Bilgi çarptırması (yada İngilizce özentilerinin diliyle dezenformasyon) karmaşa durumlarında oldukça fazladır.

Karmaşa durumlarında, bizde olduğu gibi devlet yetkilileri düzgün bilgi vermiyorsa; haberlerde özgürlük yoksa, bilgi ve haberler geliyor ancak halk bunlara güvenmiyorsa çok ilginç duyumlar olabiliyor.

Gerek Gezi Parkı, gerek Soma faciasında, gerek Dağlıca baskınında sosyal medyada gördüğüm üzere; fazlasıyla farklı söylemler geliyor. İnsanları yönlendirme amaçlı yanıltıcı bilgiler veriliyor. Gerek devlet, gerek devlet karşıyı (yani olayı destekleyici yada karşı çıkan şekilde).

Şehit sayısında ortaya çıktı. Bazıları 70 gibi rakamlarken, 400 diyenler gördüm. Devlet açıklama yapmadıkça, insanlar bir şeyler paylaşmaya başladı. Bunlar tehlikelidir.

11 Bordo Bereli 100 terörist öldürdü efsanesi

Hepsi bitti derken, Bordo Berelilerin söylemi çıktı… Bordo Bereliler telsizleri kapatıp, Irak’a girmiş ve 79 terörist öldürmüş. Bordo Berelilerimize güvenim tam, böyle bir operasyonun yapılması süpriz olmaz. Ancak Süleyman Şah ve benzeri operasyonları bile abartarak anlatan yandaş medya vs, böyle bir propaganda malzemesini sabahtan akşama kadar yayınlardı. Haber ajanslarında yok, maşallah mahalledeki teyzelerimiz bile duymuş.

Bordo Bereliler emirleri almasın diye(!) telsizleri kapatıyor ve intikam için Irak’a sınır ötesi operasyon yapıyor(!!) ve 79 terörist öldürüp bilmem kaç tanesini sağ getiriyor. Yok canım, elleri değmişken Barzaniyi korkuttular, Suriye’yi kolaçan ettiler, türbede dua ettiler, Libya’ya gideceklerdi de vazgeçtiler.

1- (!) : Bordo Bereliler direkt Genel Kurmay’a bağlı olması gereken. Yani özel bir birim ancak telsiz kapatma? O kadar özgür olamazlar. Askeriyede öyle kafalarına göre takılayım, buraya uğrayayım, şurada terör vurayım yok. Olsa zaten önlerinde terörist varken “aman  dokunmayın” gibi emirler gelmezdi. Adamlar vurur, sonra bildirirdi.

2- (!!) : 11 tane sanırım Bordo Bereliler. Kuzey Irak’a gidiyorlar. Hadi sınırdışı operasyonda tezkereyi falan geçtim, izni geçtim (1983-2010 arası sadece 88 sınır ötesi operasyon oldu [1]), bu adamlar canlı yakaladıkları teröristleri nasıl geçirdiler?

düzeltme 

OLAYIN ASLI:

Bugün haberlere düştü. 160 Bordo Bereli, yerlerini belirlemiş. Hava saldırısı yapılmış ve teröristler öldürülmüş. Direkt çatışmaya girmemişler [kaynak]. Yani 11 kişi gidip, bizzat çatışıp 100 kişiyi etkisiz hale getirmemişler. Sakin dostlar, her şeye direkt atlamayın.

Ekleme:

Eskişehir’de Ülkücüler Tarafından Dövülen Kürt İşçi Yalanı

Önce resimler:

Eskişehir'de ülkücüler tarafından dövülen Kürt işçi yalanı Eskişehir'de ülkücüler tarafından dövülen Kürt işçi yalanı

 

Bordo Bereli ne kadar yanlı haber, efsane yaratmaysa; bu hem Eskişehir halkını karalama, hem ülkücüleri karalama (ülkücü değilim, savunmuyorum), hem de Kürt kökenli olmanın ne kadar zor olduğunu(!) gösteren bir haber.

Resme dikkat!

Arkada palmiye ağacı var. Eskişehir, ayazdır, İç Anadolu’dadır. Ankara gibi iklimi vardır. Palmiye ne ayak?
Eskişehir merkezde olsa, polis ilgilenir. Kıyafete bakarsanız, polis üniformasından çok uzakta.
Kırsalda desek, jandarma ilgilenir; bu kamuflaj havacılarda olabilir de Jandarma’nın böyle bir kamuflajı yok.
Başka bir yerde, tabelaların Arapça olduğu söyleniyordu ancak yüksek çözünürlükte bir resim bulamadım.
Dahası hiçbir haberde geçmiyor.
Yerel habere baktım, yine bulamadım. EEE ???

SALLAMAYIN!
Bu günlerde bir şeye inanacaksanız; haberlere, devlet görevlilerine, yerel medyaya bakın. Boşa sallamayın.

**

Karmaşa Anlarında Geri Çekilin ve Her Söylenene İnanmayın

Desteklemek yada saygınlığını azaltmak için bir sürü kişi, bir sürü şey söyleyecek; efsaneler yaratılacak. Psikolojik savaş ve propaganda için gayet iyi. Milletin aklını karıştırmak için iyi.

Zaten devleti ve orduyu seven, olumlu şeylere; sevmeyen ise karşıt gönderilere inanacak. Yinede psikolojik savaş. Aman, böyle şeyleri efsaneleştirmeyin.

Buradaki olay Bordo Berelilerimiz değil. Özel Kuvvetlere güvenim tam. Sınır ötesi operasyon yapıp bir çok grubu yerle bir edebilir. Ancak bu bahsedilen olayda gerçeklik payı yoktur. Haber ajansları, devlet görevlileri haricinde söylenilenlere aldırmayın diyemem, ancak körü körüne inanmayın. Kitleleri fazlasıyla yönlendirebilirler.

Sakinlik. Mevsimlik işçilere, Türk bayrağına saygılı azınlıklara zarar vermeden. Yardım için Mehmetçik Vakfı’na bağış yapın. İçinizdeki siniri atamıyorsanız, askerliğe başvuru yapın. Ancak sakinlik ve duygular kadar beyni dinlemek gerek.

Zor günler. Ben dahil herkesin siniri tepesinde. Ancak sakin olmamız şart.

**

Şehitlerimize:

Yeriniz uçmağ olsun!