Merak etmeyin başında içerik uyarısı (spoiler) vermeyeceğim. Başlıktan sonra olacak.

Saçları ağırlaşmış bir Frank Underwood görüyoruz. Şaşırdım. Gerçekten şaşırdım. Bilerek beyazlaştırılmış.

Normalde bir dizi, hele hele bu şekilde politik bir dizi 4. sezona girdiğinde güzel bir şeyler beklemem. Borgen’in 3. sezonunda işler karıştı. Kalite her sezonda düştü. House of Cards içinde kalite her sezonda düştü diyebilirdik.

TA Kİ 4. SEZONA KADAR!

İlk kez House of Cards izlediğimde, ilk sezonun ilk bölümünü izlediğimde; görüntüler beni cezbetmişti. Farklılığı vardı. Frank Underwood’un seyirciyle konuşması, derken politik olaylar birbiri ardına geldi. Hatta öyle ki 1. sezonu yeniden izlediğimde olayların nasıl ince şekilde kurgulandığını ve “ince düşünülerek” işlendiğini gördüm.

İkinci sezonda güzeldi. Fakat hiçbir sezon, ilk sezon gibi olamaz demiştim. Yeni bir şeyle tanışmıştım, yeni bir kültür ki çekiminden senasyosuna kadar her şey bir kültürdür House of Cards’ın.

Fakat 4. sezon yok mu… Oyunculuklar, olayların sürükleyiciliği, gerçekmiş gibi dizinin izlerken içine çekmesi…

Bunda bütün bölümlerin bir anda verilmesi büyük etken olabilir. Soluksuz geçen 2 gün ardından diziyi bitirdim. Daha olayları sindiremedim. KESİNLİKLE tekrar izleyeceğim. Muhtemelen yazın boş olduğum bir zaman sıfırdan başlayıp tüm sezonları izleyeceğim. Ancak 4. sezon eşsiz. 4. sezon inanılmaz.

Ben beğendim. Her boku kötüleme ekibi ekşisözlük ve diğer yerlerde neler yazar bilmem. Zaten bir şeyi bütün insanlığa beğendirmenin imkânı yok. Fakat uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi bölümünde öğrenci olarak, senelerdir politikayla yakından ilgilenen biri olarak fazlasıyla güzel diyorum.

**

Hee içindeki A.B.D. propagandası yada bazı vurgulara, bolca gösterilen Samsung vs gibi reklamlara değinmeyeceğim. Haliyle bu adamlarda para kazanmak zorunda. Ülke olarak “ne iyi ülkeyiz, işte Hollywood kanıtlıyor” gibi bir tavrı var.

4. Sezon bomba gibi… Hâlâ izlememiş olan varsa izlesin. İzledim, ağzımın suyu aktı ama 1 sene ne yapacağım diyen varsa ve Borgen‘i izlememişse o’nu da izlesin.

Dahası için Politik Dizi ve Film Önerileri

**

“Savaştayız”

Frank Underwood we are at war - House of Cards

House of Cards 4. Sezon İçerik Uyarısı (Spoiler)

Bu noktadan sonra,

içeriğini bilmek istemeyenler,

kesinlikle yazıyı tek etmeli,

hatta blogtaki Politika bölümünde neler var inceleyebilir.

Şimdi izninizle,

İÇERİKTEN BAHSEDELİM!

**

**

Bilerek boşluklu yazdım, gözlerine çarpmasın diye. Şimdi benim gibi filme gitmeden önce hakkındaki her şeyi, her yorumu öğrenmeyi sevenlerle başbaşa kaldıysak…

Geçen sezon bittiğinde, Claire Başkanlık için yarışacak demiştim. Ancak aralarını düzelttiler ve Başkan-Başkan yardımcısı olarak yarışmaya başladılar. Tabi bu sırada çok gerilim, çekişme vardı. Gidiş gelişler. Frank Underwood’un bu kısmını özlemiyor muyuz, bu kısmını sevmiyor muyuz? Krizler ve kurtulmak için yaptığı ayak oyunlar.

Hoş ilginçtir bir katil, diktatör, aşırı bir uç. Normal hayatta karşımızda böyle örnekler var, böyle bir örneği YAŞIYORUZ. Onları sevmiyorken, televizyonda böyle şeylerin, yani keskin uçların daha çekici gelmesi, farklı gelmesi ne ilginçtir? Neyse…

Claire Underwood’a hayranlıkla mı bakıyorum yoksa nefret mi ediyorum çözemedim. Yani ikisi tam zıt duygular gibi, ancak hiçte öyle değil. Yinede istediğini alma yoluna, cesaretine, bağımsızlığına hastayız… He yengemiz olur o ayrı.

**

Öte yandan Stamper’ın bu sezonda kafayı yeme derecesindeki bunalımlarını görüyoruz.

Seth… Yavşaklık yaptı da, iyi kurtuldu, iyi kurtardı.

**

Aslında konuşacak çok şey var. Ancak her şeyi anlatmam.

Bu sezonun esas bombası; NE YAPARSAN YAP, DOĞRULARDAN KAÇAMAZSIN!

Yargılanacaksın reyiz. Doğrular bir şekilde yolunu bulur. Frank Underwood, kıçını kurtarmak için kaos yaratma peşinde. Allah allah, hiç öyle bir tanıdık yok çevremizde ne ilginç… Fakat çember daralıyor (yanlış anlamayın Frank Underwood için).

Bir yandan yargılanmasını istiyorum, bir yandan lan bu dizide biterse, 1 sene dişimizi sıkıp neyi izleyeceğiz? Başka politik dizi yok, ne izleyeceğiz diye düşünmekten kendimi alamıyorum.

**

4. Sezon bomba gibi… Hâlâ izlememiş olan varsa izlesin. İzledim, ağzımın suyu aktı ama 1 sene ne yapacağım diyen varsa ve Borgen‘i izlememişse o’nu da izlesin.

Dahası için Politik Dizi ve Film Önerileri