İnsanlar Türkiye’de kolayca “kalıplaştırıldığı” için, yazıma şöyle başlamak istiyorum;

7 senedir Kıbrıs’ta yaşayan, mevcut durumun Kıbrıs’taki zorluk ve bir çok alanda gelişmemişlik yaratmasını elimden geldiğince anlatmaya çalışan biriyim. Hattâ Kıbrıs’ın yerini haritada gösteremeyecek adamlara Kıbrıs’ın haklı olduğu konuları savunmaya çalışan biriyim…

KIBRIS SORUNU! Bir çok kişinin kolayca geçmişi unuttuğu, Türkiye’nin Kıbrıs Türklerini suçladığı olaylar…

Kıbrıs, Bülent Ecevit’in ölüm yıl dönümünü unuttu! Söyleyeceklerim var ama birlikte doğrulayalım.

**

Bülent Ecevit, 5 Kasım 2006’da gözlerini yumdu. Yani dün, Bülent Ecevit’in ölüm yıl dönümü idi. Bekledim…

Mustafa Akıncı’nın instagram hesabına baktım, facebook hesabına baktım… Bir sürü gelişmeyi hemen oradan paylaşırlardı. Bir şey bulamadım. Dedim belki ekibi kontrol ediyordur, gözünden kaçmıştır ancak Twitter hesabını kendisi yönetiyor olabilir, orayada baktım. KIBRIS TÜRK’ÜNÜN LİDERİ SESSİZDİ.

Ecevit’in ölüm yıl dönümünde, kayıp şahıslar ile ilgili mesajlar paylaşılmış…

**

Kıbrıs’taki ana partiler CTP-BG, UBP ve muhalefet DP-UG, TDP’dir. Site ve facebook sayfalarına baktım. Yok.

CTP (websitesi), UBP, DP-UG, TDP, YOKKK YOK YOK!

Eski CB Derviş Eroğlu’nun facebook hesabı (ki tanıtım izletisine “uyum” derken Erdoğan’ı eklemeyi biliyorlar), orada da yoktu…

Sabır dedim,

KKTC Cumhurbaşkanlığı‘na baktım. YOK. Kıbrıs Türklerinin şu anki lideri olduğunu hatırlatayım…

Başbakanlık sitesine bakayım dedim bir hışımla. Olur mu? Orada da yok.

Yahu dedim hadi başbakanlık falan iç işleri de, Cumhurbaşkanlığında olması gerekirdi. Orada yok, olmuştur unutmuşlardır ne kadar profesyonel ekip olsada. Dışişleri’ne bakayım dedim. Malum Türkiye, dışişleri falan…

Dışişleri websitesinde de yok.

**

Kıbrıs Ecevit’i Unutmuş

Türkiye Cumhuriyeti’nin durumu yoktu. Yıllarca hangi hükümet gelirse gelsin bütçe ayırdı ve “ihtiyaç olursa” Kıbrıs Türk’üne yardım etmek için çıkartma gemilerinden silahlara bir çok projeye para aktarıldı. Paraşütçüler eğitildi, tanklar alındı.

TMT eğitildi, gizli gizli silah gönderildi. Rumlar darbe yaptıktan sonra, Kıbrıs Türk’ünü katliam için harekat başlattıklarında karşılarında TMT’yi gördüler. Şaşırdılar. TMT direndi. Ancak Kıbrıs Türk’üne karşı bir çok katliam yapıldı. Adanın %3’üne sıkıştırdılar.

Turgut Özakman’ın Çılgın Türkler Kıbrıs kitabında hepsi güzelce ve kabaca yazılmış.

Örneğin Kanlı Noel!

Kıbrıs Kanlı Noel

Sadece burada 364 Kıbrıs Türk’ü öldü!

Rumlar, adadaki Kıbrıs Türklerini temizlemek için senelerce gizliden gizliye İngiltere’ye gönderdi. Ancak gözü dönen bir takım gruplar çok yavaş olduğunu düşünüp darbe yaptı ve katliam için kolları sıvadı. Çoluk, çocuk, hamile, kadın olması önemli değildi! Hepsi bu adadan temizlenmeliydi.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti her şeyi göze aldı, Karaoğlan gözünü kararttı! Zaten Amerika ile işler sıkıntılıydı, ambargoyu göze aldı ve operasyona başladı. Ambargo geldi. Sonradan katliamına göz yumacağımız Kaddafi, bize benzin sağladı.

Ecevit’in gözünü karartmasıyla Kıbrıs’ta katliamlar durdu.

Evet sonrasında Kıbrıs çok zorluk yaşadı. Üretim yok, tanıyan ülke yok, Türkiye’den sürekli “hainler, Rumlar” gibi nefret ifadeleri….

Her şey Kıbrıs için çok zordu değil mi?? Sadece Kıbrıs için…

Türkiye’nin Kıbrıs Acısı

1974’ten sonra işler iyice kızıştı. Zaten haşhaş yüzünden ambargo gelmek üzereydi, Kıbrıs olayı tüy dikti. Türk milleti artık tüpü, yağı kuyruk ve karneyle alıyordu. Şerefimiz kurtuldu, Türkler namusunu korudu, Kıbrıs Türk’ünün canı korundu. Ancak zorluk çektik. Olsun, Kıbrıs Türk’ü rahatla uyuyacaktı.

Ya sonra?

Kıbrıs olayı her zaman karşımıza çıktı. AB sürecinde, uluslararası alanlarda… Sürekli Türkiye’ye karşı baskı vardı…

Türkiye senelerce Kıbrıs için bütçe ayırdı,
Ambargoyu göze aldı,
Mehmetçiğini adaya yolladı,
Öncesinde silah yolladı,
TMT’yi eğitti,
Sonrasında para yolladı,
Yetmedi belki ama elinden geldiğince destek çıktı,
Uluslararası alanda KIBRIS TÜRK’ÜNÜ SAVUNAN TEK DEVLETTİ!

Türkiye, Kıbrıs olayı yüzünden zorluk çekti… Anlaşılan bu Kıbrıs Türk’ü için yeterli değildi…

Tam Barış sürecindeler ve “aman bozulmasın” diye mi nedendir bilinmez; Türkiye’nin zor durumda kalacağını bilmesine rağmen kanlı katliamları durdurmak için gözünü karartan Ecevit’i anmak için 2 cümlelik yazı bile yazmamışlar!!!

Yeni Koruyucu Melekleriniz Hayırlı Olsun

Anlaşılan AB, BM, İngiltere’ye çok güveniyorsunuz. Rumlara güveniyorsunuz. EURO’ya geçişler, birliktelikler… Hatta bu uğurda Ecevit’i göz ardı edecek kadar güveniyorsunuz… O halde hayırlı uğurlu olsun, çoktan kararınızı vermişsiniz. Recep Erdoğan’ın da Kıbrıs’ı elden çıkartarak önüne bakacağını tahmin etme zor değil.

Rumlar, Yunanlılar, Ermeniler; küçüklükten itibaren Türk düşmanı ile yetişir. Kıbrıs Türklerine Rum okullarındaki Türk tarihini nasıl işlediklerini anlatmama gerek yok sanırım.

Barıştan çok umutlusunuz. Barış her zaman iyidir. Ancak TARİHİNİ, KÜLTÜRÜNÜ, DİLİNİ, KİMLİĞİNİ REDDETMEYİ KABUL EDEREK BARIŞ YAPILMAZ!

Rumların Türk düşmanlığını göz önünde bulundurursak, barıştan sonraki süreçte her şeyin güzel gideceğini ancak fazla geçmeden işlerin gerileceğini öngörmek yanlış olmasa gerek. O zaman BM, AB, İngiltere, Rumlar, Yunanlar sizi kollar BELKİ.

***

Türkiye Cumhuriyeti devletine söylüyorum; olası bir durumda ikinci Kıbrıs Barış Harekatı yapmak saçmalık olacaktır. Bulgaristan’daki gibi isteyeni Türkiye’ye alırsın, olur biter. Her şeyi riske ederek, oraya başka bir harekat yapmak yanlış ötesi olacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin yapması gereken, adanın bir kısmında liman oluşturacak şekilde Türk askeri için toprağı “antlaşmayla” kazanmaktır. Tamamen stratejik. Hepsi bu.

**

Kıbrıs Türk’ü geleceğine karar vermekte özgürdür. Seçimi kendileri yaptı. Sonuçlarına da kendileri katlanmalılar.

andıç: küfürlü yoruma, hakarete izin verilmeyecektir. Kıbrıs Türk’ünün seçimine saygı duyulmalıdır. Dediğim gibi, sonuçlarına da kendileri katlanacaklar. TC devleti elini sürmemelidir.