Arkadaşlar maalesef 26 yıllık ömrümde, özellikle son 4-5 yılda 2 gün önce yaşadığımıza benzer şeyleri bolca yaşadık.
Gerek terör saldırıları, terörün şehre inmesi,
gerek Gezi Parkı olayları,
gerek bombalanma olayları ve yaşadığımız tiyatral darbe girişimi.

11-12 yaşlarımdan bu yana bilgisayarda programlama ile uğraşıyorum ve 16 yaşımdan bu yana psikolojik savaş ve propaganda, politika gibi konularla ilgileniyorum. Bilgisayar mühendisliğini yarıda bırakıp uluslararası ilişkiler bölümüne gittiğimde senelerimi boşuna bilgisayar mühendisliğine verdiğimi düşünmüştüm. Fakat özellikle son yılları göz önüne aldığımda, geleceğim için mükemmel bir adım attığımı fark ettim.

Sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle her alanda olduğu gibi politika, psikolojik savaş ve propaganda alanlarında da bir yeni bir  bölge açıldı. Sosyal medya üzerinden yıllardır takip ettiğim ve öğrendiklerim şunu gösterdi ki; bu tür kargaşa anlarında çeşitli gruplar bilgi çarpıtması ve algı yönetimi amacıyla doğru ve yanlış yüzlerce, binlerce mesaj paylaşıyor. Ben bile ara ara bu tarz yanlış bilgileri paylaşabiliyorum.

En güvendiğimiz, en yakın bulduğumuz insanlar ve sayfalar bu tarz hatalar yapabilir hatta yıllardır bilinçli olarak böyle çıkarlar peşinde koşabilir.

Bir görsel bulup, altına farklı mesajlar yazıldığını ve görselin Türkiye’den bile olmadığını bir çok kez gördüm. Haliyle istismara bu kadar açık bir alanda, tüm toplum  bu kadar diken üzerinde ve duygusal açıdan birikmişken bir sürü insan devlet ve millet konusunda insanları bir yöne çekmeye çalışacak.

**

2 gündür elimden geldiğince doğru haber paylaşmaya ve yanlışlıkları düzeltmeye çalıştım. Biraz yorgun olduğum ve beyinen yorulduğum için dinlenme ihtiyacı hissediyorum.

Paylaştığınız şeyleri doğrulamadan paylaşmayın. Bununla ilgili bazı şeyleri blogumda paylaşdım, alttaki bağlantıları vereceğim.

Bu kimsenin hatası değil. Terör örgütlerinden partilerin gençlik kollarına, istihbarat servislerinden devletin kurumlarına kadar bir çok birim ve topluluk, örgütlü ve profesyonel şekilde çalışarak insanları kendi istedikleri gibi yönlendirmeye çalışıyor.

Her okuduğunuza, her gördüğünüze inanmayın. Paylaşacağınız şeyleri lütfen doğrulayarak, hiç değilse google’da görsellerden aratıp, twitter’da anahtar kelimeleri aratıp kişilerin gerçek olup olmadığına dikkat ederek paylaşın.

Unutmayın ki, en güvendiğiniz haberler ve doğruluğuna kesin olarak inandığınız görüntüler bile çarpıtılabilir. Bu işe duygusal, politik açıdan yaklaşmayın. Hatanızı ve yanıldığınızı kabul edin. Çünkü bir çok yabancı istihbarat servisinden terör örgütlerine, devlet kurumlarından siyasal partilerin gençlik kollarına kadar bir çok birim ve topluluk ÖRGÜTLÜ bir şekilde sizlere bazı haberlerin ve görüntülerin gerçek olduğuna inandırmaya çalışıyor.

Propaganda, psikolojik savaş ve algı yönetiminin en temeli;
belirli mesajı veren paylaşımları defalarca, defalarca ve defalarca paylaşmaktır. Aynı mesajı veren bir çok paylaşım yapılacak. Birisi çürütülse, diğeri ortaya çıkacak. Hepsini çürütemezsiniz çünkü propagandanın amacı çok fazla mesajı, bir çok kez yaymaktır ve temelde aynı mesajı taşır (asker kötü, halk kötü, devlet iyi, halk iyi gibi çeşitli mesajlar vardır temelinde).

İnsanın doğasında da aynı şeyi bir çok kez ve farklı kişilerden duyduğunda inanmak yatar.

LÜTFEN DİKKATLİ OLUN!

**

BAĞLANTILAR

1) 15 Temmuz Tiyatral Darbede Algı Operasyonları

2) Kargaşa Anında Bilgi Çarpıtmalarına Dikkat

3) Doğuda Yapılan Operasyonlar ve Terör Örgütünün Algı Yönetimi

4) Psikolojik Savaş ve Algı Yönetimi – Gezi Parkı Süreci

5) 3 Adımda Psikolojik Savaş ve Algı Yönetimi – Naziler Örneği

6) Politikada Algı Yönetimi

7) Eskişehir’de Dövülen Kürt İşçi Yalanı