Bu renklerle ilgili ikinci yazım ve günlük hayattan örneklerle vereceğim. Ne hissettirir ve neden öyle hissettirir?

Derin anlamı, politikada kullanımı ve yapılan yanlışlarla ilgili konu için : Renklerin Anlamları ve Politikada Propaganda İçin Kullanımı

Andıç: son resimde kan torbası var, belki rahatsız olanlar olabilir.

Modern insanlık tarihi 50 bin senedir var. 50.000 senedir bu dünyadayız ve ister istemez genetiğimize bazı uyarılar işlendi. Renklerin anlamları ve üzerimizde uyandırdığı duygular ortaya çıktı… Bakalım neler.

Siyah

Siyah genelde ölümle yada sonsuzlukla (evrenle) anılır. Bunlar bizden üstündür ve “mutlak güç”tür. Ağırlığı vardır. Güç, hüzün, matem gibi duyguları uyandırır.

**

Beyaz

Unicorn (Türkçesi tek boynuz sanırım), mitolojide saf ve masum olarak anılır. Beyaz; asalet, masumiyet, güvenilirlik, saflık gibi anlamlar ve duygular içerir.

beyaz rengi ve anlamı

**

Gri

Bunu açıklamak zor oldu ancak taş örneğini seçtim. Doğadaki diğer renklere karşı hissettiğiniz duyguları (sevgi yada nefret) taşlara karşı hissetmezsiniz. Bu yüzden “tarafsızlık” anlamını verebileceğini düşündüm. “Taş gibi” sözcüğü ise güven ve gücü vurgular. Ayırca denge, sakinlik (dağlar) ve hareketsizlik gibi anlamlar içerir.

gri renk ve anlamları

**

Mavi

Tüm insanlık, canlılar ve hatta cansızlar MAVİ dünyada ve MAVİ gökyüzü altında birleşmiştir. Erkek ve kadınlara sorulan sorular ve araştırmalar gösteriyor ki; erkek ve kadınların en sevdiği renk mavidir (hayır kadınlar için pembe ilk sırada deği!). Ayrıca ihtiyacımız olan su mavidir. Mavi havadır, sudur, kurtarıcıdır, güvenlidir, sakinleştirir vs..

Ayrıca en çok giyilen kıyafetlerin başında gelen kot pantolonlar mavidir… Bunun gibi yüzlerce örnek yüzünden politikacılar maviyi seçer.

mavi renk ve anlamları

**

Yeşil

Tahmin etmek çok zor olmasa gerek; doğa, büyüme, iyileşme, huzur, inanç , günümüzde para…

yeşil renk ve anlamları

**

Sarı

Bolluk, bereket anlamına gelir ve dikkat çekicidir. Neşe ve iyimserlik katar.

sarı renginin anlamı

**

Turuncu

Enerji, macera, neşe, coşku, iyileşme gibi anlamları vardır. Gün doğumu, yeniliği ve heyecanı vs anlatır. Güneşle bağdaştırabilirsiniz.

Turuncu rengi ve anlamı

**

Mor

Yaratıcılık, alışılmadık, sıradışılık, nevrotik duygular uyandırır. Kesinlikle sırı dışı olduğunu söyleyebiliriz.

mor rengi ve anlamı

**

Kırmızı

Politikada, reklamda, markaların seçeneklerinde kesinlikle mavinin zıttıdır. Mavi otoriteyi, sakinliği, mevcut düzeni vs temsil ederken kırmızı; hareketi, canlılığı, aciliyeti, talepkârlığı, tehlikeyi temsil eder.

Bunun için kanı kullandım. Kan, hem hayatidir, canlılık demektir; hemde tehlikedir…

Kırmızı rengi ve anlamı