Malum şahıs her hafta muhtarlara ne anlatıyor bilmiyorum ancak bugün Başkanlık sistemini anlatıyordu. Rol modeli Putin’in ülkesi Rusya, Amerika ve Fransa gibi ülkeleri örnek gösterip “Başkanlık ve Yarı Başkanlık” diyordu.

Soruyorum Sana!

Ne yaptığından habersiz zat, soruyorum sana; parlamenter sisteme sahip Almanya, İsveç, Norveç, Birleşik Krallık, Japonya gibi ülkelerin yapamadığı neyi yapacaksın Türkiye Başkanlık sistemine geçerse?

Olayın sistemde değil; eğitim, spor, sanat, bilim ve teknoloji yatırımlarında olduğunu ne zaman anlayacaksın? Kadının kahkaha attığında, hükümetin başı heykeli ucube olarak görse bile yıktırtmadığında, kadına şiddetin %1400 artmayıp azaldığında, sebze ve meyvelerin yerli üretimle üretildiğinde; sanat, spor, özgürlük, adalet kavramları geliştiğinde her şeyin güzel olacağını ne zaman anlayacaksın?

Karşılaştırdığın Amerika ve Rusya’ya Bak Birde Dön Kendi Ülkenin Cürmüne Bak

Amerika haritası dünya haritası

 

Rusya haritası dünya haritası

Türkiye haritası dünya haritası

***

İmam Hatipte Öğretmezler

Parlamenter sistem merkezi hükümettir, merkezden yönetilir. İmam Hatipte öğretmezler ancak siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümlerinde öğretiyorlar; toprak büyüklüğü yüzünden merkezi yönetimde güçlülük çekilecek, bu yüzden bölgesel yönetim yani federasyon sistemine geçiş yaptı bu “AMERİKA ve RUSYA”.

Sorun Sistem Değil Zihniyet

Sorun sistem değildir! Medyayı kontrol etmeye çalışan, yargıya kendini denetletmeyen, hakim ve savcılara “siyasi kararlar” verilmesi için zorbalık yapan bir zihniyettir sorun. Demokrasinin ve parlamenter sistemin temelinde kuvvetlerin birbirini kontrol etmesi yatar. Özgürlük yatar, ifade özgürlüğü yatar, basın özgürlüğü yatar…

Her şeyi engelle, Cumhuriyetin gerekliliklerini yerine getirme, sonra “bu sistemle buraya kadar”. Buraya kadar ama sana buraya kadar. YETER ARTIK!

Büyük Ülkeler

Ülkelerin büyüklüğü bana göre ekonomisiyle değil; insana, hayvana, doğaya verdiği değerle ölçülür. Bu yüzden İsveç, Norveç, Danimarka, Hollanda, Belçika gibi ülkeler örnek alınmalıdır. HEPSİ PARLAMENTER SİSTEM!

Ancak sizin zihniyetiniz yol, su, elektrik, para üzerinden siyaset yapar ve beklenti oluşturur. Bu yüzden

GDP yani Gayri Safi Milli Hasıla konusunda en iyi 10 ülkeye bakalım;

ABD
Çin
Japonya
Almanya
Fransa
Birleşik Krallık
Brezilya
İtalya
Rusya
Hindistan
Kanada

Kaç tanesi parlamenter sistem ? 11 tanesinden koyu olan 6 tanesi.Elimiz değmişken Türkiye’ye kadar hepsini listeleyelim

Avusturalya
İspanya
Güney Kore
Meksika
Endonezya
Hollanda

İlk 17 bu şekilde, ardından Türkiye geliyor. 9 tanesi parlamenter.

İstenilen Şey Belli : SULTANLIK!

Olay demokrasi, Başkanlık vs değil. Her şeyin kendi kontrolünde olmasını isteyen ilginç bir adam, bütün ülkenin geleceğinle oynuyor. Liberal ekonominin dibine vurup; ülke kaynaklarını yabancılara pazarlıyor, AVM’ler ile halkın parasının yurtdışına gitmesini sağlıyor ve bütün bunları yaparken ne kadınlar, ne işçiler, ne de emekçileri umursamıyor.

Böylesine gözü dönmüşlük içinde tek dert, Cumhurbaşkanlığı ile uzak kaldığı yönetim ve kontrol makamını “gücünü kaybetmeden” kazanabilmek. Bu seçimlerde ne olursa olsun 400’ü bulamayacaksın. HDP girmese bile! Sonra gücünü yitireceksin yavaş yavaş.

Her şey bittiğinde de, yargılanacaksın!