Bir süre önce Kılıçdaroğlu danışmanlarını yenilemişti [1] [2] [3]. Eskilerinden ne hayır gördü ki? Diyeceğim.

Devamı gelecek tabi ki; sermayedar birisinden duymuştum haberlerde çıkmadan, yani kapitalist diyebiliriz. Adam demişti ki “işe yaramaz yeni danışmanları”. Yok dedim, vardır bir bildiği ama bu yeni “sert”(!) imajıyla işler değişti.

Önce önüne yatma, sonra “kansız olmaz” çıkışları. CNN Türkteydi sanırım bir programda sert olacağını söylemişti zaten de burada bir sıkıntı var. Erdoğan gibi sertleşti. Peki sertlik konusunda Erdoğan’dan daha iyi olabilecek mi?

Hatta sorularımı şöyle sıralayayım:

  1. Erdoğan’dan daha sert olabilecek mi?
  2. Türkiye’de herkes patlayacak bomba gibiyken sertliğe gerek var mıydı?
  3. Kemal Kılıçdaroğlu’nun karakteriyle uyuşmayan bu sertliği hangi akıllı(!) danışman verdi?
  4. Amaç sadece gündem oluşturmak mı? Yoksa bir şeyleri çözmek mi?
  5. CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu olarak “marka değerini arttırma” reklamları yapmak varken, bu tarz şeylerin peşinde koşmak ne kadar sağlıklı?

 

Marka Öze Uygun İnşa Edilmeli!

Kemal Kılıçdaroğlu bir bürokrat. Hesap adamı, adımları hesaplı gider ve gelen emirle mevcut durumu çözme karmaşasını sakinlikle çözer. Kişiliği sakin… Haliyle sert bir kampanya yürütmek, millet bazında uyumsuz görünecek ve millet bunu hissedecek. Daha da önemlisi bir ürün gibi satılmasından çok, ülke sorunlarını çözmeye odaklanmaları gerekmekte. Yani sertlik yaramaz. CIKKK!!

 

CHP’nin Sorunu

Gördüğüm kadarıyla başa kim gelirse gelsin, CHP içinde köşe başlarını tutan dinazorlar mevcut ve bu insanlar temizlenmeli. Çünkü partiyi bunlar yönetiyor. Ardından CHP içinde bir birlik ve dayanışma sağlanmalı. Olmadığı ortada. Bunun için bir şey yapmak yerine Kılıçdaroğlu’na sertlik katmaya çalışmak nasıl bir aklın eseri!!! Neyse…

CHP içi düzeltilmeli. “Adamcılık”, parti içindeki her kademeye sinmiş durumda. Bütün bunlar temizlenmeli. Gençlik kollarından Genel Merkeze kadar!

 

Reklam

Seçim öncesi 3-5 ay çalışma yerine, seçimden hemen sonra planlı şekilde çalışmalara başlanmalı ve amaç CHP’NİN MARKA DEĞERİNİ ARTTIRMAK olmalıdır. Örneğin “Apple Switchers” reklamı yani değiştirenler reklamı gibi başka partiden CHP’ye oy verenler temalı reklam yapılabilir. Neden CHP’ye oy veriyorlar onları anlatırlar…

Ayrıca CHP’nin bir parti değil, yaşam biçimi olduğu vurgulanan başka bir reklam serisi yapılabilirdi. Ancak yooo…. Kılıçdaroğlu’nu daha sertleştirdiler. Neden? Amaç ne? Ne kadar sertleşebilir ki? Erdoğan gibi asla.

Eğer Erdoğan gibi sertleşemeyecekse hatta seçilen konuda (burada sertlik) Erdoğandan “kat kat daha iyi” olamayacaksa, neden çalışma var?

Kemal Kılıçdaroğlu; Erdoğan’dan daha efendi, daha akıllı, daha demokrat, daha işçi ve emekçi yanlısı, daha her kesimi kucaklayan vs vs vs… Haliyle bunlara yönelmek varken ne yaptılar? SERTLİK!

 

Olurda bunu okursa “sertleşelim” diyen danışmanı: kafana kuş sıçsın emi! AKP’nin en büyük rakibini ne hallere düşürdünüz. Hatta Meral Akşener olurda parti başına geçerse; CHP, uzun süre sonra MHP’nin ardında kalacak. Rezillik! Çünkü bir çok CHP’li Meral Akşener’e yeşil ışık yakıyor.

Sola yanaşalım derken, esas taban olan 6 ilkecileri kaybediyorsunuz. Size oy verme nedenleri sadece AKP’nin en büyük rakibi olmanız.

Bence algı yönetimi ve markalaşma konularına eğilmek ve reklam kampanyaları ile bir şeyleri düzeltmek gerek.