Günlerinde bir şeyleri kutlamanın zoraki olduğunu düşünüyorum. Örneğin sevgiline 14 Şubat’ta çiçek, böcek, hediye götürmek yerine; normal günde aklına geldiği için götürmenin daha değerli olduğunu düşünüyorum.

AMMA, Kadınlar Günü fazlasıyla önemli. 8 Mart 1857’de başlayan bir olay. Aynı işi yaptıkları halde, erkeklerden yarı yarıya az maaş alan kadınlar greve gidiyor ve daha iyi şartlar istiyor.

DAHA DA ÖZET: eşitlik ve adalet istiyor. Polisler olayları bastırmaya çalışıyor, olaylar şiddetleniyor ve bu sırada “nasılsa” yangın çıkıyor. 129 kadın ölüyor.

**

İşte 1857’de başlayan eşitlik, özgürlük ve adalet mücadelesi büyüdü; güçlenerek arttı, dünyaya yayıldı.Bende destekliyorum.

Kadın cesur olmalı,
Bilgili olmalı,
Kültürlü olmalı,
Tek başına ayaklarının üzerinde durabilmeli,
Görsel değil; içsel çekiciliği olmalı!

Erkekleri eğitirseniz, bir kaç nesil bilgilenir. Fakat kadınları eğitirseniz; insanlık bilgilenir.

ETRAFIMIZDAKİ HER ŞEY, kadınların eseridir. Tüm çocukları kadınlar doğurmuştur, kadınlar yetiştirmiştir (tabi ki erkeklerde yardımcı oldu). Fakat çocuk-anne arasındaki ilişki farklıdır.

**

Kadınları eğitelim,
Mücadelelerinde erkekler olarak destekleyelim,
Cesur olsunlar,
Önlerini açalım.

Çünkü kadınları eğitirsen, dünyayı geliştirirsin; insanlığı ilerletirsin, yarınları garanti altına alırsın.

Başta annem, anneannem, öğretmenlerim olmak üzere; bütün kadınların kadınlar gününü kutluyorum, ve daha iyi bir gelecek için verdikleri mücadelede tek başına olmadıklarını belirtmek istiyorum.