Twitter içerik olarak Facebook’a göre daha sadedir. Daha az şey vardır. Zaten Twitter’ın tutmasının nedeni bu “sadelik” idi. Sadeliğin getirdiği 140 karakter ve diğerleri. Apple ile ortaklıktan önce tasarımda Apple vari şeyleri sezmiştim ve yazmıştım. Bir kaç ay sonra minimalizmin doruğu Apple ile ortaklık kurdular.

Ancak Facebook’ta durum böyle değil. Facebook içerik olarak daha fazladır. Buna rağmen içeriği ayarlama ve ortaya çıkartma konusunda çok başarılı. Aynı New York Times’ın websitesi gibi. Fakat Windows’un arayüzü nasıl kaba ve çocuksu geliyorsa (bknz: MacOs-Windows tasarım farkı izletisi), Facebook’un tasarımı da böyle geliyordu.

 

Twitter değişti, Google’ın logosu bile çağdaş zamana ayak uydurdu ve düz (flat) tasarıma geçti. Facebook’ta (ki Zückerberg’in de Steve Jobs hayranı olduğunu düşünürsek) Apple vari bir tasarıma eninde sonunda geçecek.

İnce detaylara takılan (benim gibi) insanların hemen fark ettiğini düşünüyorum. Bazıları bir süredir değişimdeydi ama son dönemde bazı şeyleri yavaş yavaş değiştiriyorlar ve sonunda büyük bir değişimin geleceğini düşünüyorum. Arayüz konusunda değişikliğe gidebilirler yani.

Benim gibi ayrıntı saplantılı Başak burcu bir insan değilseniz, işte örneği;

facebook tasarım değişiklikleri (1) facebook tasarım değişiklikleri (2)

facebook tasarım değişiklikleri (3)

facebook tasarım değişiklikleri (4)

 

Daha yumuşak, daha uyumlu, daha sade…

Belki çok büyük gelmemiştir ancak tonlamaları gibi çeşitli şeylerde farklılığa gitmişler. Örneğin post butonuna bastığınızda MacOS’ta olduğu gibi bir efekt geliyor. Eskiden de geliyordu ama daha “iğrenç” diyebilirim. Şimdi daha yumuşatılmış.

Güzel güzel. Arayüz yakında tamamen değişebilir. Bir kaç ay bekleyip görelim.