Dış görünüşle kafayı bozmuş bir toplumuz. Dış görünüşün önemini gerek evrim sürecinden gerekse tasarımdan biliyorum. Fit olmak, kendine bakmak demektir, kendine bakmak disiplindir, düzendir. Bu noktaya kadar doğru. Ancak minimalist düşünceye göre: görünüş, aynı zamanda işlevdir! Yani görünüş, karakter ve düşüncelerin bir parçasını yansıtmalı.

Sağlıklı olmak ve görünüşümüz için spora gidiyoruz, giysileri özenle seçiyoruz, saçımıza ve sakalımıza / makyajımıza dikkat ediyoruz. Peki “İÇ”? Kültür, bilgi, cesaret? Özgüveni getiren şeyler?

Özgüveni olan bir insan, çevresine bunu yansıtır. İçi boş, dışı hoş olan diğer insanlardan ayırt edilecek şekilde. Buna rağmen bir şeyler eksik olabilir.

 

Sevgi ve İradenizi Güçlendirin

Spor yaptınız dış, bilgi ve tecrübeyle de içiniz güzelleşti. Hepsi bu mu? Peki sevgi ve irade?

Sevgi

Dışarıda hayvan sevgisi olmayan, doğa sevgisi olmayan insanlar; sevgi ve aşktan bahsediyor. Nasıl? Sevgi böyle bir şey değil ki. Sevgi ya vardır ya yoktur. Ya hayvanı, doğayı, insanı severseniz yada sevmezsiniz. Ben köpek seviyorum ama kedi sevmiyorum, kedi seviyorum ama köpek sevmiyorum gibi sözler söyleyen var.

Anlamakta güçlük çekiyorum. Kediyi, köpeği, kuşu, kaplumbağayı, tavşanı, kuzuyu, ineği… hepsini seviyorum (hamam böceği hariç, acayip tiksiniyorum). Yani nasıl olur da sevgiyi bölebilirsiniz? Sevgi insan, doğa, hayvan, güneş, resim, müzik diye ayrılmaz! İlgi alanları vardır, daha çok sevdiğiniz şeyler vardır; ancak sevgi ya vardır ya yoktur!

sevgi

Hayvan sahibi olanların, sokak hayvanlarını tekmelediğini biliyorum. Sadece yanına gelmesin diye. Bu nasıl mümkün olabilir?

Her sabah sevgiyle uyanın. Sevin. Sokak hayvanlarını sevin, elinizden geldiğince onlara yardım edin. Güzel bir çiçeğin yanından geçip gitmeyin, durun ve bakın. Doğanın bu mükemmelliğe teslim olun. Sevmeyi öğrenin. İçinizde sevgi varsa, diğer kötü duygulara yer olmaz. Yada kötülük varsa, sevgi olmaz.

İkisi bir olmaz. Ya biri, ya diğeri vardır.

İradenizi Güçlendirin

Glüten alerjim nedeniyle unlu ürünler yiyemiyorum. Ekmek, makarna, künefe, adana dürüm vs. Genelde insanlar “su içmeden yaşıyorum” demişim gibi tepki veriyor. Ben yapamam diyorlar. Neyi sağlıklı yaşama mı?

Ancak abur cubura, sağlıksız yaşama o kadar alışmışsınız ki, hayatınızdan çıkarttığınızda ne olacak düşüncesi bile korkutuyor. Patates, pilav, mısır unu vs, et, meyve ve sebze yiyiyorum. Çok mu zor? Aksine sağlıklı.

Sonra düşündüm, insanlar iradesiz. Glüten olayı çıkmadan önce 1,5 ay kadar vejetaryen besleniyordum. Evet kurban bayramında et yiyemiyorum, bir hayvanı kesilirken göreyim, sonraki 2 hafta içim almıyor, et yiyemiyorum. Fakat bununla ilgisi yoktu. Dedim ki irademi güçlendireceğim. O aralar bir şey olmuş ve etten soğumuş olabilirim. 1,5 ay böyle yaşadım. Glüten çıkınca mecburen bırakıp, glüten diyetine başladım.

Uzun süredir abur cubur yemiyorum, onun yerine fındık, kuru üzüm, fındık gibi şeyler yiyiyorum. Maden suyu içiyorum. Saçma sapan şeylerden uzaklaştm, hayatımı “sadeleştirdim”.

**

İradeyi güçlendirmek bu kadar zor mu? Zararlı olan, size hiçbir katkısı olmayan şeylerden uzaklaşmak bu kadar mı imkânsız? Yoksa kafanızda mı büyütüyorsunuz bir düşünün.

Minimalizm Nedir ve Nasıl Minimalist Olunur? (Hayatın Her An’ında)

Üstte bağlantısını verdiğim konu, bütün bunu çok güzel şekildeanlatıyor.

Bugünden İtibaren Değişimi Başlatın

Sevin, sevgi dolu olun. İnsanlara böyle yaklaşın, emin olun karşılığını da aynı şekilde alacaksınız. Sürekli bağırıp çağıran, huzursuzluk yaratan, kavga çıkaran birileriyseniz karşılığı tabi ki farklı olur.

İradenizi güçlendirin. Sorunlu yiyeceklerden, gereksiz işlerden kendinizi uzaklaştırın. MİNİMALİZMİ hayatınıza katın.

Küpe olan bir sözü, yengemin köyünde hayatı boyunca çiftçilik yapmış Remzi Amca (amuca) söyledi:

Disiplin temelden gelir.

Temele inip, bir şeyleri değiştirelim. Sadece dışı değil, bilgi ve tecrübeyi değil; bakış açımızı ve irademizide geliştirelim. Hayat daha da güzelleşecek.

 

Bir dönem sabah 6’da kalkmış, akşam 11’de yatmıştım. Bir kaç ay böyle devam etti ve gerçekten hayata bakışımı değiştirdi. Daha mutlu oldum, daha huzurlu oldum. Yemek saatlerimi bile düzene aldım. İnsanlarla aranızdaki ilişki bile değişiyor. Kesinlikle öneriyorum, kendiniz için bir şeyler yapın.

Kategori: Genel - Hayat