Türk milletinin en büyük sorunu nedir? Tek kelime: SAYGI!

Trafikte, alışverişte, lokantada, tatilde, bilet sırasında… Aklınıza gelebilecek her yerde saygısızlığı görebilirsiniz. Milletimizin, başkalarına saygısı yok. Bencillik kendini aştı gidiyor. Başkalarının hakkına, hukukuna saygımız yok; hukuk kavramına zaten saygımız yok! Saygıyı, baba yanında sigara içmemek sanıyoruz. Fakat ahlâk konusunda çöküntüdeyiz.

Toplum, bir arada yaşayan canlılar demektir. İnsanlar üzerine düşünsenizde, canlıların bir arada olmasıdır. Toplum, ağaçlardır, hayvanlardır, insanlardır. Hiçbirisine saygımız yok. Para vererek toprak satın alıyoruz, aldığımız toprak üzerinde ve altında yaşayan her türlü canlıya saygısızca davranıyoruz. Kendimizden başka hiçbir canlıyı düşünmüyoruz.

İşte bu, toplumun çökmeye başladığı noktadır.

Kurallar Düzen İçin Gereklidir

Trafiğe bakıyorum; sinyal vermeyenler, makas atanlar, herkes sırada beklerken kendini uyanık sanarak kırmızıda geçenler… Ne ararsanız var. Kurallar, toplumda düzen ve birlik yaratmak için vardır. Kuralların ve saygının olmadığı bir toplumda, kaos vardır, anarşi vardır, ilkel yaşam vardır. Güçlü olan ayakta kalır, zayıflara yer yoktur. Konu güç ise, hepinizden güçlü birileri var. O zaman ölmeniz mi gerekiyor?

Makas atan bu gerizekalı kardeşim düşünmüyor ki, yanından geçerken birisinin kaza yapmasına neden olabilir. O arabada hamile kadın olabilir, bebek olabilir, yaşlı olabilir. Hepsini geçtim, insanlar var ve insanlar ölebilir.

Trafik ışıklarında bekleyen aptal yaratık bilmiyor ki; bir gün yeşilde geçerken, minibüsün biri arabasını biçip, bütün ailesini öldürebilir.

Saygı! TÜM CANLILARA!

Sevgiliniz, sizin köleniz değildir. Kişisel hakları vardır, kişisel alanı vardır. Ağaçlar ve ormanlar, bilinçsizce kesip ev dikeceğiniz, AVM yapacağınız strateji oyunu değildir! Çocuklarımızın, torunlarımızın ve diğer insanların yaşamını sürdürebilecekleri düzeni sağlayan önemli canlılardır. Sokak hayvanları ve diğer hayvanlar, sen daha buralarda yokken, düzeni sağlayan; senin daha iyi beslenmeni ve daha iyi nefes almanı sağlayan, öldükten sonra o iğrenç bedenini parçalara ayıran sistemin parçasıdır. Senden daha değerlidir. TÜM CANLILARA SAYGI GÖSTERMEK ZORUNDASIN!

Bizi Uygarlıktan Ayıran En Büyük Sorun Budur

Ne türbanlıya katlanabildik, ne mini etekliye.
Ne dış görünüşe saygı gösterebildik, ne düşüncelere.
İnsanların fikirlerine karşı saygısızız,
Haklarını çiğniyoruz,
Kuralları hiçe sayıyoruz.
Birbirimize kin, nefret, öfke ile bakıyoruz.
Sadece birbirimize değil, tüm insanlara ve insanlığa.
Bizim gibi düşünmeyen herkes, yok edilmesi gereken pislik!

Kadınlar kölemiz,
Ormanlar, rant kapımız,
Kurallar bizi bağlamayan gereksiz şeyler,
Adalet, güçlü olanın istediği gibi değiştireceği bir yasalar bütünü,
Siyaset, halkı sömürme mekanizması,
Kısaca aklınıza gelen her şey, bizim ülkemizde, başkalarının haklarına tecavüz edebileceğimiz birer araç.
Kısacası, saygısızlık. Haklara, adalete, kurallara, insanlara, canlılara… Geleceğe ve geçmişe SAYGISIZLIK!

**

Çözüm

Çözüm için önerim var. Vatandaşlık Okulları‘nda yazmıştım. Anafikir şu; toplum içinde yaşamayı öğrenemeyen yani toplum kurallarına uymayan, başkalarına (canlılarda dahil) saygısızlık yapan, toplumdan uzaklaştırılacak. Çocuklara kötü örnek olan, toplumdan uzaklaştırılacak. Önce kalabalık yerlerden (AVM, kafeler vs), tekrarı halindeyse illerden (şehirlerden) uzaklaştırılacak. Ayak bileğine takılan bilezikle kasaba ve köylerde yaşayacak. İş mi? Hiç merak etmeyin, devlet size bulur. Madende çalışırsınız, taş kırarsınız, yol yaparsınız… Ufak tefek kazalar olur, fıtratta var malum. Kim bilir, belki böyle akıllanırsınız.

**

Zihniyeti gelişmiş ülkelere bakıyorum;

Çocuklarına birey gibi davranıyorlar, yetişkin gibi.
Bağırma, çağırma yerine oturup doğrusunu anlatıyorlar.
Diğer insanların kişisel haklarına, isteklerine, düşüncelerine saygılılar (kendileri gibi düşünmeseler dahi).
Kurallara, hukuka uyuyorlar. Çünkü biliyorlar ki, toplumu bir arada tutan en önemli şey.

Çoğaltılabilir. Kısaca bu.

Peki sizin ilkel yaratık olma nedeniniz nedir?
Kurallara uymama, başka insanlara ve canlılara saygı göstermeme nedeniniz?
Bencil olma nedeniniz nedir?
NEDEN BU KADAR İNSANLIK DIŞISINIZ?