Tam izletiyi (video) hazırlarken, Putin’in açıklamasıyla karşılaştım:

“IŞİD, 40 ülkeden finansal destek alıyor. Bu ülkeler arasında G20 üyeleri de var”[1]. Gider ayak bombayı patlattı.

Putin’e karşı yaptırımlar, yaptırımlara karşı gelenlerin başına gelenleri bu konunun sonunda yazacağım. Ancak öncesinde izletiyi izleyelim.

Erdoğan’ın Putin’i Karşılaması

Bir şeye dikkat ettiniz mi?

Putin’in önü iliklenmiş değil! İlginç… Putin bu tarz hareketleri “unutkanlıkla” yapmaz. Bir şeyler var, bazı sıkıntılar… Putin böyle ince mesajları her zaman verir.

Diğer liderlerin tavırlarına buradaki izletiden bakabilirsiniz.

Bakın toplu resim çektirirken Erdoğan Obama’nın yanındaydı. Putin geldi ve Obama’nın elini sıktı ancak Erdoğan oralı bile olmadı. Hatta arkasını döndü:

Arkasını dönmesini ve Putin ile ilgilenmemesinin nedeni, ceket olayı mı? Daha derin sıkıntılar mı var?

Bu arada ev sahibi Erdoğan değil, Obama gibi değil mi?

G20 ve BRICS

BRICS’i, Avrasya Birliğini, Şangay İş Örgütü’nü ısrarla vurguluyorum. Israrla, defalarca… Bu blogta ısrarla Putin’i de vurguladım, bu örgütleri de (bknz: iki kutuplu dünyaya doğru).

G20 zirvesinde “BRICS” (!) BRICS yani ; Brezilya Rusya Hindistan Çin Güney Afrika Cumhuriyeti’nin baş harfleri.

G20 ülkeleri. Ekonomik, siyasi alanlarında güçlü oldukları kadar; bilim, teknoloji, sağlık gibi alanlarda da önemli işler başarıyorlar.

G20 Turkey BRICS

Bu bir gövde gösterisi mi?

G20 içinde BRICS ailesi (kendi deyimleriyle). İlginç işler dönüyor.

**

Rusya’ya Yaptırım ve Yaptırımı Reddedenler ile İlgili

Volkswagen, yaptırım kararına rağmen Rusya’ya yatırım yapacaktı. Hatta Putin, VW Rusya’da motor fabrikası açtıktan sonra VW Başkanı için “sağlam adam, bütün yatırımlarımızı gerçekleştiriyor” demişti[2]. Bunu dediği tarih 8 Eylül 2015. Rusya’ya yaptırımlar Ukrayna krizinden sonra, özellikle 2014’te ortaya çıktı.

Peki VW böyle rahat hareket edince sonuç ne oldu? 18 Eylül 2015’te VW’nin emisyon skandalı ortaya çıktı[3].

**

Bugün Yılmaz Özdil’in yazısını okudum. Sadece Fransa’daki saldırı değil, Ortadoğu’da yaşananlar, Rusya’ya yaptırımlar ile ilgili çok güzel bir yazıydı. Tavsiye ederim [bağlantı].  Şimdi oradan bir kaç kısım sizinle paylaşmak istiyorum (parçalayamam bütün paragraf çok önemli):

Arap baharı ayaklarıyla Libya petrolüne oturan Batı bloğu, gözünü Suriye’ye dikmişti. Kuzey Irak’ın petrolünü Akdeniz’e akıtmak için, Kuzey Suriye’de koridor açılacaktı. Müdahale an meselesiyken, Rusya hamle yaptı, zurt diye Ukrayna’ya daldı. Ukrayna’da çarşı karışınca, Suriye geri planda kaldı, Esad rahat nefes aldı. Batılı ülkeler, Rusya’ya ambargo uygulamaya kalktı. Sadece bir kişi itiraz etti… Fransız petrol devi Total’in ceo’su Christophe de Margerie, Batı’nın Rusya’ya ambargo uygulamasına karşı çıktı. “Oyun kuralları”nın dışına çıkmıştı. Kendi ülkesinin kararını bile sallamamıştı. Total dediğin zurna değildi, dünyanın en büyük 11’inci şirketiydi, 130 ülkede faaliyet gösteriyordu. Total ceo’sunun görüşü, pekçok ülke liderinden önemliydi. Ve o da, Putin’in yanında saf tutmuştu. Sonra ne oldu biliyor musunuz? Geçen sene ekim ayında Moskova’ya gitti, Putin’le görüştü. Paris’e dönmek üzere Vnukova havalimanına geldi, özel uçağına bindi, havalanmak üzere pistte hızlanırken, haşırt, önlerine kar küreme aracı fırladı, burnundaki dört metrelik kar küreme kepçesi uçağa çarptı, tekerlekleri yerden kesilmiş olan uçak, piste çakıldı, alev alev sürüklendi. Total ceo’su, pilotlar, hostes, uçakta dört kişi vardı, hepsi öldü. Batı bloğunda yeralıp, Putin’i destekleyen tek kişi, kendisini en güvenli hissettiği yerde, Putin’in başkentinde, tuhaf bir kazayla can vermişti. Talihsizlik işte!

**

Üç ay sonra… Libya petrolüne oturan Batı bloğunun, Libya harekatını yürüten merkezi Paris’te, Charlie Hebdo basıldı.

Paris’e mesaj mıydı acaba?
Çalma kapımı, çalarlar kapını mıydı?

Işid görünümlü iki tetikçi saldırmıştı. Peki gerçekten öyle miydi? Kuklaların, kuklacıyı tanıması mümkün müydü?

Charlie Hebdo’dan sonra bazı sürprizler oldu… Fransa, Rusya’yla 1 milyar 200 milyon euroluk anlaşma imzalamıştı, iki adet helikopter gemisi satacaktı, 210 metre uzunluğundaki gemiler 70’er adet helikopter taşıyabiliyordu, ismi helikopter gemisiydi ama aslında indirme-çıkarma gemisiydi, güvertesinde 16’şar helikopter taşırken, kargosunda 55’er adet tank taşıyabiliyordu. Şak… Paris bu anlaşmayı iptal etti, bu sene teslim etmesi gereken gemileri vermedi.

Ve, 14 gün önce… Mısır’da tatil yapan Rus turistlerin bulunduğu Rus yolcu uçağı, Şarm El Şeyh’ten Sankt Petersburg’a gitmek üzere havalandı, 20 dakika sonra patlama oldu, Sina’ya düştü, 224 kişi hayatını kaybetti, bavulların arasına bomba konulduğu ortaya çıktı. Sıradan Rus vatandaşları hedef alınmıştı.

14 gün sonra… Paris’te silahlar patladı, canlı bombalar patladı. 152 kişi hayatını kaybetti. Sıradan Fransız vatandaşları hedef alınmıştı. Acaba gene… Çalma kapımı, çalarlar kapını mıydı?

(kesinlikle tüm yazıyı okumanızı öneririm, hatta şiddetle!)

**

VW, ardından Total’in CEO’su… Bu işler “tesadüf” mü?

Yılmaz Özdil’in şu sözünü de ekleyeyim : “CIA, FSB, MI6, DGSE, Mossad coğrafyasına İETT’yle girmek, intihardır.”

Siyaset ve Terör Kol Kola

Derslerde gördüğümüz ve tartıştığımız konulardır bunlar.

Artık ülkeler karşılıklı savaşmaz. Çok pahallıdır. Sadece ekonomik değil; siyasi, yönetim, hukuki boyutu vardır. Bunun yerine çeşitli terör örgütlerini kullanırlar yada el altından terörü yayarlar.

Rusya’yı durduramıyorlar. Engelleyemiyorlar. Batı tarafından işin kötüsü; Rusya, hukuken haklı gidiyor. Kırım Rusya’nın. Suriye’de atılan adımlar ise Rusya’nın güçlü olmasını sağladı çünkü Suriye hükümeti meşru ve Rusya’yı destekçisi olarak görüyor.

**

Tabi bunların perde arkasını istihbarat servisinden raporlar gelmedikçe veya olayları bizzat yaşamadıkça bilmek imkansız.

Putin’in, “G20 içinden IŞİD’e destek verenler var” demesi, önünü iliklememesi, G20 içinde BRICS ailesini vurgulaması (bu sefer ceketi ilikli) ve Erdoğan’ın Putin’i görmezden gelmesi önemli konulardır. Söylemlerine değil, yaptıklarına bakmayı daha doğru buluyorum.

**

Ne diyelim, Putin çıkıp takır takır “G20 arasında IŞİD’e destek veren var” diyor. Kişisel olarak Putin’in yaptıklarını ve söylemlerini haklı buluyorum.

PYD terör örgütünü Fransız Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ağırlayıp ardından IŞİD terörüne kötüdür demek gibi bir iki yüzlülük yapmıyor (bknz: terörün kimliği olmaz). Suriye’de devlet karşıtı silahlı güçlerin hepsi teröristtir, kafa kesen ılımlı muhalefet olmaz gibi bir söylemleri var.

**

İşler karışacak.. Daha da karışacak.