Çalışanlar, Recep Erdoğan’ın Kaçak Sarayını anlatmış[kaynak]. Size, Türkiye Cumhuriyetine olan yükünü anlatacağım. Başta belirtmek istiyorum evet bir Cumhurbaşkanlığı konutu gereklidir (Başbakanlık konutu gerçekten acizdi). Fakat bu kadar büyük, bu kadar gereksiz olmak zorunda mıydı?

Çalışanların anlattığından yola çıkarsak:

En az 2.000 oda, 66 toplantı salonu….
Beyaz Sarayın 11 kat büyüğü…
Elektrik gideri (aylık) 1,2 milyon lira.
3.000 personel

3.000 personeli 1.000 lira maaş ile çarpsan (en düşükte tutuyorum!) : 3 milyon tl.
Sarayın aylık personel ve elektrik gideri 4,2 milyon tl en az!
Temizlik, yemek vs hizmetleriyle hiç değilse aylık 5,5-6 milyon gider.
1-2 milyona okul yaptırırsın.
Eminim ufak çaplı mahalle sağlık merkezini 4 milyon kadara yaptırırsın.

Kaçak Saray Maliyeti

Kapılarının bile 100.000’in üzerinde olduğunu söylüyorlar [kaynak].

**

Yapın yapın!

Orası Atatürk Orman Çiftliği’nin arazisi. Saray kaçak, fazla gösterişli. Halkın parası saraya, “çerez parası” olan arabalara, uçaklara ve yandaşların lüks hayatına aktı. Ancak bunun hesabı sorulur.

Kaçak Saray’ı gazi ve şehit ailelerinin, kimsesiz çocukların kaldığı bir yer haline dönüştüreceğim. Atatürk orayı halka bırakmıştı, yine halk kalacak! Yaptığınız bütün lüksten halk yararlanacak!

Eee Recep Erdoğan, Osmanlı’nın yaptığı yanlışı yaptın; lüks içinde yaşamaya devam ettin. Senin de batışın Osmanlı gibi olacak.

**

Dipçe : böyle milyonları bazıları için çerez, çıtır parası olabilir ancak gerçek halk adamları bütün hepsini plânlar ve önemser.

Cumhuriyetin 90 senede yaptığı maden, liman, demir yolu, devlet kurumu (Telekom, Sarar vs) AKP döneminde “yabancılara” satıldı ve bu paralar oldukça kötü kullanıldı. İş istihdamı oluşturmayacak şeyler yapıldı. Bunun acısını ileride Türkiye çekecek!

Cumhuriyetin ilk yıllarında binbir güçlükle kurulan her şeyi kin ve nefret uğrunda “yabancılara” satan bu zihniyette bunun hesabını verecek!

Onlar konuşur, AKP yapar demişlerdi. Doğrusu şöyle olacak : CHP yapar, AKP satar!

Kategori: Ekonomi - Genel - Hayat - Politika