’daki uzun süreli vidyolarda görüşlerini yeterince ifade edebilmiştir. Yine de kısa bir kaç vidyo ile seçmeni daha iyi etkileyebileceğini düşünüyorum. Sitesi için ne çok iyi ne çok kötü diyebilirim.

Fakat hiçbirinde Mustafa Akıncı’daki (websitesi ve) sosyal medya  hesapları arası uyumunu yeterince göremedim.

**

Gönderi Sayısı

Günümüzde gazete sahipleri ile dost olmana, “tanıdıkların” olmasına falan gerek yok. Facebook, twitter, instagram gibi araçları “organize ve eş zamanlı” olarak kullanıp, farklı bir bilinç yaratabilirsin. Instagram’da Derviş Eroğlu hariç diğer adayların gönderileri 100’ü bile geçememiş. O kadar resim silmeme ve 2. hesabım olmasına rağmen instagram’da 400 küsür gönderim var.

Bu tür kampanyalarda fotoğraf makinasını kullanbilen birisiyle gidilen her yerde yüzlerce fotoğraf çekilmeli ve içinden en vurucu fotoğraflar paylaşılmalı ve orta şeker bile olsa, bir grafiker tarafından yazı ve çeşitli süslemelerle instagram ve facebook’tan paylaşılmalıdır.

Televizyon kanallarında söylenecek sözleri, yine bu görseller üzerine ekleyerek, eş zamanlı bir propaganda aracı gibi kullanılabilir.

iPhone ile çekeceğiniz bir vidyo bile çekimi bilen birisi tarafından profesyonel bir vidyoymuş gibi bir izlenim yaratılabilir. Youtube’u kullanarak farklı içerikler yüklenebilir.

Türkiye’ye bakarak, çok geride, çok yavan kaldığını düşünüyorum. Obama’nın kampanyalarını çok yakından takip ettim ve nasıl kullandıklarını biliyorum. Kıbrıs gibi bilinçli bir yerde daha büyük şeyleri hak ediyorlar!

Beğeni ve takipçi sayıları parayla arttırabildiğinden yanıltıcıdır.

Sonuç Olarak

Eğer markalaşma, propaganda, psikoloji gibi konularda bir şey öğrendiysem; sosyal medyada Mustafa Akıncı’nın ve Sibel Siber’in daha etkileyici olduğunu söyleyebilirim.

19 Nisan’da göreceğiz.

Websiteleri

Derviş Eroğlu (kapanmış)

Kudret Özersay

Mustafa Akıncı

Sibel Siber (kapanmış)