Türkiye’nin ev sahipliğini yaptığı G20 nedir?

Sanılanın aksine G20, ekonomisi en güçlü 20 ülkenin oluşturduğu bir birlik değildir. İsviçre, Norveç gibi ekonomik olarak güçlü ülkeler G20’de yoktur.

G20 içindeki 19 ülkenin özelliği; ekonomik alanda bulundukları bölgelerde ve dünyada stratejik bir öneme sahip olmasıdır. Kısaca söylemek gerekirse; ekonomisi en güçlü 20 ülke değil, ekonomik anlamda en stratejik 20 ülkedir.

Bu açıdan bakarsak G20 içindeki 19 ülkenin hepsi, dünyanın en güçlü 30 ekonomisi arasındadır.

**

G20 organizasyonu; politik bir organizasyon değil, ekonomik bir organizasyondur. Görselde de belirttiğim üzere brüt üretimin yüzde 90’ı, ticaretin yüzde 80’i ve dünya nüfusunun 3’te 2’si G20 ülkeleri içerisindedir. Bu anlamda dünya üretimine yön veren, ekonomiye yön veren bir organizasyon diyebiliriz.

Konuları arasında; kalkınma, gençlerin ve kadınların ekonomiye katılması, uluslararası ticaret, enerji gibi konular vardır (ev sahibi ülkeye bağlı olmak üzere).

İşte G20 Nedir kısaca, görsel:

g20 nedir? Türkiye 2015

Konuya fazla ilgi var. O halde biraz daha açalım.

**

G20 Tarihi, 2. Dünya Savaşı ve Liberalizm

Adım adım tarihini ve olayları vermeyeceğim. Wikipedia ve başka konularda bulamayacağınız bir şeyi anlatmak istiyorum.

1945’ten 2. Dünya Savaşı son bulduktan sonra dünyada değişim başladı. Amerika tek güç oldu. Avrupa’yı yeniden yapılandırmak için bol bol yardım yaptı. Bu sırada “neo-liberalizm” (bknz: ekonomik sistemler) yükselişe geçti ve ticarette liberal adımlar atıldı.

IMF, Dünya Bankası, Dünya Ticaret Örgütü (WTO ve öncesi olan GATT) gibi kurumlar kuruldu. Liberal teoriye göre; ülkeler birbirleriyle ticaret yaparsa, birbirleriyle savaşmazlar. Bakın Çin ve Amerika birbirine bağlıdır mesela. Çin Amerika’ya bolca ürün satar (daha doğrusu Amerika’lı şirketler ürünleri Çin’de yaptırır). Bu yüzden birbirleriyle savaşmazlar.

Kısacası liberal görüşte, ülkelerin birbiri ile dialog halinde olması ve ticaret ilişkilerinin gelişmesi gibi öneriler vardır.

G20 gibi organizasyonlar bu konuda önem taşıyor.

**

İlk olarak G7 başladı, Rusya Federasyonu ile G8 için ısınma turları atıldı, G20, G33 gibi sayılar denendi ancak sayının artması demek başarıya ulaşmak demek değildir. G8 ve G20 bu konuda en önemli 2 organizasyon ki bana kalırsa G20, G8’den daha etkili ve daha işe yarar.

**

G20 ile ilgili takip edebileceğiniz site ve hesaplar:

G20.org (Türkçe kısmıda var)

Twitter.om/g20turkey2015

g20live.com (atılan tweetler)

Kategori: Ekonomi - Genel - Hayat - Politika
Etiketler: , , , ,