Farklı kampanyaların organizasyonunda yer alan iki kişiyle konuştum, olayın 2. tura kalacağını düşünüyorlar. Belirsiz olduğunu söylüyorlar, son an’a kadar belli olmaz deselerde ben belli olduğunu düşünüyorum.

Derviş Eroğlu ve Sibel Siber 2. tura kalabilir. Ancak Derviş Eroğlu’na yaşından dolayı yükleniyorlar (77 yaşında). Derviş Eroğlu’na oy vereceklerin bir çoğu, Eroğlu olmasaydı Kudret Özersay’a oy verirdim diyor (maalesef Türkiye’deki oylar bölünmesin tarzında zihniyet burada da var). Güvendiğiniz, inandığınız lidere oy verin. Neyse..

Mustafa Akıncı 2. tura kalabilir. Kalırsa CTP cephesinde işler karışacak. İkinci turda Mustafa Akıncı’nın kazanması ihtimalini düşünenler var. Bana göre mi? Çok büyük bir propaganda dönüyor.

Sol parti üzerinde ilginç propagandalar dönüyor ve bunlar bana tanıdık! Bu propagandalara baktığımda, işlerin riskli olduğunu görüyorum (propagandayı kim çıkartıyorsa). Diyeceğim o ki, gerçekten ilginç ve ortada bir seçim var.

Kıbrıs Seçmeni

170 bin seçmen var, 2013’te 120 bin oy kullanıldı ve 4 parti meclise girdi. Bu yüzden 120 bin oyu etkilemek gerek. Eğer sandığa gitmeyen 50 bin kişiyi ikna edebilen olursa, büyük avantaj sağlayacak.

Kıbrıs, başta Türkiye olmak üzere bir çok ülkeye demokrasi dersi verecek bir yerdir. Bu yüzden anketlerde 4. görünen Kudret Hoca’nın bile şansı büyük. Bu anketlerinde “yine propaganda amaçlı” yapıldığını düşünürsek….

**

Mustafa Akıncı’nın Sibel Siber’den daha fazla oy alma olasılığı düşündürüyor beni. Eroğlu – Akıncı çekişmesi çok uzakta değil.

2. turda görüşmek üzere….